№ 34 (21825) четвер 6 квітня 2017 року

Переглядів: 601

Три роки децентралізації

Три роки минуло відтоді, як Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, що дала старт децентралізаційній реформі.

Інтерес суспільства до цієї реформи зростає з кожним днем. Про це свідчить, зокрема, і той факт, що на зустрічі з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом та членами Кабміну на тему «Децентралізація. Історія успіху. Нові завдання» були присутні понад 120 представників ЗМІ з різних куточків країни.

— Децентралізація — ключова ідея, з якою я прийшов працювати в уряд Арсенія Яценюка, — розпочав свою промову перед журналістами Володимир Гройсман. — На той час було дуже важливо змінити систему управління державою і розвинути місцеве самоврядування. Бачення реформи було сформовано буквально за кілька тижнів лю-того—березня 2014 року, і вже 1 квітня я виступив з концепцією реформи. Тоді багато міністрів уперше чули слово «децентралі-зація», що викликало скептичне ставлення. Доти ми втрачали місцеве самоврядування, втрачали села. Не було розуміння, що ця реформа — одна з ключових. Ще у 2014-у ми напрацювали низку рішень і законів, які нам вдалося провести і розпочати реформу бюджетної системи. Ми базувалися на тому, що потрібно створити фінансову і територіальну основу для роботи територіальних громад. Втім, саме законодавчі ініціативи вдалося активно втілювати вже з новим складом Верховної Ради, сформованим наприкінці 2014-го.

Переглядів: 1049

Велика весела родина

/_f/2017/034-2.jpg Традиційне олійниківське свято «Степанова весна» відбулося у Балтському та Миколаївському районах Одещини — там, де народився Степан Олійник, де минали його дитячі та юнацькі літа. Цього разу, окрім одеситів, у ньому взяли участь письменники та мистці зі столиці, а також з Івано-Франківська та Запоріжжя. Два дні тут промовляло до всіх мудре, дотепне, часто гостре й дошкульне слово Степана Олійника, яке й по сьогодні, незважаючи на відстань у кілька десятків років, а головне — на глухий час, у якому творилося, продовжує служити людям. Лунали українські пісні, чарували всіх звуки бандури — те, що дуже любив гострий на слово сатирик та гуморист з ніжною ліричною душею.

Цьогорічними лавреатами премії ім. Степана Олійника стали кошовий Всеукраїнської асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ» Микола Білокопитов (Запоріжжя) та одеський поет і перекладач Віталій Бошков. Спеціальні посвідчення вручила донька поета — Леся Олійник.

Щороку, щойно лиш весна заверне з березня на квітень та проб’ється до літепла перша уперта зелень, разом з відважними абрикосами розцвітає на Одещині цей літературно-мистецький, без перебільшення, фестиваль. Приїздять гості зі столиці, інших міст — як правило, ті, хто вже бував тут, а то й нові радо зголошуються, їх стрічають одеські майстри слова, до них долучаються артисти-мистці, й усі разом вирушають на малу батьківщину Степана Олійника, в степи, де усе ще дзюркоче змілілий, тане змалілий у своєму історичному значенні Тилігул.

Переглядів: 655

Домовилися по-сусідськи

Виїзне засідання групи депутатів парламенту Республіки Молдова та Верховної Ради України відбулося 3 квітня поблизу села Паланка. У зустрічі взяли участь голови одеських облдержадміністрації Максим Степанов та облради Анатолій Урбанський, міністр регіонального розвитку та будівництва Молдови Васіле Битка, а також представники влади району Штефан Воде (Молдова), служби автомобільних доріг в Одеській області, Державної прикордонної служби України та міністерств закордонних справ обох країн.

Будівництво мосту в районі Паланки передбачає капітальний ремонт опор та зміцнення конструкцій, тому виникла потреба прокласти тимчасову об’їзну дорогу через територію Республіки Молдова. Наявність цього шляху дасть можливість швидше діставатися південних районів Одещини та розвантажити проїзд у районі Затоки у курортний сезон. Загальна вартість проекту — 76 мільйонів гривень. Молдовська сторона пішла назустріч Україні та пообі-цяла до кінця тижня затвердити наданий проект. Планується, що до 7 квітня всі прийняті рішення будуть закріплені офіційними документами.

Переглядів: 634

Мета - будь розумним!

Учора голова Одеської ОДА Максим Степанов презентував проект «Будь розумним/Be smart», мета якого допомогти випускникам якісно підготуватися до ЗНО в онлайн-режимі. Проект розпочато в рамках реалізації стратегічного плану дій на 2017—2019 роки «Розумний регіон».

«Цей проект — унікальний для України, у нього нема аналогів в інших регіонах. Це перший випадок, коли підготовка до ЗНО в режимі онлайн стає доступною та безкоштовною. І мені дуже приємно, що цей проект стартував саме на Одещині», — підкреслив Максим Степанов.

Переглядів: 755

Маршрутами успіхів

На кінець 2015 року на Одещині було 490 місцевих рад, але на той час знайшлося лише десятеро осіб, які самі запалилися ідеєю, згуртували однодумців і змогли переконати загал підтримати наміри держави у розвитку місцевого самоврядування, створивши об’єднані територіальні громади (ОТГ).

Варто наголосити на тому, що за темпами створення таких громад ми відтоді й пасемо задніх у країні, теліпаючись у хвості реформ. Причини такого досить дивного відставання, адже наша область традиційно намагається запроваджувати першою все нове та прогресивне, — достатньо примітивні. Про них трохи згодом.

Переглядів: 545

Громадська складова міського бюджету

Одеська міськрада нещодавно схвалила положення про «громадський бюджет» міста. Відтак городяни отримали можливість вирішувати, на які саме проекти спрямовувати частину коштів. В Одесі «громадський бюджет», порівняно з іншими містами, став найбільшим: на 2017 рік закладено 150 млн грн.

Про перспективи і ризики запровадження «бюджету участі», як у деяких містах називають громадський бюджет (у зарубіжному досвіді — «партисипативний бюджет» (Польща) чи «бюджет муніципальних демократій» (Франція)), про те, як підвищити ефективність місцевих витрат і як саме жителі можуть долучитися до процесів керування містом, розповіли експерти Асоціації сприяння самоорганізації населення на спеціальній прес-конференції «Місцевий бюджет — разом з містянами».

Переглядів: 570

«Київстар» розширює покриття 3G

/_f/2017/034-1.jpg Багато жителів нашого регіону вже користуються перевагами 3G від «Київстар». Але якщо ще рік тому нова мережа була доступна в обласному центрі та містах Одещини, то сьогодні нові технології впевнено зробили крок в «глибинку». Тільки останнім часом зв’язок 3G прийшов у Копійкове, Червоний Орач, Слобідку, Тузли, Олександрівку, Лиманське та Нові Трояни.

Темпи розширення мережі нового покоління від «Київстар» підтверджують його репутацію як лідера ринку телеком-послуг. Однак компанія не тільки першопроходець у сфері високих технологій. «Київ-стар», за словами його президента Петра Чернишова, є зразком ефективного бізнесу і надійним партнером держави, а зусилля компанії відзначені зростанням довіри з боку клієнтів. І це справедлива оцінка. Адже за 2016 рік компанія забезпечила надходження до держбюджету на рівні 4,2 млрд грн, що є найбільшим показником серед всіх операторів мобільного зв’язку України. А обсяги інвестицій у технічне оновлення і розвиток 3G перевищили 9 млрд грн за останні два роки.

Слід зауважити, що модернізація мережі «Київ-стар» є революційною за суттю. На зміну обладнанню, можливості якого обмежувалися однією технологією (GSM, або 2G), приходить нове — мультисистемне (2G/3G/4G). Це обладнання підтримує різні стандарти та технології зв’язку. Тобто, у разі отримання ліцензії на 4G, компанія зможе швидко розгорнути нову мережу із розширеними можливостями. Значення цього процесу складно переоцінити. Експерти стверджують: якщо держава прийме позитивне рішення щодо запровадження 4G у спектрі, що вже мають оператори мобільного зв’язку, Україна зробить інформаційний ривок. А відтак значно зростуть і можливості нашої країни у світі.

Переглядів: 605

Альтернативний в’їзд у порт

На засіданні ради Одеського порту, що відбулося 31 березня за участю керівників Адміністрації морських портів України (АМПУ), стивідорів і представників міської влади, ухвалили рішення про створення проекту альтернативного в’їзду автотранспорту на територію підприємства.

«Члени робочої групи, до якої увійдуть представники АМПУ, портового бізнесу і міста, повинні впродовж місяця запропонувати конкретне технічне рішення, яке дозволить створити альтернативний в’їзд у порт і виключити курсування автотранспорту міськими вулицями. Крім того, важливо передбачити опрацювання варіантів фінансування запроектованої дороги «Хаджибей-2», — підкреслив керівник АМПУ Райвіс Вецкаганс.

Переглядів: 519

Не той тепер Дністер...

Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак в ефірі телеканалу ZIK заявив, що Україна починає страждати від браку води.

Впродовж останніх років рівень наповнення річок залишається на позначці 20% від необхідного стандарту. «У нас нема жодного озера чи річки, де б якість води була на рівні першого класу», — сказав він.

Переглядів: 613

Адреси і долі

До 100-річчя Української революції група одеських істориків випустила серію кишенькових календарів з портретами видатних громадських, політичних і культурних діячів національно-визвольного руху, які творили на теренах Одеси та краю Українську державу. Презентація їх першого і другого комплектів відбулася нещодавно у відділі «Одесика» ОННБ. Нагадаємо, що перший випуск календарів раніше був презентований в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського.

Принагідно зазначимо, що нині в головному читальному залі національної книгозбірні діє масштабна книжкова виставка, яка розкриває цей героїчний період нашої минувшини. Окрему книжково-документну екс-позицію, присвячену провідникам Української революції, сформували працівники відділу краєзнавства «Одесика». З-поміж іншо-го привертає увагу ґрунтовна монографія «Чорноморська хвиля Української революції: провідники національного руху в Одесі у 1917—1920 рр.» (Одеса, 2011), до якої увійшли публікації викладачів ОНУ ім. І.І. Мечникова Т.С. Вінцковського, О.Є. Музичка, В.М. Хмарського, А.І. Мисечка та Т.Г. Гончарука.

Переглядів: 606

Магія творчості Юрія Валюка

Виставка знаного художника і педагога Юрія Валюка, що нині розгорнута у залі Архітектурно-художнього інституту Одеської державної академії будівництва та архітектури, стала своєрідним творчим звітом митця і його першою масштабною персональною виставкою, яка дає досить повне уявлення про творчі пріоритети автора. Вона приурочена до 60-річчя художника і включає близько 70 робіт.

Мистецтво захоплює і переконує тоді, коли художник гранично висловився, знайшов єдино прийнятну і логічну формулу передачі своїх почуттів, емоцій, коли в його творах відчувається щирість. Це також свідчення того, що творчість стала сенсом його життя.

Переглядів: 6387

Вічна музика весни

Недавно учасники програми «Місце зустрічі — діалог», яка втілюється за підтримки фонду «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє», на запрошення організаторів  побували на чудовому концерті під назвою «Етерна прімавера», що в перекладі з латини означає «Вічна весна». Концерт хорової капели «Хорус фест» відбувся в Одеському муніципальному театрі духової музики.

Шанувальники хорового співу  добре знають цей чудовий колектив під керівництвом доцента Одеської національної музичної академії ім. А. В. Нежданової, кандидата мистецтвознавства, лауреата міжнарод-них  конкурсів Ніни Заболотної, що об’єднує талановитих людей різного віку і різних професій, які люблять співати і прагнуть долучитися до високого хорового мистецтва.

Переглядів: 6284

Душа прагне творчості

У Теплодарі при Будинку культури працює театр «СвіЧа». Очолює його Світлана Анатоліївна Чмихова.

І це прекрасно, що в нашому молодому місті є такий осередок культури, де городяни можуть подивитися виставу, відволіктися від важких думок, на деякий час потрапити в іншу атмосферу, підняти свій настрій і просто приємно відпочити. А ще дуже добре, що випускники гуртків «Калинонька» і «Водограй» Теплодарського міського будинку дитячої та юнацької творчості, члени ГО «Міжнародна академія літератури і журналістики» мають де й надалі реалізувати свої творчі здібності. Бо життя  є життя: не кожен може вибрати професію за своїм бажанням, а коли душа звикла до творчості, то постійно прагне самореалізації.

Переглядів: 6282

Найнадійніший інструмент - голос

Цієї весни Одесі неймовірно пощастило! Не дарма кажуть, що наше місто — це посмішка Бога. А справжній талант — це Божий дар! Диво української альтернативної музики — неповторна Katya Chilly Group — відвідає наше місто з концертом.

Співачка, музикант і композитор. П’ять альбомів. Більше сорока сольних концертів у Великобританії. Її музика регулярно транслюється на радіо і в телепрограмах Bі-Bі-Cі. В Україні Katya Chilly здобула широку популярність у другій половині 1990-х, ставши лауреатом конкурсу «Червона рута». Захоплена фольклористикою, вона творила незвичайні пісні, в яких подавалися автентичні українські тексти в сучасному аранжуванні. Сьогодні співачка повернулася на сцену, ставши учасницею проекту «Голос країни».

Переглядів: 549

Застигла енергія Любові

Михайло Казінік повертається в Україну з новою програмою «Музика Вічності та Кохання».

Ця програма — мож-ливість насолодитися грою видатного скрипаля і відкрити для себе сек-ретні «коди» сприйняття класичної музики. Музикант, мистецтвознавець, філософ названий західними ЗМІ «апос-толом культури», вже ба-гато років поєднує музичну та просвітницьку діяльність. Концерти-лекції майстра завжди викликають щирий інтерес і користуються успіхом у країнах Східної та Західної Європи, США. Жителі України також можуть послухати чарівні звуки класики і відкрити для себе щось нове у відомих творах великих композиторів.

Переглядів: 613

То скільки вас, пінгвіни?

В Антарктиді живе на 3,6 мільйона пінгвінів більше, ніж вважалося раніше, тобто близько 6 міль-йонів особин, з’ясували фахівці Університету Аделаїди в Австралії.Попередні підрахунки проводилися лише в місцях, де розмножуються пари пінгвінів Аделі, що населяють Антарктиду, упускаючи з виду одинаків: ті не гніздяться на суші, а переважно полюють у морі. За допомогою наземних і повітряних зйомок упродовж кількох сезонів дослідники змогли зібрати точніші дані.

Колонії пінгвінів Аделі розташовані по всій Антарктиді. Період із жовтня по лютий птахи проводять здебільшого на березі, де гніздяться й розмножуються. У таких ка-м’янистих районах, не покритих льодом, зазвичай розбивають табори й дослідники. Близькість до пінгвінів дозволяє їм вчасно виявляти, якій з популяцій потрібен захист.

Переглядів: 559

Левенятко-нелегал

Маленьке левенятко, яке недавно вилучили у громадянина Туреччини митники Чорноморська, зараз перебуває в Одеському зоопарку, де знайшло собі нову маму і вже вперше скуштувало м’ясо.

Про цю історію, яка трапилася два тижні тому, в курсі не лише одесити, а й уся Україна. Нагадаємо, в ніч з 22 на 23 березня в міжнародному пункті пропуску «Чорноморський» прикордонники спільно з працівниками митниці виявили левенятко, яке громадянин Туреччини зі ще двома пасажирами намагалися незаконно вивезти за кордон. У «Фіаті» вони також перевозили 2245 папуг та чотирьох котів. Один з пасажирів заховав левеня у багажному відділенні за клітками з папугами під ковдрою у спортивній сумці з особистими речами. Пояснив свою схованку досить банально: нібито купив це кошеня в незнайомої особи у Києві для особистих потреб, тобто для самостійного вирощування, і віз його додому, в Туреччину. «Птахи ж були оформлені та надалі переправлені через митний кордон України», — розповів В’ячеслав Гудімов, заступник начальника відділу провадження у справах про порушення митних правил Одеської митниці ДФС.

Переглядів: 6138

На шляху додому — радіоактивні кабани

Через шість років після ядерної катастрофи на АЕС «Фукусіма-1» у Японії жителі, які покинули свої будинки після аварії, збираються повернутися додому. Уряд очистив від радіації чотири міста у префектурі Фукусіма, і вони абсолютно безпечні для людей. Але на шляху до повернення стоїть величезна перешкода — тисячі радіоактивних диких кабанів.

У тілах кабанів, які поїдали заражені рослини і менших за розміром тварин після ядерної катастрофи, рівень радіоактивного цезію-137 у 300 разів перевищує безпечну норму. Тамтешню ситуацію ЗМІ порівнюють з місцевістю навколо Чорнобиля, звідки після аварії у 1986 році пішли люди і де нині повноправно хазяйнують вовки, олені, ведмеді та сови. Але в околицях Фукусіми ситуація, зокрема показники забруднення води і ґрунту, поступово нормалізується, тож багато хто вже зголосився повертатися додому. А тут — кабани. Вони не тільки завдають величезної шкоди фермерським угіддям, а й перестали боятися людей і можуть проявляти агресію. «Насправді не зрозуміло, хто зараз господар — люди чи дикі кабани», — каже мер покинутого містечка Наміє Тамоцу Баба.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net