Переглядів: 627

Досліджена і таємнича Ольвія

Виставка, присвячена польсько-українській археологічній місії в Ольвії, відкрилася у філії Грецького фонду культури в Одесі.

В офіційній частині взяли участь заступник посла Республіки Польща в Україні Яцек Жур, Генеральний консул Республіки Польща в Одесі Даріуш Шевчик, заступник директора Польського інституту у Києві Катажина Вензовська, заступник директора Одеського археологічного музею Сергій Охотников, менеджер міжнародних проектів філії Грецького фонду культури в Одесі Валерій Сунцов та керівники археологічної місії в Ольвії Алла Буйських (Інститут археології НАН України) та Альфред Твардецький (Національний музей у Варшаві).

На виставці дізнаємося, що у давнину Ольвія була однією з найбагатших та найважливіших грецьких колоній у цій частині Чорноморського узбережжя. Її значущість можна прирівняти до ролі нинішньої Одеси. Заснована у гирлі Південного Бугу колонізаторами з Мілета наприкінці VIІ ст. до н.е., вона досягла неймовірного добробуту завдяки мирному співіснуванню із сусідами-скитами. Основні складові заможності Ольвії — експорт зерна, невільників і сушеної риби та імпорт вишуканих товарів з Аттики, які користувались великим попитом у скитської еліти. Геродот, згадуючи це місто у своїй «Історії», розповідає про скитського правителя Скілакса, котрий мав свій будинок в Ольвії і любив користу-ватися цивілізаційними благами еллінів. Наскільки прибутковим був тут товарообіг, свідчить площа міста, що перевищувала 50 гектарів, багатство його архітектури та знахідок, які стали окрасою античних колекцій найповажніших світових музеїв.

Перший сезон спільних розкопок в Ольвії припав на 9 липня — 20 серпня 2016 року. За цей час вдалося знайти понад 340 артефактів, зокрема близько 40 цінних монет періоду функціонування міста та римської фортеці. Деякі із знахідок та процес їх пошуку можна побачити на виставці. В експозиції — 18 стендів з текстами, мапами та фотографіями, присвяченими українсько-польській археологічній місії в Ольвії.

Нагадаємо, що в час роботи експедиції на лінії розмежування між Херсонською областю та анексованим Кримом було неспокійно. «Минулого року, коли археологи запросили мене відвідати розкопки, був період загострення російських провокацій. І, звісно, у певний момент були великі побоювання щодо безпеки експедиції. Постало навіть питання: чи не перервати місію? Але обійшлося, археологи працюватимуть і надалі. Це яскравий приклад того, що таку державу, як Україна, неможливо залякати», — згадує Генконсул Республіки Польща в Одесі Даріуш Шевчик.

Алла Буйських, доктор історичних наук:

— Археологічний заповідник НАН України «Ольвія» виходить на міжнародний рівень. У зв’язку з відомими подіями з міжнародного наукового обігу тимчасово випав Крим. Причому нашим польським колегам, які з 2008-го працювали на розкопках давньогрецького міста Тирітака, неподалік Керчі, окупанти вказали на двері, не давши навіть вивезти апаратуру, кирки та лопати. Тоді колеги з Національного музею у Варшаві (а це не лише музей, а й потужний науково-дослідницький центр державного значення) запропонували нам спільну діяльність у рамках проекту «Античні пам’ятки Чорного моря». Ми погодилися.

Альфред Твардецький, керівник польської археологічної місії, доктор наук, куратор збірки стародавнього та східнохристиянського мистецтва Національного музею у Варшаві (на знімку):

— Інститут археології НАН України та наш музей підписали угоду про співпрацю. Пробурили пробні шурфи, які дали хороші результати (давні монети, скляні вироби). Після оформлення необхідних документів 

ми приступили до роботи на недослідженій ділянці площею 100 м2 у східній стороні казарм римської цитаделі.

Метою нашої роботи, окрім поглиблених знань про розвиток античної цивілізації у басейні Чорного моря, є співпраця з українськими колегами на ниві античного археологічного парку в Ольвії, який щорічно відвідують тисячі туристів. Співробітники музею в Ольвії та Національної академії наук України багато вже досягли, про що свідчать і музеєфікація археологічних об’єктів, і реставрація основних будівель на території міста, зокрема агори, святині, західної колонади та житлових будівель. Сподіваємося, що за допомогою наших реставраторів ми зможемо збагатити цю роботу.

Незважаючи на те що регулярні дослідження, на об’єкті тривають понад сто років і досі є багато невідкритих таємниць,  факт запрошення українськими колегами до співпраці Національного музею Варшави є для нас високою честю.

Здається неймовірним, але чим більше вчені дізнаються про Ольвію, тим таємничішою вона постає. «Ми встановили більш-менш фіксовану археологічну дату заснування Ольвії: кінець VIІ — початок VI століть до нашої ери, але ще й досі не знаємо фінальну дату припинення її існування. Сподіваємося, що нові спільні роботи українсько-польської місії дадуть нам відповідь принаймні хоч на цю загадку»,— зазначила Алла Буйських.

Валерій Сунцов, у свою чергу, зазначив:

— Грецький фонд культури давно і плідно співпрацює з археологами, які вивчають античну культуру. Попри те, що основною місією фонду, зокрема філії в Одесі, є поширення і популяризація сучасної грецької культури та мови, вивченню Стародавньої Греції та її культури ми також приділяємо увагу. Результатом плідної співпраці з археологами стала низка наукових публікацій про античні пам’ятки Північно-західного Причорномор’я та Криму, з цими працями можна ознайомитися у нашій бібліотеці. Також ми проводили виставку художньої фотографії, присвячену Ольвії. Я радий, що Ольвія знову повертається у стіни Грецького фонду культури, дякуючи українським та польським археологам.

Виставка працюватиме до 19 серпня у філії Грецького фонду культури в Одесі (пров. Красний, 20) у будні з 10.00 до 17.00. Вхід — вільний.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net