№ 73 (21864) четвер 10 серпня 2017 року

Переглядів: 804

Хоч наразі і без директора...

Останній робочий день тижня, що минув, ознаменувався непересічною подією — в Одесі, на Канатній, 83, офіційно відкрили Територіальне управління Національного антикорупційного бюро України.

Одеське представництво НАБУ, як й аналогічні у Львові та Харкові, забезпечуватиме комунікацію з громадськістю, опрацьовуватиме інформацію від свідків та заявників щодо корупційних правопорушень, підслідних НАБУ, а також надаватиме організаційну підтримку детективам у проведенні розслідувань у південних регіонах України.

Переглядів: 6323

Уже й обжинки підоспіли

На Одещині добігає кінця кампанія зі збирання ранніх зернових та зернобобових культур. Сільськогосподарським підприємствам області залишилося впорати 45 тис. га (4% від загальної площі).

Уже зібрано урожай з площі 720,2 тис. га й намолочено 2819,8 тис. т зерна. Середня урожайність зернових становить 39,2 ц/га. У розрізі культур віддача гектара така: озимого ячменю — 39,5 ц, гороху — 25,6 ц, озимої пшениці — 41 ц, ярого ячменю — 31,7 ц, ярої пшениці — 28,4 ц, вівса — 26,1 ц. Озимого ріпаку зібрано по 23,2 ц/га, ярого — 15 ц/га.

Переглядів: 752

Тираспольська метушня

Останні дії та заяви в російських ЗМІ вказують на можливість військового вторгнення на територію України. Одним з таких напрямків може стати Одеська область, а в подальшому — весь південний регіон країни.

У Росії почали з’являтися публікації, з яких можна зробити висновок про можливість військового вторгнення в Україну. Зокрема, за словами народного депутата, члена комітету Верховної Ради з питань національної безпеки й оборони Ірини Фріз, у РФ розглядають плани проведення наступальної операції на південній ділянці Одещини, висадки російського десанту з метою організації «коридору» до ПМР, повідомляє «Народна правда».

Переглядів: 6476

Замість предметів — «загальні поняття»

Найвідоміші вітчизняні авторитети у фізичній та астрономічній науках звернулися до вищих керівників держави — президента, прем’єр-міністра та голови Верховної Ради — із закликом-обґрунтуванням зупинити впровадження запропонованого МОН України проекту програми з дисципліни «Фізика та астрономія» для 10—11-х класів і повернутися до його серйозного професійного обговорення, аби уникнути занепаду системи природничої освіти в країні.

Ось які аргументи наводять учені.

Звертаємося до вас як вищих керівників нашої держави з дуже важливого, на наше переконання, приводу — змісту нещодавно запропонованого МОН України проекту програми з дисципліни «Фізика і астрономія» для 10—11-х класів. Цей проект є абсолютно неприйнятним, що очевидно кожному працюючому вчителеві й кожному фахівцеві з фізики. Він, по суті, не розкриває предмет, а підмінює базову освіту випускників середньої школи «загальними поняттями», безсистемно вирваними із су-цільної фізичної картини світу як основи природничих знань і наукового світогляду.

Переглядів: 749

Вибір між грошима і Батьківщиною

На 3 вересня Одесі пророкували шторм. Організатори — чуттєво-музичний, опоненти — протестний. Причина шторму — концерт Світлани Лободи, який мав відбутися на стадіоні «Чорноморець». Але шторму, на щастя, не буде. Продаж квитків на концерт зупинено.

Для початку нагадаємо, що наприкінці травня в Одесі вже скасовували концерт Лободи. Тоді біля нічного клубу «Ібіца» навіть відбулися сутички між правоохоронцями й активістами, які протестували проти приїзду співачки, котра дуже полюбляє виступи в Росії, зокрема всілякі корпоративи для тамтешніх «грошових мішків» і їхні ж музичні рейтинги та премії. Тільки-но стало відомо про за-планований концерт на 3 вересня, активісти патріотичних організацій заявили, що й цього разу не допустять виступу Лободи в Одесі. Натомість її прихильники висловили готовність стати на захист улюблениці. Ситуація справді могла виявитися штормовою.

Переглядів: 664

Старт у друге століття

Що було — продовжується в нас. Що є — продовжиться в тих, хто прийде після нас. Якщо збережемо пам’ять, якщо вчитимемося на своїх і чужих помилках...

Пам’яті всіх «чорноморців», полеглих на фронтах і закатованих режимом, доведених надривною, що спалює самого себе, роботою до інфарктів-інсультів, у величній Золотій залі Літературного музею прозвучало «Ave Maria» у виконанні кандидата мистецтвознавства, доцента Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової, лауреата міжнародних конкурсів Антоніни Кулієвої. Вічна музика і хвилина мовчання...

Переглядів: 715

Якщо в родині — першокласник...

Перший дзвоник уже не за горами, тож для батьків школярів зараз найгарячіша в році пора. Ще складніший цей період, мабуть, для тих, хто готує майбутніх першачків. Як усе організувати, що купити, аби ваша дитина почувалася комфортно? І найголовніше — у скільки це обійдеться?

Завбачливі батьки запасаються всім необхідним завчасно, іноді — за півроку. Таким чином вони економлять, бо ціни в «гарячий» сезон стрімко здіймаються вгору. До того ж мають достатньо часу, аби докупити щось чи поміняти. Якщо починати збір до школи завчасу, то можна встигнути замовити брендовий німецький чи американський одяг з розпродажу. Так і дешевше, і за якість матеріалу, з якого він пошитий, можна не турбуватися.

Переглядів: 746

Приклад відданості обраним ідеалам

До 80-річчя від дня народження і 35-річчя перебування на посаді завідувача кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України Г. І. Гончарука

Шановний Григорію Івановичу! У цей святковий день від імені колективу Одеської національної наукової бібліотеки прийміть найщиріші вітання та побажання з нагоди вашого славного ювілею!

Ювілей — чудова нагода, щоб висловити захоплення вашим життєвим шляхом, який є яскравим прикладом відданості обраним ідеалам служіння науці та професії.

Ми знаємо вас як яскраву, неординарну особистість, висококваліфікованого, вмілого керівника, науковця, який заслужено може пишатися духовним та інтелектуальним потенціалом, успіхами та досягненнями. Притаманна вам активна життєва позиція і невичерпна енергія, багатий професійний досвід, здатність творчо підходити до вирішення найсклад-ніших проблем здобули вам глибоку повагу й авторитет серед колег, студентства і наукової громадськості.

Переглядів: 748

Неощадливі багатоповерхівки

Після набуття чинності закону «Про Фонд енергоефективності» необхідно ще близько шести місяців, аби відпрацювати підзаконні нормативно-правові акти та узгодити з міжнародними партнерами питання створення мультидонорского фонду, заявив в інтерв’ю агенції «Українські новини» віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко.

На його думку, важливе завдання — створення необхідних ІТ-систем, які дозволять фонду бути прозорим і доступним як для споживачів, так і тих, хто надає послуги — енергоаудиторів, енергосервісних компаній, проектних організацій.

Переглядів: 714

Аміна

Продовження. Початок у номері за 3 і 5 серпня.

9

18 листопада 2014 року. З моря дме, не вщухає холодний вітер. Зала Приморського районного суду в Одесі. Маленька кімната. Невеличка купка людей у ній. Зачитується постанова. З Адама зняті «терористичні статті» про замах на Путіна. Його звільняють у залі суду.

Він неспішно, оглядаючись, виходить через дальній вихід. Батько, відомий у Чечні діяч, поміркований та на-дійний Асланбек, мама Аміни... Вони йдуть замерзлим, пронизаним холодними морськими вітрами містом. Свобода зовсім не така, якою її малюють у фільмах.

Переглядів: 6637

Одеські адреси Андрія Ніковського

До 100-річчя Української революції

Справжня сила духу завжди в опозиції до сили влади і в завершенні протистояння завжди перемагає.
Василь ЯРЕМЕНКО.

Недавно громадське об’єднання «Одесі — 600» до 100-ліття Української національної революції 1917—1921 років випустило календарики з портретами відомих діячів національно-визвольних змагань на Одещині. Про багатьох з них видано книги, надруковано статті в газетах та журналах, захищено дисертації. Багато досліджень є і про Андрія Ніковського, заступника голови Центральної Ради та міністра закордонних справ УНР, який 75 років тому трагічно загинув від голоду та холоду в блокадному Ленінграді. Але його життєвий шлях, культурно-просвітницька та громадсько-політична діяльність, пов’язані з Одещиною, й досі недостатньо вивчені, розкриті. Це випливає, зокрема, з того, що прізвища Ніковського нема, на жаль, серед змінених після декомунізації назв вулиць Одещини.

Переглядів: 6227

На щастя всяке май серце однаке

«Припутні» — український повнометражний художній фільм. Режисер Аркадій Непиталюк, продюсери Юрій Мінзянов, Влад Ряшин. Кінокомпанія MediaStar. Спе-ціальна нагорода журі національної конкурсної програми VIII Одеського міжнародного кінофестивалю.

Ніхто не знає й не гадає, до кого щастя завітає, кажуть в народі. Закохався таксист у вчительку, а вона од його й одвертається. Йому нетерпеливиться: кидай все і негайно кажи, чи їдемо до розпису. А у неї — екскурсія: вповідає дітям про князів київських та про храми чернігівські давні. Та куди там: сідай отуто в машину — і вже рішаємо. Слово за слово — а слова ті без розмислів, різкі — хлопець гарячий, стриму не знає, сам простий, як двері його автівки… «То не пара я тобі? Вилазь!» — та так штовхнув, що аж вивалилася на асфальт. Розвернувсь та рвонув на пошуки заспокоєння і пригод… А може, була б таки пара? Хтозна? Щастя знає, кого шукає…

Переглядів: 726

Свашки. Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ

Новела

Вони не тільки сусіди, а й куми. Їхні діти — заручені. Жінки одна до одної інакше як «свашко» — не звертаються.

Обійстя — через межу. Шопи — ледве спинами не торкаються. Хати — визирають із садків. Тини — плетені з жовтого вербового пруття. Ворота з дубових дощок. Хвіртки різьблені. Від вулиці до тинів туляться лавки. Там на свята відпочивають. Чоло-віки димлять цигарками. Жінки, вив’язані шалінками, точать баляси.

Переглядів: 781

Поетичні легенди степу. Юрій СИСІН

Коли ми ведемо мову про народну медицину, зокрема про лікарські властивості багатьох степових трав, обов’язково, на якомусь її етапі, вирине слово «травник». Дехто так називає свій гербарій, зібраний всією сім’єю на просторах рідного краю, дехто — лікаря, що лікує травами. А хтось називає так місце, поросле травою, або настоянку на травах. Мисливець при цьому може згадати куликоподібного птаха з такою назвою. Та все ж більшості це слово вкаже на книгу, в якій описуються лікувальні рослини й даються поради, як їх застосовувати.

Якщо вам пощастило і ви зберегли ще бабусин старовинний «Травник», то в ньому, крім порад щодо їх застосування, знайдете ще й таємниці ворожіння. У новітніх виданнях їх нема, натомість присутні народні назви, які розкривають перед нами не тільки неперевершену красу й безкінечну глибину рідної мови, а й історію, далеку минувшину українців. А там, де мова про мову, обов’язково викрешується поезія. Адже наша народна ботаніка оповита яскравим поетичним і релігійно-міфічним серпанком.

Переглядів: 640

Оподатковане житло

Як розповів начальник головного управління ДФС в Одеській області Гліб Мілютін, цьогоріч фіскальна служба прогнозує сплату податку на нерухомість жителями Одещини у розмірі 20 мільйонів гривень. Це на 3,5 мільйона гривень більше, ніж торік.

За оперативними даними, станом на 1 серпня ті, кому належить, уже сплатили 11,5 мільйона гривень податку на нерухоме майно.

Переглядів: 6278

Два сезони Чорногорії, або Як легко знову полюбити Батьківщину

Крім обов’язкового і першого за значенням завдання — відпочити, будь-яка подорож ще й дає можливість побачити щось нове і, звісно ж, порівняти зі своїм звичним життям.

Зовсім недавня мандрівка на Балкани, на узбережжя Адріатичного моря, в Чорногорію, якнайкраще виконала і перше завдання, пов’язане з відпочинком, і дала можливість поглянути на Україну ніби збоку, через призму побаченого за кордоном.

Переглядів: 659

Мандрівка, що надихає

Поряд з природою лю-дина стає добрішою, світлішою. Вона наповнюється енергією, з’являється бажання творити.

Такий позитив потрібен кожному, а вчителям перед навчальним роком  — і поготів.

Переглядів: 483

Недорід через посуху

Через найтривалішу за два десятки років посуху обсяги зібраної рослинницької продукції у Південній Європі можуть скоротитися на 60—70 відсотків. Через спеку пересихають річки, озера, водосховища. У небезпеці пшениця всіх різновидів, соняшник, оливки, мигдаль.

За словами італійських фермерів, нинішній рік не поганий — він катастрофічний.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net