№ 74 (21865) субота 12 серпня 2017 року

Переглядів: 774

Схожі долі

Цього тижня виповнилося дев’ять років з дня вторгнення російських військ у Грузію. Для України «п’ятиденна війна» й окупація п’ятої частини грузинської території тепер не тільки погляд у минуле. Це одна з моделей майбутнього, яке Кремль готує нашій країні.

Незаконнонароджені діти
«кольорових революцій»

Ще рік тому дату «08.08.08» у нас відзначали б не тільки публікаціями у пресі. Чинний Президент України та колишній президент Грузії, стоячи поруч один з одним, звернулися б до лідерів цивілізованих країн зі спільною заявою. Із застереженням, що з Путіним не можна домовлятися і, тим більше, не можна йому поступатися. Що договори Кремль ні в що не ставить, а поступки сприймає як слабкість.

Переглядів: 765

Супроти аграрного рейдерства

Учора в облдержадміністрації відбулося установче засідання регіонального оперативного штабу для боротьби з аграрним рейдерством в Одеській області.

Ініціативу Мін’юсту про необхідність створення в регіонах штабів, покликаних боротися зі спробами рейдерських захоплень земель та зібраного урожаю, одноголосно підтримали урядовці на засіданні Кабміну 9 серпня.

Переглядів: 6487

Рівний доступ за різних коефіцієнтів?

Наступний рік для системи зовнішнього незалежного оцінювання якості освіти ювілейний — сповниться 10 років, як його запровадили в Україні. За цей час, як запевняє директор Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти Анатолій Анісімов, довіру до ЗНО жодного разу серед населення підірвано не було. За останніми соціологічними опитуваннями, тих, хто вірить системі, — майже 70%.

Але чи так усе добре?

ЗНО-2017 було специфічним і кардинально відрізнялося від усіх попередніх. На так званому всеукраїнському іспиті, який, за офі-ційним формулюванням, «надає рівний доступ до вищої освіти», цьогоріч не до всіх абітурієнтів ставилися однаково. Міносвіти запровадило спеціальні коефіцієнти: бали абітурієнтів із сільської місцевості при вступі автоматично множили на 1,02, аби ті могли конкурувати з міськими дітьми. Автоматичну надбавку в 1,03 бала отримали також ті, хто обрав інженерні та математичні спеціальності. Головне ж нововведення (щоб усі не ринулися в переповнені столичні виші) — це додатковий бал вступникам, які вирішили навчатися в обласних центрах. Отож конкурсний бал нинішньо-го року балансувався регіональним, галузевим, сільським та першочерговим коефіцієнтами — від 1 до 1,03.

Переглядів: 6382

Шкільний портфелик

«Укрпошта» долучилася до благодійної акції «Карітасу України» «Шкільний портфелик», що допомагає підготуватися до 1 вересня дітям, які цього потребують.

За роки проведення акції вже десятки тисяч школярів змогли отримати новенькі шкільні портфелі, наповнені необхідними канцтоварами.

У цьому році акцію «Шкільний портфелик» разом з національним поштовим оператором підтримав і LeBoutique. До кінця серпня жителі нашої країни зможуть допомогти дітям підготуватися до початку навчального року. Для цього достатньо зібрати необхідні товари та безкоштовно відправити їх через будь-яке відділення «Укрпошти» з поміткою: а/с «Благодійність Лєбутік».

Переглядів: 1528

Вишиванкові приготування

Одеса активного готується до проведення уже дев’ятого «Вишиванкового фестивалю», який із 23 по 27 серпня збере усіх охочих на традиційному місці — біля Дюка.

«Дев’ятий рік поспіль гості та учасники фестивалю підтримуватимуть країну своїм гарним настроєм та щирими посмішками на Приморському бульварі. Цього року тут маєте бути і ви! Адже Одеса — єдине місто на півдні України, де відбуваються подібні заходи», — зазначають організатори фесту і додають: «Для того, щоб якнайкраще представити туристам, жителям усієї України різноманітний культурний пласт народного декоративно-ужиткового мистецтва, розповісти про сучасні види захоплень народних майстрів й ознайомити з тонкощами виготовлення виробів, ми щороку проводимо виставку-ярмарку в рамках фестивалю».

Переглядів: 691

Під журавлиним крилом

Упродовж двадцяти останніх років комітет «Діти Чорнобиля» Одеського обласного відділення Українського національного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля веде дружбу з німецькою благочинною організацією «Журавлі» в окрузі Майн-Кінціг-Крайс» (земля Гессен).

Наша газета кілька разів писала про ці гарні міжнародні взаємини, які за два десятиліття тільки зміцнилися. За цей час було організовано 16 поїздок дітей-інвалідів з Одещини до Німеччини, приймали дорогих гостей і в Одесі, а 12 багатодітних родин чорнобильців, сімей, у я яких виховуються діти-інваліди та сироти під опікою отримували пристойну мате-ріальну і гуманітарну допомогу з дружньої країни.

Переглядів: 713

Хто сказав «не жіноча робота»?

У кожного своє уявлення про героїзм. Для когось — це участь у військових діях, інші бачать сильного чоловіка, який рятує людей на пожежі... Іноді героїзм буває тихим і полягає в повсякденній копіткій роботі, аналізі ситуації і, врешті, в колосальному досвіді та знанні своєї справи.

Заступник начальника управління — начальник відділу боротьби з торгівлею людьми УПЗПТЛ ГУ НП в Одеській області підполковник поліції Тетяна Кузьмич в органах внутрішніх справ із 2004-го. Сьогодні вона — провідний розшуковець Одещини, бо тільки за останні роки особисто розкрила більше сотні тяжких та особливо тяжких злочинів, скоєних не лише в нашому регіоні, а й по всій Україні.

Переглядів: 5098

Відмовитися від «мови ненависті»

В Україні нема нерозв’язних проблем з українською чи російською мовою, але очевидна критична ситуація з поширенням «мови ненависті» у ЗМІ та соцмережах, наголошується в офіційній заяві партії «Відродження».

У партії зазначили, що тільки минулого тижня в ефірі україн-ського телебачення сталося два медійних скандали. В ефірі телеканалу News One суперечка ведучого Миколи Вересня і політолога Олександра Семченка закінчилася взаємними лайкою й обливанням водою, а в ефірі «5-го каналу» ведучий Віталій Гайдукевич виступив з пропозицією обмежити громадянські права непатріотично налаштованих громадян України.

Переглядів: 767

Маркер національної ідентичності, або Про мовні дискусії в одеській пресі 1917—1918 років

До 100-річчя Української революції

Століття тому відбувся один з найбільших історичних зламів. Для одних революційні події 1917 р. були сподіванням на визволення з-під національного та соціального гніту, для інших — крахом старанно вибудовуваної поколіннями імперської владної вертикалі. Місто Одеса, в якому перетиналися різні національні традиції, ідеологічні пріоритети, місто, що було морськими воротами у світ, можна навіть сказати «місто з обличчям моря», опинилося в епіцентрі різних геополітичних стратегій. Часописи 1917—1918 рр. — яскраве свідчення цих процесів.

100-літній ювілей газети «Чорноморські новини» — справді непересічна подія, що спонукає оглянутися в минуле. Ретроспективна панорама виокремлює як втілення певних історичних етапів назви — «Чорноморська комуна», «Вісті-Известия Одеського виконавчого комітету», а раніше — Одеського революційного комітету, ще раніше — Одеської ради робітничих депутатів. Власне перший номер газети «Извстія Совта рабочихъ депутатовъ и представителей Арміи и Флота г. Одессы» (1917—1918) вийшов друком 10 березня 1917 р., тобто менш, ніж через місяць після Лютневої революції, засвідчивши пріоритет демократичних тенденцій у суспільстві. Стрімкі політичні піке, які раз у раз переживала постреволюційна країна, зумовлювали закриття пресодруків чи ж зміну на якийсь час назви видання, наприклад на «Рабочая Газета» або ж на «Голосъ Пролетарія». Різні політичні течії, часто непримиренні, аж до збройного протистояння, віддзеркалювалися у ставленні до питання державної самостійності України та її базового складника — української мови.

Переглядів: 726

«Подєбрадський полк»

На початку серпня вийшов у світ другий том енциклопедії Визвольної боротьби «Подєбрадський полк» Армії УНР» (Київ: Історичний клуб «Холодний Яр», «Орієнтир», 2017. — 376 с. — (Серія «Видатні українці». — Кн. 7).

Видання, авторами якого є Р. Коваль, В. Моренець та Ю. Юзич, має такий підзаголовок: «До історії Українських січових стрільців, Богданівського та Гордієнківського полків військ Центральної Ради, 1-ї Сірої, 1-ї Синьої, 1-ї Запорозької, 2-ї Волинської, 3-ї Залізної, 4-ї Київської, 5-ї Херсонської та 1-ї Кулеметної дивізій Армії УНР, Галицької армії, Вільного козацтва, повстансько-партизанського руху, Запорозької Січі Юхима Божка, Окремого чорноморського коша військ Директорії, Легії українських націоналістів, УВО, ОУН, Карпатської Січі та дивізії «Галичина».

Переглядів: 6164

«Ця війна настільки близько...»

На третьому році російсько-української війни Одеський міжнародний кінофестиваль, за визначенням, не міг обійти цю тему. Цю навіть не тему, а добрячий шмат нашого сучасного життя, вирваний з його мирного плину. Про те, як побачили цю війну литовські (й не лише вони) кінематографісти, саме й розповідає литовсько-французько-польсько-український фільм «Іній».

Проведіть особисте опитування серед випадкових людей на вулиці, в громадському транспорті чи деінде: які події відбуваються зараз в Україні, конкретно — на сході країни. Мабуть же, половина опитаних скаже, що то — громадянська війна, значна частина зовсім не зможе сформулювати ставлення до подій і лише менша частина дасть конкретну відповідь, що це — агресія. Агресія Російської Федерації проти народу, який вона брехливо впевняла у братерстві та вічній дружбі.

Переглядів: 6160

Що за «Молоко» без вершків?!

За п’ять днів глядачам показали 27 вистав з усієї України та з Грузії. Крім масштабної театральної програми, на гостей фестивалю чекали майстер-класи театральних практиків і творчі зустрічі з сучасними письменниками. Зокрема, братами Капрановими, Андрієм Любкою, Русланом Горовим, Олександром Ірванцем та Євгеном Стеблівським.

Члени журі підкреслювали, що цьогоріч було особливо складно визначитися з переможцями, оскільки конкурсанти представили сильні роботи. Нагадаємо, призовий фонд «Молока» складав 50 тисяч гривень. А ще кожен призер отримав літрову банку фірмового згущеного молока, та статуетки, вирізані з дерева.

Переглядів: 795

Вакцинуємося свідомо!

Під таким гаслом на Одещині стартувала широкомасштабна інформаційно-просвітницька кампанія, яка об’єднала медиків і громадськість у прагненні донести до найбільшої кількості людей правду про важливість вакцинації, переконати її противників не губити, піддавшись міфам та пліткам, здоров’я і життя своїх дітей.

Проходить кампанія за організаційного та консультативного сприяння спеціалістів департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації та за підтримки ГО «Національна рада з охорони здоров’я та безпеки» й обласного Центру здоров’я. У робочій групі, яка працюватиме над реалізацією цього проекту, — інфекціоністи, імунологи, педі-атри, сімейні лікарі, які пройшли навчання і є тренерами ЮНІСЕФ з питань імунопрофілактики.

Переглядів: 684

Табу на гомеопатію?

Національна служба охорони здоров’я Англії NHS оголосила про заборону гомеопатії та фітотерапії і постановила припинити фінансування службами охорони здоров’я десятка лікарських засобів, що належать до гомеопатичних.

За останні п’ять років NHS вклала майже 600 тисяч фунтів у гомеопатію, незважаючи на тривалі дебати про її ефективність. Тепер представники організації заявляють: у кращому разі гомео-патія виконує роль плацебо, а відтак кошти, що виділяються на неї, є розтратою ресурсів NHS, які можна було б використати з більшою користю.

Переглядів: 752

СНІД пішов на спад

Доповідь Організації Об’єд-наних Націй з ВІЛ/СНІДу (UNAids) засвідчила, що смертність від цієї недуги за останнє десятиліття знизилася із 1,9 мільйона осіб на рік до 1 мільйона (дані 2005 і 2016 років, відповідно).

ВІЛ був однією з десяти найпоширеніших причин смерті людей у всьому світі. Критичний рубіж пройдено, переконані фахівці, багатьом смертельним випадкам вдалося запобігти завдяки спеціальним препаратам. Як відомо, повністю вилікувати ВІЛ неможливо, однак негативні наслідки вірусу можна стримувати за допомогою антиретровірусної терапії. У всьому світі 36,7 мільйона людей живуть із ВІЛ, приблизно 53 відсотки отримують лікування, яке дозволяє зберегти нормальну тривалість життя.

Переглядів: 687

Місто трьох апостолів

На північному березі Галілейського моря ізраїльські археологи, ймовірно, знайшли римське місто Юлія. До такого висновку вчені дійшли, виявивши під час розкопок сліди римської лазні.

«Це означає, що там було місто, а не просто рибальське село. Лазня свідчить про існування міської культури», — каже автор дослідження, доктор Мордехай Авіам. Крім руїн лазні з мозаїкою на підлозі, знайдені також глиняні черепки і дві монети — бронзова кінця II ст. н. е. та срібний динарій із зображенням імператора Нерона, який правив у І ст. до н. е.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net