Домовилися по-сусідськи
Виїзне засідання групи депутатів парламенту Республіки Молдова та Верховної Ради України відбулося 3 квітня поблизу села Паланка. У зустрічі взяли участь голови одеських облдержадміністрації Максим Степанов та облради Анатолій Урбанський, міністр регіонального розвитку та будівництва Молдови Васіле Битка, а також представники влади району Штефан Воде (Молдова), служби автомобільних доріг в Одеській області, Державної прикордонної служби України та міністерств закордонних справ обох країн.
Будівництво мосту в районі Паланки передбачає капітальний ремонт опор та зміцнення конструкцій, тому виникла потреба прокласти тимчасову об’їзну дорогу через територію Республіки Молдова. Наявність цього шляху дасть можливість швидше діставатися південних районів Одещини та розвантажити проїзд у районі Затоки у курортний сезон. Загальна вартість проекту — 76 мільйонів гривень. Молдовська сторона пішла назустріч Україні та пообі-цяла до кінця тижня затвердити наданий проект. Планується, що до 7 квітня всі прийняті рішення будуть закріплені офіційними документами.
По закінченні засідання його учасники розповіли про досягнуті домовленості.
Павло Унгурян, народний депутат України: «Ми з моїм молдовським колегою Еудженом Нікіфорчуком ініціювали цю зустріч і раді, що сьогодні до нас приєдналися очільники влади Одеської області та Республіки Молдова».
Еуджен Нікіфорчук, депутат парламенту Республіки Молдова, голова міжпарламентської групи дружби «Молдова — Україна»: «Минулого тижня, перебуваючи на офіційній зустрічі в Києві, ми вибудували план дій. Визначені цілі ми зможемо вирі-шити у дружній, товариській атмосфері. Ця проблема торкається й Молдови, бо потік транспорту, вантажопотік через цю трасу доволі великий. Об’їзд, який сьогодні проходить через Затоку, має протяжність 70 кілометрів і є незручним для перевізників. Принципових розбіжностей у нас нема. Молдовська сторона готова підтримати колег і вирішити питання. Ми готові надати підтримку на всіх рівнях — і у виконавчій, і в місцевій владі. Сподіваюся, що до п’ятниці ми зможемо дати кілька офіційних відповідей, щоб якнайшвидше почати будувати об’їзну дорогу. Тимчасове рішення знайдено, залишилося затвердити його офіційними документами».
Максим Степанов, голова Одеської ОДА: «Відсутність проїзду в Паланці є великою проблемою для жителів нашої області. Вдячний українським парламентарям, що я не один цим займаюся. Є конкретизована конструктивна взаємодія законодавчої і виконавчої влади. Роботу ми проводили і з МЗС, і з примарією Паланки. Після цієї зустрічі я впевнений, що ми все проговорили, зокрема мінімаль-ні строки введення об’їзної дороги. Сподіваюся, що до 1 травня вона буде збудована, ми пустимо потік машин у цей бік, а далі, до кінця літа, закінчимо капітальний ремонт мосту. Я вдячний нашим молдовським колегам за те, що ми швидко знайшли конструктив і чітко розуміємо покроковий алгоритм, куди і як нам рухатися».
Васіле Битка, міністр регіонального розвитку і будівництва Молдова: «Ми домовилися, щоб українська сторона якомога швидше надала нам усі документи на будівництво мосту та об’їзної дороги, щоб ми затвердили ці документи і дали їх в роботу будівельникам. Для спорудження об’їзної дороги потрібно виділити 1,2 гектара землі. Це буде корисним і для села Паланка, економічна і соці-альна ситуація тут лише покращиться».
Ніколае Молозя, глава адмі-ністрації району Штефан-Воде: «Проект важливий і для України, і для Молдови. Велика частина жителів нашого району має економічні зв’язки з вами і часто їздить до Одеси. Ми розуміємо важливість цього проекту і робитимемо все від нас залежне, адже всі договори підписуватимуться місцевою владою. Рішення про виділення землі місцевою радою ще не приймалося, бо не було всієї документації з українського боку. Плата за користування землею якщо і буде, то, думаю, незначною».
Валеріу Гілецький, секретар комітету з зовнішньої політики та євроінтеграції парламенту Республіки Молдова: «Як уже зазначалося, це питання важливе і на зовнішньому дипломатичному рівні. Ми всі знаємо, що мости мають значення як у прямому, так і в переносному розумінні. Наше завдання — зробити, щоб міст цей був на-дійним. Не завжди легко сумістити національний інтерес з інтересами громадян, які проживають у цій місцевості. У комісії із зовнішньої політики ще будемо деякі моменти обговорювати, бо є скарги окремих мешканців, але я певен, що ми знайдемо точки дотику, щоб міст та об’їзна дорога були збудовані у найкоротші терміни».
Павло Унгурян: «Регіон, у якому ми перебуваємо, має цілий комплекс проблем. Наприкінці 1990-х було укладено міжурядову угоду між Україною та Республікою Молдова про обмін територіями. 10 кілометрів автодороги Одеса — Рені по території Молдови отримані в обмін на земельну ділянку на березі ріки Дунай біля Джурджулешт, де молдовська сторона збудувала порт. Через 11 ро-ків цю угоду було ратифіковано. Відтоді земельна ділянка під автомобільною дорогою і смуга по 11 метрів з обох боків уздовж дороги стали власністю держави Україна. Тепер ми вирішуємо проблему інфраструктури цієї дороги. Споруджується автомобільний міст, щоб його не ремонтувати локально щороку. Підрядник на 50 років дає гарантію металевих і бетонних конструкцій. Довжина об’їзної дороги — 495 метрів, ширина — 22 метри, буде насип для дренажу і гідрологічного циклу, щоб не завдати шкоди заповідним водно-болотним угіддям. Скажу, як колишній заступник міністра екології, що при виконанні робіт буде забезпечено нормальний гідрологічний цикл. Служба автомобільних доріг у тимчасову дорогу закладатиме спеціальні труби, які забезпечать нормальну циркуляцію води. Ви бачили тут лебедів та інших птахів, які гніздяться поблизу. Міст і дорога будуються в контексті українського екологічного законодавства.
Ще одна проблема — винесення транзитних пунктів пропуску з автодороги Одеса — Рені в пункти пропуску «Тудора» і «Паланка» на молдовській стороні, щоб не допускати заторів і скупчення транспорту на самій дорозі. Нашим наступним завданням є вирішення цієї проблеми для зручності мешканців».
Зараз маємо хорошу взаємодію і, дай Боже, 1 вересня перерізати тут стрічку та відкрити міст, сподівається нардеп Павло Унгурян.
Володимир ГЕНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206