Перший грецький сюрреаліст
Розширенню наших знань про мистецтво Греції ХХ століття сприяє планшетна виставка фотодокументів про життя та творчість художника і поета, провідного представника сюрреалістичного напрямку в цій країні Нікоса Енгонопулоса (1907—1985), яка відкрилася в Одеській філії Грецького фонду культури і присвячена 110-річчю від дня народження мистця. Експозиція створена на основі матеріалів, підготовлених до 100-річного ювілею цієї яскравої особистості.
В Одесі є вулиці Мала і Велика Арнаутські, а це свідчить про те, що їх заселяли вихідці із Греції — арнаути — еллінізовані албанці православного віросповідання, які, за деякими даними, на початку ХХ ст. складали 20 відсотків населення Греції. Багато з них приїхали до Одеси з підконтрольних Османській імперії земель, рятуючись від ісламізації.
Нікос Енгонопулос походив із сім’ї арнаутів, які належали до давньої аристократії, так званих фанаріотів. Ймовірно, ця обставина зіграла певну роль в осмисленні ним свої місії у мистецтві. У цьому сенсі викликають цікавість переважно його поясні портрети, у яких ори-гінально поєднані стилістика іконопису і футуристичні та сюрреалістичні підходи (портрет поета К. Кавафіса, автопортрет). Мистецтво Нікоса також дотичне до метафізичного, якому притаманна помітна депресивність. Воно, водночас, «ліве» й елітарне. Можливо, на вироблення художньої мови Енгонопулоса не в останню чергу вплинув всесвітньо відомий художник італійського походження Джорджо де Кіріко, який жив у Греції (до речі, також належав до аристократії), і з яким Нікос був особисто знайомий. Щодо тематики, то, крім християнських мотивів, у його творчості значне місце посідає звернення до елліністичної міфології.
Нікос Енгонопулос отримав прекрасну освіту спершу в Паризькому ліцеї, згодом закінчив Вищу школу красних мистецтв в Афінах. Працював художником-декоратором у театрах, займався проектуванням, розписами культових споруд, ілюструванням.
Як поет зазнав помітного впливу французьких символістів (Бодлер, Малларме) та авангардистів (Аполлінер), серед грецьких — автора національного гімну, романтика Соломоса, модерніста Кавафіса та інших. Енгонопулос зробив значний внесок у розвиток новогрецької літератури. Серед найвідоміших його творів — збірка «Не відволікайте водія», а вершиною вважається «Болівар: грецька поема», написаний у період німецької окупації в 1942—1943 роках (що викликало невдоволення німецької адміністрації, і поет мусив переховуватися). Планшети і книги, представлені на виставці, дають можливість скласти уявлення і про літературний талант Нікоса Енгонопулоса.
Ця виставка, без сумніву, значно збагачує наше уявлення про грецьку культуру.
Володимир КУДЛАЧ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206