Переглядів: 716

Хто сказав «не жіноча робота»?

У кожного своє уявлення про героїзм. Для когось — це участь у військових діях, інші бачать сильного чоловіка, який рятує людей на пожежі... Іноді героїзм буває тихим і полягає в повсякденній копіткій роботі, аналізі ситуації і, врешті, в колосальному досвіді та знанні своєї справи.

Заступник начальника управління — начальник відділу боротьби з торгівлею людьми УПЗПТЛ ГУ НП в Одеській області підполковник поліції Тетяна Кузьмич в органах внутрішніх справ із 2004-го. Сьогодні вона — провідний розшуковець Одещини, бо тільки за останні роки особисто розкрила більше сотні тяжких та особливо тяжких злочинів, скоєних не лише в нашому регіоні, а й по всій Україні.

Як зізнається Тетяна, до лав правоохоронців вона потрапила випадково. «Коли ще отримувала юридичну освіту, вже хотіла працювати, — розповідає. — Спочатку проходила практику в прокуратурі, потім — у нотаріальній конторі. Але все це було не те. Тому вирішила спробувати свої сили в тогочасній міліції».

Наполеглива дівчина сама приїхала до обласного УМВС і відразу пішла до заступника начальника управління. Здивований її напористістю, міліцейський керівник запитав: «Хто ж ви така?». Вона відповіла просто: «Я — Таня Кузьмич, і я хочу тут працювати!». Приголомшений небаченим нахабством, полковник міліції спочатку намагався випровадити її за двері, але вона не погодилася піти. Зрештою, здався і сказав: «Ідіть у кадри!».

Так 21-річна Тетяна прийшла в патрульно-постову службу Приморського району Одеси, де, пропрацювавши півроку, зрозуміла, що цього для неї замало, що її покликання — активно допомагати в затриманні зловмисників. Відтоді почалася її робота у різних підрозділах карного розшуку. На розумну, працьовиту, наполегливу дівчину відразу звернуло увагу керівництво управління й почало залучати Тетяну до розкриття тяжких й особливо тяжких злочинів.

За нею одразу закріпилося прізвисько «Гроза грабіжників». «Ми затримували трьох неповнолітніх, які вирвали у жінки сумочку, — згадує Тетяна Кузьмич. — Мій напарник зумів скрутити двох, а мені довелося розбиратися з третім. Він намагався втекти, але шансів у нього не було, адже свого часу я професійно займалася бігом. Мені вдалося його наздогнати. Коли ж той поліз до кишені за ножем, заломила йому руку, і він припинив чинити опір».

Сьогодні Тетяна — гроза не тільки грабіжників, а й убивць, розбійників, ґвалтівників — усього злочинного світу Одещини та України. На її рахунку — розкриття багатьох гучних справ, як-от убивства на території Черкаської області адвоката Грабовського, котрий кілька місяців вважався безвісти зниклим, біляїв-ського душогуба, який упродовж багатьох років на території Одещини здійснював розбійні напади на жінок, ґвалтував їх і вбивав. Після триденного спіл-кування з Тетяною останній зізнався у п’яти вбивствах і вказав на місця зберігання речових доказів.

Коли за справу береться ця тендітна, невисокого зросту жінка, у злочинців просто не залишається шансу уникнути покарання, навіть тим, кому вдавалося приховувати скоєне роками.

Перед інтуїцією Тетяни та її професійним чуттям знімають капелюха навіть корифеї розшуку. У справі про зґвалтовану, вбиту та закопану п’ятирічну дівчинку в Тарутинському районі опускалися руки навіть у найдосвідченіших розшуковців. Що вже й казати про людей, якщо навіть службовий собака, і той не зміг взяти слід. І як не вмовляли оперативники Тетяну, вона наполягала на своєму: немолодий місцевий інтелігент з хорошими манерами та правильною мовою і є вбивцею. І поки до-свідчені опери, дратуючись на адресу невгамовної Тетяни, не хотіли рухатися далі й шукати ймовірного вбивцю, той, демонструючи гарні манери, цинічно і впевнено дивився їй в очі. Адже перед приїздом правоохоронців він встиг, як йому здавалося, знищити всі сліди — кожен сантиметр його житла був вимитий з хлоркою. Тетяна знову й знову обходила хазяйське обійстя, ретельно його оглядаючи.

«Обстежуючи буквально по міліметру земляну підлогу підвалу, я відчула пухку землю під руками. Так і виявила тіло дівчинки», — розповідає Тетяна.

Втім, артистизму і цинізму вбивці було не позичати. Склавши руки на грудях, він щиро зображував спочатку здивування, а потім з нахабством взявся звинувачувати оперативників у тому, що то вони принесли до нього тіло і закопали. Тим часом Тетяна уже розв’язувала нове завдання — встановленням причетності «інтелігента» до вбивства. Для цього потрібно було знайти сліди перебування загиблої дитини в будинку. В черговий раз оглядаючи «стерильне» житло, вона звернула увагу на купку попелу в каміні. На тлі блискучої чистоти ця купка виглядала безглуздою і підозрілою. Засунувши руку в піч, Тетяна витягла з неї пакет із закривавленим дитячим одягом. Злочин було розкрито.

На запитання, в розкритті яких злочинів вона брала участь, Тетяна, зітхнувши, відповіла: «Мені легше сказати, до розкриття яких злочинів мене не залучали». А й справді, будь-яке розкриття не обходиться без її участі. А як інакше?! Адже сьогодні Тетяна — кращий фахівець по роботі з поліграфом.

Завдяки вмілій роботі з полі-графом вона «прочитує» зловмисника, знаходить знаряддя злочину й речові докази, знаходить безвісти зниклих громадян... «Буває, його навіть не використовую. Якщо розумію, що людина не причетна до злочину, але щось знає, — відкладаю поліграф у бік і намагаюся налагодити психологічний контакт. Це дає хороші результати — люди починають говорити. Не знаю, що мені допомагає. Може, досвід, може, інтуїція. Головне, що це працює».

Навички і професіоналізм Тетяни Кузьмич активно використовувалися в зоні проведення антитерористичної операції, куди вона виїжджала у відрядження.

Кажуть, що поліцейський — не жіноча робота. Може, й не жіноча, бо й не кожен чоловік витримає регулярні, в будь-який час доби, виїзди на місця ско-єння злочинів, спілкування з кримінальним елементом.

«Я виїжджала на вбивство перед самими пологами, — продовжує Тетяна, — Пам’ятаю, там були слідчі, працівники прокуратури... Труп роздувся від тривалого перебування у воді. А я з животом. Усі дивилися на мене зі співчуттям, питали, чи не боюся. А чого боятися? Хірурги ж не бояться різати, а стоматологи — рвати зуби! Якщо я буду боятися, то який з мене фахівець? Кажу їм: мені зараз не можна відчувати страху — бо ж дитина усе відчуває. Так і вий-шло — син росте сміливим. Коли відчуває небезпеку, каже: «Тримай мене за руку і нічого не бійся. Я з тобою».

Характером п’ятирічний хлопчик — у маму. А інакше не могло й бути, адже на роботу Тетяна вийшла буквально через два тижні після пологів. Відтоді практично жодної ночі не спала спокійно. Син звик. Сьогодні він — єдиний чоловік у житті цієї сильної жінки, яка тримає у страху весь злочинний світ Одещини. Його не лякають важкі професійні мамині будні. Він розуміє, що у неї є талант розкривати злочини і вона повинна знайти винних, аби ті відповіли за скоєне перед законом.

Відділ комунікації поліції Одеської області.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net