Переглядів: 1462

Ноги не люблять спеки

Набряк ніг — явище не таке вже й рідкісне. Причин, за яких він може з’явитися, — багато. Це, зокрема, перша ознака серцевої недостатності. Але набряк може бути спровокований і надмірним вживанням рідини, і проблемами із щитовидною залозою, нирками чи судинами, вагітністю, втомою ніг і, звичайно ж, спекою.

Оскільки за вікном панує літо, ми вирішили розпитати у лікаря-гастроентеролога і терапевта Наталії ДИННИК, чому ж набрякають ноги у спеку.

— Щоб зрозуміти, як висока температура повітря може вплинути на стан ніг, пригадаємо анатомічну будову людини. Усі тканини нашого організму забезпечуються киснем шляхом кровообігу. У нижні кінцівки кров надходить завдяки посиленій роботі серця, а назад вона повертається через особливу будову вен ніг: у венах є клапани, які підштовхують кров до серця. Це називається периферійним кровообігом. Коли температура повітря стає високою, система кровообігу починає працювати в режимі, що не дозволяє орга-нізму перегріватися. Перегрі-вання ніг не допускається завдяки здатності кровоносних судин розширюватися. Але розширені вени не можуть повноцінно здійснювати відтік крові. Це й провокує набряк ніг.

До того ж, у спеку завжди посилюється потовиділення, а разом з потом з організму вимиваються солі, яких потребують вени. Адже саме солі здатні «витягнути» кров з тканин, а відсутність достатньої кількості солей призводить до набряків ніг.

— У чому небезпека набряків у спекотну погоду?

— На думку багатьох фахівців-медиків, набряки у спеку є певною мірою природним явищем. Адже, з’явившись саме від високої температури повітря, вони не вимагають втручання лікарів і минають самостійно. Однак залишати без уваги цю проблему не можна. Наявність набряків свідчить про порушення водно-сольового обміну в організмі, а також про порушення в кровообігу. Буває так, що на одній нозі набряки більші, ніж на другій. Це пояснюється проблемами з венами саме на тій нозі, де набряки більшого розміру. Не варто бити тривогу. Але якщо набряки не проходять після низки вжитих заходів — масажі, компреси, тривалий відпочинок — слід звернутися за допомогою до фахівця. Можливо, будуть потрібні консультації нефролога, кардіолога, уролога.

— Що слід робити, щоб уникнути набряків?

— Передусім, не забувати про профілактичні заходи. У кінці спекотного дня слід лягти, піднявши ноги догори, і залишатися у такому положенні мінімум 15 хвилин. Двічі на день — уранці й увечері — приймайте контрастний душ, особливу увагу при цьому приділяючи ногам. Контрастний душ здатний поліпшити кровообіг і загартувати судини.

Повністю відмовтеся у спеку від солоної, гострої та копченої їжі. Вона, як відомо, посилює спрагу і не дає рідині своєчасно виводитися з організму.

Необхідно налагодити питний режим: у спекотний день випивайте щонайменше три літри води, допускаються натуральні соки, морси, компоти. Це налагодить електролітний баланс у вашому організмі. Не можна вживати такі напої, як лимонад, газована вода.  Ідеальним способом уникнути появи набряків вважається аквааеробіка у морській воді — вона не чинить навантаження на вени, і вони не розширюються.

— Чи можна позбутися від набряків ніг без лікарських препаратів?

— Перш ніж хапатися за ліки, варто спробувати впоратися із цією проблемою щадними способами. Можна, скажімо, виконати такі вправи.

Притисніть п’яту до підлоги, а пальці намагайтеся підняти якомога вище. Виконувати вправу можна як у положенні стоячи, так і в положенні лежачи. Досить кількох хвилин, і ви відчуєте полегшення в ногах. Походіть навшпиньки кілька хвилин. Покладіть на підлогу олівець і спробуйте захопити його пальцями ніг. Розчепірте пальці ніг настільки, наскільки це можливо. Пообертайте ступнями в обидва боки по черзі.

— А які лікарські препарати при набряках ніг у спеку можна рекомендувати?

— Якщо зняти набряклість ніг усіма доступними, крім лікарських, способами не вдалося, виникає необхідність у застосуванні традиційної медицини. Існує велика кількість мазей і гелів, які прекрасно впораються з набряками ніг, але перш ніж їх застосовувати, порадьтеся з лікарем. Адже ноги можуть набрякати не тільки через спеку, але й через серйозні захворювання серця, нирок або пе-чінки. А те, що набряки з’явилися в спеку, може бути звичайні-сіньким збігом обставин. Головне — знати точну причину, щоб лікування було ефективним, а не погіршило становище.

Гелі та мазі, пропоновані аптеками, в своєму складі містять переважно рутин і гепарин. Крім знеболюючого, вони мають охолоджуючий ефект, який сприяє поліпшенню кровообігу, усуненню мікротромбів, зміцнюють судини і навіть лікують запалення. Але не завжди з набряками можна впоратися за допомогою мазей і гелів. Вони, як правило, дарують тимчасовий ефект.

— Що ж можна зробити ще?

— В арсеналі народної медицини є багато способів лікування набряків ніг, які з’являються у спекотну погоду. Але перш ніж використовувати їх, слід отримати схвалення лікаря, щоб переконатися у відсутності протипоказань до застосування по-дібних методів.

Народна медицина пропонує нам ванночки з різним складом, наприклад: морська сіль, кухонна сіль, екстракт хвої, суха гірчиця. Сечогінні засоби допомагають вивести з організму всю зайву рідину, але саме зайву, щоб не зневоднювати організм.

Ефективні і розтирання. Можна приготувати таку суміш: подрібнити одну головку часнику, залити її склянкою води і дати настоятися впродовж години. Настій слід процідити і натерти ним місця набряків.

Один з найдієвіших методів — масаж. Роблять його, як правило, з кубиками льоду з відварів трав. При появі набряків на ногах під час спеки не варто сподіватися на те, що все само минеться. Допоможіть своєму організму м’яко позбутися від набряклості ніг, вибравши з усіх запропонованих способів той, що максимально підходить саме вам.

Розмовляв
Ярослав ШЛАПАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net