Переглядів: 1010

Замилування ірисами

Квіти — найдивовижніші, найніжніші й найуразливіші творіння природи, а в сприйнятті людини — перехідний стан між чуттєвим і духовним.

Тема «Іриси» стала визначальною для групи викладачів, випускників і студентів художньо-графічного факультету ПНПУ ім. К.Д. Ушинського, яка 26 квітня відкрилася у виставковій залі Одеського історико-краєзнавчого музею.

У минулому барвами і структурою цієї весняної квітки милувалося багато відомих митців — від нідерландських малярів XV—XVІ ст. до французьких ХХ. Хто не пам’ятає «Іриси» Ван-Гога?! Їхня прохолодна волога плоть відкрита назустріч сонцю, у променях якого вони живуть неповторним коротким життям. Це породжує емоцію і відкриває для художника безліч живописно-декоративних інтерпретацій сюжету.

Маємо другий «квітковий» проект цієї групи митців у стінах виставкового залу Історико-краєзнавчого музею, про що нагадала під час відкриття його завідувачка і великий ентузіаст мистецтва Вікторія Германчук. Перший, присвячений макам, проходив торік і був приурочений до Дня пам’яті жертв Другої світової війни.

Цей проект спонукає до лірико-філософських роздумів. «Квітка тіні не має… Чому ми в захопленні від веселки? Чому іконостас тіні не має? — запитує мистецтвознавець Ольга Тарасенко і відповідає: — Тому, що це серединний план, ніби ворота в інший світ. Мабуть, тому квіти нам такі милі, навіть якщо ми це не до кінця усвідомлюємо. В українському бароко це домінуючий елемент, що прикрашає одяг святих. У їх інтерпретації квітка — «духовний одяг», який розкриває їхню внутрішню суть…»

Відвідувачів приємно вражає демократизм в організації виставки: поряд з творами вже відомих майстрів виставлені роботи студентів факультету: живопис, графіка, батик, гобелен, акриловий розпис по оксамиту.

«Сьогодні — день любування квіткою. Ця подія — лише незначна ланка у великому ланцюгу замилування однією з квіток, яка надихала і завжди надихатиме ще не одне покоління митців, — за-значила куратор виставки, художник і педагог Людмила Богайчук. — Ідея виставки зародилася в середовищі випускників художньо-графічного факультету 1993 року. У християнстві квітка ірису є символом страждання Богоматері».

Крім власне натурних робіт, тут є твори, які ви-вищують мистецтво до подібної духовної інтер-претації цього природного об’єкта. Маю на увазі батик Анжели Голодецької «Неопалима купина». Нагадаю, що виставка відкрилася в День пам’яті жертв Чорнобильської трагедії, і не випадково ця робота посіла одне з центральних місць в експозиції.

Насамкінець хочу відзначити авторів, чиї твори, на мій суб’єк-тивний розсуд, є окрасою експозиції: згадувана Анжела Голодецька, Есфір Сер-піонова, Зінаїда Борисюк, Людмила Богайчук, Лариса Дем’янишина, Юлія Грачик, Естела Мунтян, Олексій Малик. Порадували своїм мистецтвом В. Беккер, О. Паславська, П. Македонський,

Н. Халова, Л. Туржанська та інші.

Радіти світу, квітам може людина з чистою душею і помислами, а, торкаючись до прекрасного через творчість, вона помножує красу і наближається до досконалості.

Володимир КУДЛАЧ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net