Продати землю?
Ми, на якомусь етапі замилувавшись собою, непомітно сповзли до того (чи нас привчили до цього раніше?), що нема в Україні свого Пророка, котрий допомагав би нам долати скруту чи халепу, в які ми постійно потрапляємо, довіряючись пророкам чужим, не перевіреним практикою нашого, українського життя. Тому цілими гронами звалюються вони нам на голову з волі тих, хто не гірше за ворогів народ свій обдирає під прапорами всіляких реформ, які до краю виснажують українців та Україну («Не так тії вороги, як добрії люди...»). І, нарешті, дісталися до найсвятішого — фізичного продажу праведної нашої землі, густо политої кров’ю та потом українців від дня їх появи до сьогодні.
Донедавна із самого малку дітям прищеплювали любов до землі, вчили берегти її, захищати. І що? Все це скінчилось? І рідна земля піде «з молотка», за безцінь, нуворишам, які в українській землі бачать для себе не що інше, як банківські рахунки з багатьма, багатьма нулями. А ми? Що бачимо ми у своїй землі, коли обговорюємо саму можливість її продажу? І кому? Тим, хто ніколи не орав її, не засівав золотавим зерном, не жав колосся, боячись втратити з нього бодай зернину, за яку надовго саджали у сибірські табори ледь живих від голоду українців...
Сьогодні аграрна буржуазія хоче узаконити власність на сотні тисяч гектарів нашої землі шляхом її легалізації через продаж на так званих аукціонах. Тому сподівання, що ми з цих гектарів будемо якісніше харчуватися — марні, бо «казав пан, що кожух дасть...», але, як знаємо, тепліше не стало.
Сьогодні понад 10 тисяч людей збирають підписи громадян з метою проведення Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з питання заборони продажу сільськогосподарської землі до 2025 року. За словами експертів та економістів, саме стільки часу необхідно, щоб «поставити на ноги» українське фермерство, аби «у нас, як і в усіх аграрних розвинутих країнах, було не 30 тисяч, а хоча б, як у Польщі, — 2,5 мільйона фермерських господарств». А після 2025-го?..
Війна за звільнення сільськогосподарської землі від селян іде вже кілька десятиліть.
Український уряд та депутати, подібно до реформованих «беркутівців», кидають проти народу нові й нові підрозділи всіляких рішень, постанов, наказів, щоб повністю зліквідувати систему державної підтримки фермерства, пільгову податкову систему для фермерських господарств, яка свого часу далася дуже важко.
Жодної державної програми підтримки фермерства, переробки продукції, обслуговуючих кооперативів, яку треба було б зробити головною стратегічною лінією розвитку нашої держави.
Об’єднання ж громад, яке презентували народу як велику децентралізацію, насправді має на меті ліквідацію малих сіл, починаючи зі шкіл та ФАПів, для очищення земель від селян. Отже, йде планомірне, завуальоване під реформи, звільнення сільськогосподарських земель від тих, кому вона справді належить, — народу.
Все це добре проглядається і в Ананьївському районі. Серед усіх сільскогосподарських земель близько 70% належить фермерам, які мешкають далеко за межами не тільки району, а й області. Зараз вони продовжують масово оформляти паї, виділені воїнам-атовцям з Харкова, Києва, Донецька, Люба-шівки і т. д., без відома сільських рад захоплюють і переорюють пасовища та прилеглі до річок, озер, лісів ділянки. І хто зупинить це беззаконня, якщо сам закон уже неспроможний захистити себе? А де ж земля для наших районних ветеранів АТО?
Перші спроби цього захисту робить ВО «Батьківщина», організувавши збір підписів громадян щодо проведення референдуму на заборону продажу сільськогосподарської землі.
Усі сільськогосподарські землі України експерти оцінюють аж до 3,5 трильйона євро, але після скасування мораторію селяни можуть спродати їх за безцінь.
Розвинені країни світу, як-от Канада, Франція, США та інші, намагаються зосередити у державній власності якомога більше угідь. Тим часом в Україні лише 20% такої землі належить державі.
Згубність такої політики звідали ті країни, які пішли шляхом стабілізації економіки за рахунок продажу сільгоспугідь. Аргентина свого часу розпродала землю великим монополіям і після цього селянство, а з ним і фермерство, по суті, зникли. Селяни почали шукати роботу в містах і не знайшли її. Аргентина фактично стала жебрацькою країною, маючи родючі ґрунти. І лише після того, як держава забрала частину земель у монополій, ситуація в країні змінилися на краще. Нам не можна цього допустити, потрібно боротися. Як? Дослухаймося до нашого Пророка:
Свою Україну любіть,
Любіть її во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть...
А головне — завжди пам’ятаймо, «у сні й наяву», що:
Нема на світі України,
Немає другого Дніпра,
А ви претеся на чужину
Шукати доброго добра.
Це не заклик, це — заповіт нашого Пророка всім українцям, «і мертвим, і живим, і ненарожденим». Мета одна — навчити нас бути вірними синами та дочками своєї української землі, щоб пам’ятали ми свою історію, не дали повторитися чорним її сторінкам, щоб захищали Україну, любили її всім серцем, всією душею. Це найвищий вимір любові — любов до рідної землі, яку з давніх часів ми звемо Ненькою. «Бо хто матір забуває, / Того Бог карає, / Того діти цураються, / В хату не пускають...»
Щоб із нами подібного не сталося, ми не повинні продавати землю, бо тоді від «дядька», який купить її у нас за безцінь, ходитимемо по кусень хліба до інших земель…
Петро ЗЕЙКАН,
заступник голови
Ананьївської районної ради.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206