Адреси і долі
До 100-річчя Української революції група одеських істориків випустила серію кишенькових календарів з портретами видатних громадських, політичних і культурних діячів національно-визвольного руху, які творили на теренах Одеси та краю Українську державу. Презентація їх першого і другого комплектів відбулася нещодавно у відділі «Одесика» ОННБ. Нагадаємо, що перший випуск календарів раніше був презентований в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського.
Принагідно зазначимо, що нині в головному читальному залі національної книгозбірні діє масштабна книжкова виставка, яка розкриває цей героїчний період нашої минувшини. Окрему книжково-документну екс-позицію, присвячену провідникам Української революції, сформували працівники відділу краєзнавства «Одесика». З-поміж іншо-го привертає увагу ґрунтовна монографія «Чорноморська хвиля Української революції: провідники національного руху в Одесі у 1917—1920 рр.» (Одеса, 2011), до якої увійшли публікації викладачів ОНУ ім. І.І. Мечникова Т.С. Вінцковського, О.Є. Музичка, В.М. Хмарського, А.І. Мисечка та Т.Г. Гончарука.
У презентації взяли участь професори історичного факультету ОНУ Тарас Вінцковський і Тарас Гончарук, а також магістрантака цього університету, ініціатор проекту Ксенія Соро-кіна та художник-дизайнер Ірина Макарчук.
Щодо змістовної частини календариків, крім фотопортретів достойників, на лицьовій стороні є стисла інформація про роль кожного в Українській революції. Перший випуск, профінансований ГО «Одесі — 600», на що вказує включена у композицію емблема організації, присвячений таким яскравим постатям, як Іван Луценко, Іван Липа, Михайло Омелянович-Павленко, Сергій Шелухин, Всеволод Змієнко, Євген Чикаленко, Петро Климович та Володимир Чехівський. У другому представлені інші непересічні особистості: Андрій Ніковський, Євфим Фесенко, Всеволод Голубович, Віталій Боровик, Юрій Липа, священики о. Антін (Гриневич) та о. Ілля (Кливак), а також дядько Романа Шухевича Степан, один з керівників УСС, який певним чином пов’язаний з Одесою (був комендантом австрійської жандармерії міста у 1918 році й залишив цікаві спогади про тутешню українську громаду).
У перспективі планується видати ще кілька комплектів, присвячених діячам Української революції, які тим чи іншим чином у цей історичний період були пов’язані з Одесою. За задумом дизайнера, кожна серія відрізняється кольоровою гамою: перша витримана в коричневих, друга — в умбристо-зелених тонах.
Розпочався захід демонстрацією кінострічки про етапи становлення і розвитку Української революції, яку запропонували присутнім працівники відділу зв’язків з громадськістю і реклами бібліотеки.
У своєму виступі Тарас Гончарук відзначив той важливий факт, що після розпаду Російської імперії у лютому 1917 року український національно-визвольний рух у Києві та Одесі розвивався паралельно. Багато одеситів входили до складу уряду УНР або й очолювали його, як свого часу Всеволод Голубович і Володимир Чехівський. Симптоматично, що вулиця Пастера, на якій розташована Одеська національна наукова бібліотека, була місцем осідку таких подвижників української справи, як Сергій Шелухин та Іван Луценко. У квартирі останнього бували Іван і Юрій Липи та інші активісти. А сама бібліотечна споруда, не зайве нагадати, збудована вихідцем із козаків, одеським просвітянином, видатним архітектором Федором Нештурхом. Зрозуміла емоційність сприйняття по-дібних фактів, які посилюють живий зв’язок поколінь.
На особливість заходу звернув увагу Тарас Вінцковський: «Мені доводилося бувати на різних презентаціях, але вперше присутній на презентації саме календариків... Нам варто позбутися ілюзій, адже за межами професійного кола істориків ці особистості й названі факти мало відомі. Одеса в період революції залишила яскравий слід. Україн-ська революція була всеохоплюючою, адже радикальні зміни відбувалися не лише в політичній і військовій сферах, а й у соці-альній, освітній, культурній, духовній. У 1917-у в Одесі було щонайменше двадцять українських організацій різного спрямування». Нині історик переймається новою темою: «Українські губернські з’їзди 1917 року в Одесі», яких у нашому місті пройшло два. Це ще одне підтвердження того факту, що Одеса україноцентрична і відігравала помітну роль в українських націєтворчих процесах. Основна документна база подібних до-сліджень — фонди ОННБ і Державного архіву в Одеській області.
Як зазначили автори проекту, випуски історичних календарів поширюють у соціальних мережах, вони помічені в наукових колах Одеси, Львова і Києва. Схвальні відгуки голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича і директора центру Українські студії стратегічних досліджень Юрія Сиротюка — доказ цьому.
Володимир КУДЛАЧ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206