№ 79 (21870) четвер 31 серпня 2017 року

Переглядів: 6672

Про легалізацію праці і незнищенну амброзію

Про виконання протокольного доручення голови ОДА від 30 січня цього року щодо легалізації зайнятості населення та виплати заробітної плати офіційно оформленим працівникам  під час чергової апаратної наради доповідав Григорій Слєпкань, виконуючий обов’язки начальника головного управління Держпраці в Одеській області.

За його словами, на понад шести тисячах підприємств Одещини люди й досі отримують заробітну плату нижчу за мінімальну, тобто менше 3200 гривень. Часто — це результат протиправних дій саме роботодавців. Як пояснив чиновник, люди під примусом пишуть заяви про переведення їх на неповний робочий день чи скорочений тижневий графік, що й позначається на офіційних ви-платах. При цьому вони продовжують працювати повний робочий день і навіть без вихідних, аби лише не втратити місце.

Працедавця це влаштовує, бо сплачує менше податків, розраховуючись із людьми грішми в конвертах. А те, що при нарахуванні пенсії (рано чи пізно через це проходить кожен) пра-цівникові бракуватиме страхових внесків — його обходить. Часто на це не зважають допоки і самі працівники, прагнучи принести додому зароблену копійку нині.

Переглядів: 1363

Старосінна заговорить німецькою

Одеське обласне німецьке національно-культурне товариство «Ві-дергебурт» запрошує усіх на фестиваль німців Причорномор’я, який відбудеться 2 вересня, у День міста.

Як нагадують організатори фестивалю, перший в Одесі електричний трамвай з’явився в німецькій колонії Люстдорф. Для цього збудували депо, звідкіля о 7.40 ранку виходив трамвай, щоб відвозити на ринок «Привоз» продукцію німецьких колоністів.

От і нинішньої суботи о 9.30 із Люстдорфа вирушить святково оформлений трамвай, який доставить на фестиваль етнічних німців Одеси, одягнених у національне вбрання, з кошиками, наповненими фруктами, якими частуватимуть гостей дійства.

О 10.30 трамвай прибуде на оновлену Старосінну площу, де відбудеться зустріч етнічних німців з Одещини, Херсона та Мелітополя. Тут же, біля фонтану, розпочнуться святкові виступи творчих колективів.

У неділю, 3 вересня, з 11.00 до 13.30  історик, письменниця, член Ради німців України Ельвіра Плесска проведе екскурсію «німецькою» Одесою.

Переглядів: 1008

Ідеї, що змінюють світ

Цими днями у нашому місті відбулася непересічна подія — фестиваль ідей «Майбутнє спільнот», який підготували «Імпакт Хаб Одеса» в партнерстві з київським  Аспен Інститутом за підтримки фонду «Відродження».

Близько тисячі учасників з різних міст України  спілкувалися-сперечалися про сьогодення та майбутнє, обмінювалися ідеями, які змінюють життя людей, міста, країни і цілий світ.

Як підкреслив співзасновник і голова наглядової ради Київської кіберакадемії, громадський діяч Олег Дерев’янко, щоб зустрітися з усіма цими людьми в іншій ситуації, може знадобитися кілька років, а тут усі зібралися одночасно в Одесі на фестивалі. 

Один з організаторів заходу Олександр Доброєр зазначив:

— Це унікальна можливість зібрати в одному місці одночасно людей, які горять ідеями, вміють їх втілювати і запалювати ними інших. Це перший такий фестиваль в Україні і в сусідніх країнах. Займатися цим надзвичайно цікаво, і я сподіваюся, що цей фестиваль приноситиме свої плоди і в майбутньому.

Переглядів: 1026

За гуманітарну участь в АТО

Напередодні Дня Незалежності України у Золотій залі Літературного музею голова Одеської облдержадміністрації Максим Степанов великій групі волонтерів вручив відзнаки.

Указом Президента України пам’ятною медаллю «За гуманітарну участь в антитерористичній операції» були нагороджені волонтери, які зробили вагомий особистий внесок у забезпечення проведення антитеористичної операції в Донецькій і Луганській областях, та здійснення волонтерської діяльності безпосередньо в районі АТО. Серед нагороджених — волонтер батальйону спеціального призначення «Шторм» Валентина Алексєєнко, волонтер 28-ї механізованої бригади, 36-ї бригади морської піхоти та 137-го окремого батальйону морської піхоти Оксана Алексєєва, волонтер 28-ї механізованої бригади Володимир Барбула, волонтер, голова громадської організації «Чорний тюльпан, Одеса», координатор громадського об’єднання «Інформаційний опір» на Півдні України Сергій Братчук та інші.

Переглядів: 987

Диктант з української

25 серпня Приморський бульвар став місцем збору для 351 знавця і шанувальника української мови, які в рамках «Вишиванкового фестивалю» під відкритим небом писали диктант.

Торік, до речі, цей захід зібрав лише 129 учасників.

За парти, розташовані навколо пам’ятника Дюку, сіли як учні молодших класів (найменшому з них було 7 років), так і пенсіонери.

Текст диктанту зачитав заслужений працівник освіти України, автор понад півсотні підручників і безлічі методичок, а також програм підготовки для зовнішнього незалежного оцінювання знань, телеведучий програм, присвячених знанню рідної мови, Олександр Авраменко (на знімку). 20 філологів — учителів одеських шкіл і викладачів ОНУ ім. І.І. Мечникова — перевіряли написане.

Переглядів: 906

Подіум біля Дюка. Узори

/_f/2017/079.jpg 26 серпня на Приморському бульварі у рамках «Вишиванкового фестивалю» пройшов показ мод від дизайнерських колективів «Два кольори», «Фолк Мода», NarodnyyButik, Vyshyvanochka.com.ua, «Вишиванки» та Leo souvenir.

Головним елементом всіх представлених моделей були вишиванки ручної роботи.

Зокрема, львівський дизайнер Оксана Олексюк взяла за основу візерунок з Борщева Терно-пільської області. За її словами, саме в таких вишиванках яскравих кольорів у давні часи зустрічали українки своїх чоловіків з війни. «Останнім часом українська вишивка переживає справжній бум, — стверджує пані Оксана, — не тільки в самій Україні, але і за її межами. Багато відомих кутюр’є запозичили наші національні візерунки для своїх колекцій».

Переглядів: 6465

Навчання — не тільки парти

У новому навчальному році всі школи Одещини будуть забезпечені доступом до швидкісного інтернету. Про це 28 серпня заявив голова ОДА Максим Степанов під час презентації концепції реформування та розвитку освіти області «О-12. Дванадцять кроків назустріч сучасній освіті», яка відбулася в Овідіополі.

На думку Максима Степанова, ключовим моментом забезпечення якості освіти є покращення інфраструктури шкіл. «Коли ми говоримо про покращення умов, йдеться  не тільки про нові меблі, зручні класи і т.д. Сьогодні без забезпечення вільного і швидкого доступу до мережі інтернет не можна говорити про якісну освіту. Це абсолютно необхідна умова доступності освіти. Ми прагнемо зробити інтернет інструментом навчання — повноцінним та зручним. І вже почали забезпечувати сигналом вай-фай опорні школи, інтернати, інші заклади, плануємо закінчити цю роботу в поточному навчальному році по всій області», — зазначив він.

За словами очільника ОДА, влада Одещини планує також створення мережі дистанційної освіти на базі опорних шкіл області. Перші такі кабінети почнуть з’являтися у школах найближчим часом.

Переглядів: 973

«На зорі мене, мамо, збуди...»

Життя нас вчить до схилу днів, але перша вчителька вирізняється з-поміж усіх наставників. Вона плекає в дитячих душах не лише ази грамотності, а й любов до людей, до добра, до самого життя.

Ось як зворушливо поет передав мить зустрічі першокласників зі своєю вчителькою:

Оченята сірі,
карі й голубі
Глянули й повірили
сонцю і тобі.
За шкільною партою
ти — зоря їх знань.

Переглядів: 901

Супроти провокацій — консолідація

Заява центрального проводу ВГО «Спілка офіцерів України» щодо процесів і тенденцій у ветеранському русі

Життя в Україні вимагає впровадження тенденції до консолідації національно-патріотичних сил, пошуку форм і методів взаємодії старих і новостворених ветеранських організацій у відстоюванні своїх прав, національно-патріотичному вихованні молоді тощо. Водночас необхідно констатувати активізацію антиукраїнських та антидержавницьких сил, які спрямовують свої зусилля на дискредитацію ветеранського руху, провокації і відволікання уваги від актуальних проблем і проблем ветеранів.

«Спілка офіцерів України» — громадське об’єднання військово-патрі-отичного спрямування, яке на добровільних засадах гуртує військово-службовців, осіб, що проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, ветеранів війни (учасників бойових дій, інвалідів війни, учасників антитерористичної операції) і військової служби з числа офіцерів, прапорщиків і мічманів ЗСУ та інших військових і правоохоронних формувань сектору безпеки й оборони.

Переглядів: 896

У пошуках прихистку

До Міжнародного дня біженця профільне Агентство ООН спільно з Посольством Канади в Україні та партнерською організацією «Право на захист» підготували фотовиставку, яка висвітлює життя біженців та їхній досвід інтеграції у місцеві спільноти в Україні та Канаді. Після урочистого відкриття на Софійській площі у Києві виставка помандрувала в інші міста. Із 22 серпня експозиція представлена в Одесі біля Оперного театру.

Тема інтеграції біженців для України в останні роки особливо близька. Адже ми маємо власних внутрішньо переміщених осіб зі сходу, які через війну змушені були покинути свої домівки і переїхати в невідомі для них регіони рідної країни. Не всі змогли відшукати себе і пристосуватися до життя на новому місці.

«Всі знають Одесу як досить таке святкове місто. В нас проходить чимало фестивалів, особливо влітку, коли приїздять курортники. Але крім цього є і проблеми, серед яких ми живемо. І дуже важливо, щоб люди, гуляючи в центрі міста, мали можливість на власні очі їх побачити. Таку можливість надає ця фотовиставка. Вона нагадує, що серед нас мешкає чимало біженців, у яких є багато проблем, а справитися з ними вони можуть лише з нашою допомогою», — зазначив на відкритті Олександр Жильцов, директор Департаменту внутрішньої політики Одеської міської ради.

Переглядів: 5246

Кадрова реформа чи зарплати для обраних?

Одне з головних досягнень Кабміну, про що не раз заявляв прем’єр-міністр Володимир Гройсман, — підвищення міні-мальної зарплати в країні до рівня 3200 гривень. Водночас, як з’ясувалося, деякі співробітники міністерств отримують мільйонні зарплати! Щомісяця.

Так, нещодавно спалахнув скандал у зв’язку із зарплатами службовців Міністерства юстиції. Вісім чиновників, які працюють у Департаменті Державної виконавчої служби Мін’юсту, отримали за півроку 2017-го винагород на більш ніж 23 мільйони гривень. При цьому зарплата кожного зі співробітників департаменту за липень склала понад мільйон (!) гривень. На місяць! У Мін’юсті мільйонні гонорари своїх співробітників аргументували винагородою за виконану роботу. Щоправда, за яку саме — не пояснили.

Переглядів: 1003

Який він, пошукач роботи?

За 26 років незалежності в Україні багато чого змінилося. 

У цьому процесі трансформацій не є винятком і ринок праці. 

До Дня Незалежності фахівці міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна (hh.ua) провели дослідження того, як змінився за останнє десятиліття образ пошукача роботи.

На ринку праці України, зазначають автори дослідження, задіяна приблизно однакова кількість чоловіків та жінок. Водночас сьогодні, як і 10 років тому, чоловіки шукають роботу інтенсивніше. Відсоток представників сильної статі, залучених до процесу пошуку роботи, навіть збільшився на 7%. Однак як чоловіки, так і жінки, що працюють, роблять внесок у розвиток економіки країни фактично однаково.

Переглядів: 974

Метаморфози каменю й металу

Монументально-декоративна скульптура має свої прерогативи, адже вона завжди «на виду», а заодно підготовчі моделі можна показувати на виставках. Серед одеських скульпторів, які утвердилися у цьому виді мистецтва, — заслужений художник України Микола Худолій, нині очільник скульптурної секції обласної організації НСХУ.

Щоб читач одразу збагнув, про кого мова, достатньо назвати найзнаковіші роботи цього майстра: скульптури «Дівчина і дельфін», «Оберіг часу», «Аркадія» (Гран-прі симпозіуму з каменю), пам’ятник Тарасові Шевченку для Теплодара, сюжетний комплекс скульптур з фонтаном «Коти і голуби», па-м’ятник засновнику українського регбі Леонідові Шелестовичу, велична бронзова статуя Івана Хрестителя у Дніпрі (на малій батьківщині митця). А ще — конкурсні проекти жертвам Голодомору, Героям Небесної Сотні для Одеси та інших міст.

Микола Худолій й автор камерних творів («Дафна», «Юність»), меморіальних дощок відомим діячам культури: бібліофілу і громадському діячеві Михайлові Комарову, скрипалеві Давиду Ойстраху, композиторові й диригенту Йозефу Прибику, артистові Миколі Сльозці, балетмейстерові й хореографу Павлові Вірському, художнику Юрієві Коваленку, скульпторові Олексію Копйову та іншим.

Переглядів: 868

Відкритий простір натхнення

Відзначення 26-ї річниці Незалежності України в художньому житті Одеси ознаменувалося кількома проектами, у яких активну участь у ролі кураторів і безпосередніх учасників взяла родина відомих акварелістів Кравченків.

Один з цих проектів утілений в Одеському обласному центрі української культури, де були представлені твори різних видів і жанрів мистецтва митців нашого краю. Інший — «Україна—Європа: простір натхнення», про який йтиме мова, відбувся в Одеській національній науковій бібліотеці, де розгорнута виставка за участі трьох членів згаданої родини — Анатолія, Галини та їхньої доньки Вікторії. До цього заходу відділ зв’язків з громадськістю і реклами ОННБ підготував на основі фондів бібліотеки книжково-документальну виставку про цих митців.

Сімейні виставки Кравченків говорять про їх невичерпну творчу енергію, прагнення «соці-алізувати» мистецтво, зробити його важливою складовою нашого буття. Їхні проекти — актуальні й дієві. Згадати хоча б цикл експозицій на різних виставкових майданчиках нашої області у проекті «Одеська сотня митців — Збройним Силам України». У результаті до військового шпиталю було передано десятки робіт відомих авторів — членів Національної спілки художників України.

Переглядів: 1006

Дмитро Донцов і наша сучасність

Закінчення. Початок в номері за 24-26 серпня.

До 100-річчя Української революції

Військовий експерт Ігор Смешко на зустрічі зі слухачами Літньої школи журналістики газети «День» у липні цього року пояснив, чому на початку 1990-х могутня за потенціалом Україна не змогла сформувати розумну національну еліту з її професійною складовою. Після помаранчевого Майдану, який не допустив створення в країні нової диктатури, «неосвічені нові керівники держави запровадили непідготовлену систему політичних призначень у керівництві міністерств, відомств і силових структур... У цивілізованому демократичному світі є чітке розмежування законом аполітичних професіоналів і політично призначених посадовців... До сьогодні одна з наших найголовніших проблем — це те, що професійна складова у сфері національної безпеки й оборони впала до вкрай загрозливих для існування держави показників. Професіонали «вимивалися» весь час... Бо коли ти у владі — це фінанси й адміністративний вплив».

Мимоволі спадає на думку стаття О. Теліги «Партачі життя» з донцовського «Вісника» про різновид людей міщанської натури, яким не дано зрозуміти тих, чий сенс життя — у боротьбі і труді на благо своєї нації, а не у власному збагаченні. Сьогодні ми вже переконалися в правоті висновку Донцова: «Не визволимося політично, поки не визволимося духовно».

Переглядів: 875

На пошану світлої пам’яті Семена Антоновича Цвілюка

Останні дні літа принесли трагічну звістку: на 87-у році життя відійшов у Вічність шанований в Україні та за її межами вчений, історик, українознавець, фундатор багатьох дослідницьких напрямків в соціально-гуманітарній сфері, завідувач кафедри україно-знавства Одеського державного університету внутрішніх справ, доктор історичних наук, професор Семен Антонович Цвілюк.

Усе життя Семена Антоновича нерозривно пов’язане з Одесою.  Примноженню слави рідного міста, рідної України професор Цвілюк присвятив усю свою різнопланову, багатогранну діяльність, яка неодноразово заслужено вшановувалася на університетському, міському, обласному та загальнодержавному рівнях.

Саме в Одесі відбулося його становлення як мислителя, вдумливого дослідника, організатора наукової та навчально-виховної роботи, автора 17 монографій і понад 400 наукових статей, посібників, підручників, за якими навчаються не лише курсанти й студенти нашого університету, а й багатьох навчальних закладів України. Заснована професором Семеном Цвілюком наукова школа має суттєвий вплив на розвиток новітніх напрямків не лише сучасної історичної, а й українознавчої, культурологічної науки, на формування новітніх стратегій творення Української правової держави в загальноєвропейському контексті, з опорою на тисячолітні історичні традиції національного буття.

Переглядів: 939

Чорноморський заспів

У першій половині серпня в Чорноморську відбулися дві знакові для міста культурні події 10 серпня в кафе «Таймир» містяни святкували 

80-ліття прекрасної жінки, педагога з багатолітнім стажем Валентини Сергіїв-ни Штельмах, дружини і соратниці чорноморського композитора, хормейстера і диригента Юрія Миколайовича Штельмаха. Не помилюся, якщо назву цю тендітну і милу жінку дороговказною зіркою для культури нашого міста та й усієї України.

В обідній залі «Таймиру» на ювілей зібралися зо шість десятків представників культурних кіл не тільки нашого молодого міста, а й поважних гостей з інших куточків країни. Так, поруч з іменинницею сидів Петро Андрійчук — заслужений праців-ник культури України, художній керівник народного ансамблю пісні і танцю «Дарничанка» з Києва, Наталія Апанасевич — керівник хору «Зорецвіт» з Канева, Ганна Земко — редактор журналу «Слово жінки», Інна Кукліна — завідувачка відділом народного мистецтва столичного музею Пирогова, Надія Долгич — науковий співробітник музею Т. Г. Шевченка з Канева.

Переглядів: 850

Здаємо пай в оренду

«У мене є земельний пай, який хочу здати в оренду місцевому фермеру. Прошу детально роз’яснити, як це зробити, щоб не стати жертвою обману чи, не приведи Господи, попастися на вудку рейдерів».

Подібні застороги можна почути від багатьох власників земельних паїв. Як же оформити все правильно, щоб убезпечитися від різних несподіванок? Про це — в матеріалі, підготовленому головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області.

Які документи підтверджують право власності на землю?

Щоб передати землю в оренду, ви повинні мати документ, який підтверджує, що ви є її власником. Документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку, можна розділити на дві групи.

Переглядів: 839

Безпечний пластик

Британські вчені розробили методику перетворення звичайного цукру і вуглекислоти з повітря на полікарбонати та інші види пластиків, що дозволить у майбутньому відмовитися при їх виробництві від вуглеводнів.

Щороку на звалища Землі вивозиться близько 300 міль-йонів тонн пластикового сміття, більша частина якого не розкладається ґрунтовими мікробами і залишається в майже незайманому вигляді впродовж десятків і навіть сотень літ. Багато частинок пластику потрапляють у води Світового океану, де вони проникають у шлунки риб і птахів, часто стаючи причиною їх загибелі.

Переглядів: 849

Внесок підприємливих людей

Підприємці Одещини, які працюють на єдиному податку, поповнили місцеві бюджети нашої області на 789 мільйонів гривень.

«Єдиний податок — суттєве фінансове підґрунтя для місцевих  бюджетів.  У складі доходів загального фонду місцевих бюджетів за платежами, що адмініструє фіскальна служба області, частка єдиного податку становить 14%. Кошти, сплачені підприємцями, спрямовуються на фінансування потреб територіальних громад, забезпечення соціального розвитку, ремонту та будівництва закладів освіти, охорони здоров’я», — підкреслив начальник головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін.

За даними ДФС, з початку року від платників, які використовують спрощену систему оподаткування, місцеві бюджети Одещини отримали 789 мільйонів гривень єдиного податку. Порів-няно з аналогічним періодом минулого року, це на 244 мільйони (на 45 відсотків) більше.

Переглядів: 826

Отакі дорогі половинки!

Думаєте, тільки в наших, українських, депутатів-суддів-прокурорів є заможні тещі-дружини-бабусі-діти? А дзуськи! Нашим до їхніх — як на Марс без катапульти. З одним уточненням: їхні — це ті, котрі для декого ще й досі «старші-найближчі брати».

Так от. За даними російського журналу Forbes, який поцікавився статками найзаможніших дружин держслужбовців і депутатів РФ та оприлюднив відповідний рейтинг, найуспішнішою виявилася дружина президента Татарстану Гульсіна Мінніханова, яка «заробила» за рік майже 2,4 мільярди рублів (близко 40 мільйонів доларів). Як зауважує видання, прибутки 48-річної Мінніханової (її називають співвласницею елітного комплексу «Лучано» зі спа-салонами, готелем, рестораном та фітнес-клубом) у 313 разів перевищують офіційний заробіток сановного чоловіка.

Не дуже відстає від лідерки рейтингу дружина депутата міської ради Улан-Уде Раїса Бредній. На посаді керуючого директора компанії «Титан» (офіційно — виробник продуктів харчування) вона заробила 1,924 мільярда рублів (близько 32 міль-йонів доларів). Чоловік за той же час задекла-рував удвічі менше — 903,8 мільйона рублів (15,4 мільйона доларів).

Переглядів: 821

Сало, ти куди?

У липні найвідчутніше додали у ціні сало, м’ясо і м’ясопродукти, відповідно, на на 5,9% та 5,1%, повідомило ІА «УНН» з посиланням на Держстатистики.

«На споживчому ринку в липні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,3%. Найбільше (на 5,9% та 5,1%) подорожчали сало, м’ясо та м’ясопродукти. На 2,4—0,8% підвищилися ціни на рис, масло, хліб, макаронні вироби. Водночас суттєво (на 9,2% та 9,0%) подешевшали овочі та яйця, на 4,3—0,2% — гречана крупа, фрукти, цукор, риба та продукти з риби, соняшникова олія», — йдеться у повідомленні.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 1,6%. Зазначається також, що насамперед це пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 3,3%.

Переглядів: 835

На дорозі забудь про мобілку

Столиця штату Гаваї стала першим великим американським містом, яке заборонило пішоходам дивитися у телефон, писати повідомлення та використовувати цифрові пристрої під час переходу дороги, повідомляє BBC Україна.

Заборона у Гонолулу набуде чинності 25 жовтня, вона покликана знизити кількість травм та смертей під час неуважного ходіння.

Порушників, які під час переходу дороги, захопившись, дивитимуться в електронні прилади штрафуватимуть на суму від 15 до 35 доларів. За повторне порушення штраф зросте до 99 доларів. Не каратимуть тільки за дзвінки в екстрені служби.

Критики новації вже звинуватили владу в надмірному регулюванні поведінки людей.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net