Переглядів: 533

Запорожани

(З циклу «Гра в слова»)


Вже й не згадаю, кому з нас трьох прийшла до голови ця далеко не найкраща, сказав би я навіть — божевільна думка. А втім, чи така вже була вона ні до чого, — одна з тих думок, які щодня народжувалися у наших студентських мізках під ту застійну пору. Та пам’ятаю добре, що того дня ми утрьох — Семен, Михайло на прізвисько Мих-Мих, бо таке ж ім’я мав і його батько, та ваш покірний слуга — вирішили після пар відвідати нашого товариша, котрого не бачили вже кілька днів.

Юрко винаймав помешкання на вулиці Дальницькій, неподалік мосту над залізничною колією. Але вдома його не застали, тож вирішили повернутися в серед-містя й попрямували до автобусного пристанку, спогадуючи симулянта-прогульника всілякими не завше цнотливими — але з рідномовної таки лексики, прошу завважити! — уповні нормативними словечками. На перетині зі Степовою стояв під ту пору пивний шинок, і ви вже, мабуть, здогадалися, що кожної голови діткнулася чи не водночас одна й та сама дуже правильна думка…

Через дорогу, у їдальні з екзотичною назвою «Варенична», заповідалося на весілля. Ми стояли за високим круглим столиком зі схрещеними посередині ніжками, захищені від сонця широкою парасолею, ліниво здували піну за краї важких кухлів та цідили крижаний напій, спостерігаючи за діловитою метушнею при вході і всередині харчоблоку — скільки можна було засягнути оком у ті надра…

З обдертого «пікапчика» там саме вивантажували згортки з якимись харчами, легенький протяг широкого роздоріжжя доносив до нас апетитні пахощі вудженого та смаженого. У ящиках з металевої стрічки — була тоді така тара, якщо пригадуєте, — поки їх несли до місця призначення, жваво перемовлялися півлітрівки — немовби курчата у кошику.

— Женяться люди, — задумливо вимовив котрийсь із нас, здається, Мих-Мих, котрий полюбляв констатуючі та узагальнюючі фрази. На що інший, і то міг бути лишень Семен, по-філософськи зауважив:

— Розчарування спостигне їх ще до того, як оце хмаровисько, що насувається й небавом дасть нам таку бажану свіжість, буде отут над нами.

— А може, й ні… — то вже, либонь, мій задумливий голос. Хоча треба було б мені, вже тоді статечному ґазді, трохи заспокоїти друзів, у котрих не завжди все виходило на добре з дівчатами: ті завше вимагали від них більшого, ніж могли отримати. Та одразу й урвати негожу балачку ту — коб не наврочили молодятам.

— А може, й ні, — водно рефреном повторили мої друзі, і ми водночас поклали на столик свої гальби. Тут звідкілясь війнуло, немовби з глибокої пивниці, й одразу кілька важких крапель розбилися на хіднику. Вгамовуючи спрагу, ми й не зогледілись, як наспіла гроза. Десь далеко черконула небо сліпуча блискавиця, й одразу ж охрипло та невдоволено воркотнув грім. У тій же хвилі з розчинених дверей «Вареничної» вирвались перші музичні акорди. За балачкою ми й незчулись, як там зібралися гості та почалась весела забава.

— А що, хлопці, може… привітаємо молодих? — Семенів голос пролунав інтригуюче й загадково, і ми обоє водно взорились на товариша. — Ходімо?..

Оце й була ота божевільна, та, принаймні, усе-таки не з найгірших, як на мене, думка.

З несподіванки ми всі троє — бо автор сього вислову, й сам, либонь, був не менш подивований своїм експромтом — пристали на місці, не одійшовши й трьох кроків. По хвилі оговтались.

— Та ми ж там нікого не знаємо! — хтось вигукнув. Завважте, товариство, ніхто не спитав: як це непрошеними прийти на чуже весілля, без подарунків, нікого, й справді, не знаючи… Одначе ми були тоді молоді й авантурні — студенти, одно слово, любили всілякі пригоди й часто шукали їх. Та, зрештою, у цьому таки був якийсь гумор.

— Ет, пусте!.. — ініціатор перший опанував ситуацію. — Сядемо собі скраєчку, будемо кричати «Гірко!», спілкуватися з сусідами за столом… А чи запримітили ви, які гарні дівчата заходили?..

— А відтак і гроза відшумить, — докинув Мих-Мих. — Подивіться лишень, що он там робиться, чи ж ми тепер упхаємось до автобуса?

На пристанку, справді, люди штурмували транспорт-ний засіб, й чутно було аж сюди, як водій голосно застерігав, що автобус, мовляв, не гумовий, тож однак всім не стане місця.

— Ні, не тепер, не сьогодні, — я спробував рішуче заперечити. — Ми не вбрані святошно. Все-таки весілля…

— А ти хочеш, як той вар’ят, у костюмі та ще й при краватці паритись там?

— Все-одно… я не голений…

— А ти хто — молодий чи, може, дружба? Зрештою, он же перукарня.

— І мешти не пуцовані. — Один з нас, хлопець галицький, після кожних канікулів привозив дрібку діалектизмів, тож тепер хотів сказати, що у нього припорошене взуття.

— Нє, тра обміркувати, виробити стратегію: як триматись, як діяти… Та й чи порядно з нашого боку…

— Не з нашого, а найперше з боку молодого та молодої таки непорядно було не запросити на весілля трьох отаких козаків. — І мрійливо докинув: — Та ж там, погляньте, саме лиш дівоцтво. Ти хіба ніколи не бував на сільському весіллі? Там кожен — бажаний гість. А тут, поглянь лиш, люди всі прості, з передмістя…

Й підсумував, за своїм звичаєм, ставлячи логічну крапку в дискусії:

— Експромт завжди геніальний, бо дуже простий. Тим-то й цікавий. Ходімо!

Вже були при самім вході, коли мусили вступитися: розпашілий свайбовий тлум саме висипавсь на майданчик перед їдальнею — достоту вареники з добрячої макітри.

— Недобрий знак, — притишений Семенів голос побіля вуха.

— Пізно, братчику...

Досить легко ми затесалися до тієї весільної галайстри, й одразу пішли миттєві знайомства, невимушений обмін випадковими репліками, жарти, анекдоти, — некерована стихія гульбища, коли вже трохи випито, а часу ще достобіса попереду. Разом з усіма, при натовпі, ми й увійшли до продовгуватої зали, столи були накриті уздовж стін літерою П. Проміж нас було вирішено заздалегідь: сідати при самих дверях, скраєчку. Вийшло як би в прихожій. Зелена молодь, вже трохи підпила — а чи багато потрібно у такому віці? — охоче зсунулася докупи, стало тісненько. Навпроти, почерез пишний стіл, хтось поцікавився:

— Ви зі сторони молодого чи молодої?

Коротка мить ніяковості та збентеження і, як на заліку чи колоквіумі, майже панічне: кому відповідати?

— Та чого ви їх смущаєте, дядьку: хіба не бачите — мужчини прийшли, то ясно, що від молодого! — авторитетно присадила допитливця його сусідка, добре таки натоптана жвава молодичка, втішена тим, що так близько від неї наче з неба впали одразу троє молодих кріпких мужчин. Мих-Мих нервово реготнув. Мені прийшлося дати йому стусана ліктем й люб’язно усміхнутись до дами.

— Красунечка, як завжди, знає, що каже. Та, звісно ж, від молодого, — сказав я улесливо, ще й кивнув у бік далекої відсіль поперечини славної літери, де воссідали молодята. — А тепер і від молодої, звісно! — додав. Молодий саме в тій хвилі зосереджено відкорковував шампана, тож я сміливо привітав його помахом долоні. Штучна білявка переможно подивилася у бік допитливого сусіда, відтак виголосила, блимнувши до мене багатозначно:

— Вони оно від того стола, я запримітила. Пересіли, бо мають наборзі йти, їм ще в село далеко їхати… І я маю скоро йти, — вже виразніше зиркнула у мій бік. Це завважив її сусід праворуч й одразу спохмурнів на виду та простягнув руку до пляшки. «Оце вже ні до чого, — зміркував я собі. — Не треба нам ніяких з’ясовувань». І подумки наказав собі триматися від них подалі.

Перегодом заграла музика, всі дружно заворушилися, посеред зали з’явилися танцюючі пари. Попідводилися й наші сусіди. Я хутенько ізслизнув з небезпечної місцини з думкою загубитись у густому тлумі — гостей на цьому весіллі було не менш, як під сотню. А скільки там того простору у звичайнісінькій їдальні? Запримітив при стіні, де вхід, непоказну дівчину у скромній сукеночці. Та не зробив з нею й десятка кроків у танці, як почався обмін партнерами, і я несподівано побачив перед собою… білу сукню на шифоні й довгі, до ліктів, білі рукавички. Жваві оченята з-під вельона розглядали мене з неприхованою цікавістю, а гостренький носик, здається, отримав чітке завдання вивідати, що воно за птиця залетіла на її весілля.

— Десь я вас бачила, — сказала, морщачи лобика та впевнено кладучи мені на плече несподівано тверду долоню. — Може, у Славка?..

На якусь мить я розгубився й лише невиразно муркнув щось на кшталт: не знаю… дайте подумати. Й одразу добряче таки крутонув свою партнерку.

— Ой, не треба так, у мене від того шампанського… — вона покрутила долонею біля скроні. Та я вже опанував себе.

— Знаєте, на дівчат не заглядаюсь, бо ніколи не знаєш, чим закінчиться. А раптом у тої дівчини хлопець — боксер, у мене був такий випадок… Або ще гірше: вона вже заміжня… та боронь, Боже!

Молода засміялася, грайливо повела чорними очками по танцюючих — шукаючи, певне, свого судженого, тоді пильно зазирнула мені до віч:

— Ну точно — бачила! Ви, здається, з Кривого Рогу? Я сама виписувала запрошення, адреси на конвертах.

— А от і не вгадали! Я — з Кривої Балки, — відповів уповні серйозно. Її дзвінкий сміх, здалося мені, заглушив навіть музику, з переляку я зашипів: «Тих-х-хіш-ше!».

— Ви тільки жартуєте, а правду не кажете. Та я все одно дізнаюся!

Мені наче сипонули жарин поза комір. Молю Господа, щоби скоріше скінчився цей танець. А вона розохотилась!

— Ну скажіть, нарешті, де я вас бачила! Страх як хочу знати!

Мені знані були такі дівчата — завжди найбіль-

ше остерігався їх. Така на все піде, щоби мати бажане.

— Або я знаю? Вгадайте! Може, й у Славка… — я прикинувся, що починаю здаватись на милість переможця.

— Славцюню! — тут вона угледіла, нарешті, свого судженого, та ще й поряд з нами. — Ану, скажи мені, любий, у тебе я його виділа? — й тицьнула пальцем мені в груди. — Бо сама не згадаю… Ти мене обпоїв, любий!

Славцюньо саме нашіптував щось на вушко жінчиній дружці — розпашілій чорнявці з глибоченьким вирізом на грудях, й так захопився, що навіть не глипнув на свою кохану, лише відворкнув, напівобернувшись:

— А де ж іще, рибко, як не в мене. Та ж у мене друзів!.. — еге ж? — підморгнув червонощокій партнерці. — А ти лишень мене одного й бачила, золотце, тому й забула. Ану ходи лиш сюди, я тебе цьомну. — Він притягнув її за лікоть і смачно поцілував, далі знов нахилився до своєї партнерки:

— Правда, лисичко?

Та засміялась та обернула голову до молодої:

— Стефцю, не бери дурного до голови. Танцюй, заки ще можна, з чужими. Бо завтра — зась!

Я глипнув на годинника і докинув:

— Та ні, вже сьогодні, мої солоденькі.

По хвилі музика урвалась, молода схопила мене за руку і потягла знову до свого Славцюня. Але у весільній тісняві я обережно вивільнився й хутенько затесався у натовп, очима шукаючи своїх. Підохочені гості не поспішали за столи, очікуючи наступного танцю. Друзі мої вже й забули про елементарну пильність та провадили світську бесіду з якимись хлопцями, товариство голосно реготало — мабуть, Семен викладав, наче козирі, свої коронні анекдоти. Знав їх достобіса і був майстер оповідати. Не зупиняючись, я шепнув Мих-Миху на вухо: «Рушаймо!» — і хутко попрямував до виходу. Товариш мій розгублено закліпав — забава обіцяла бути довгою, шкода було все полишати.

Я рішуче вийшов за двері, зробив кілька кроків хідником й озирнувся. Така допитливість могла мені дорого коштувати. На порозі молода зі своїм Славцюньом заклопотано роззирались довкруж. Довелося прискорити крок. «Егей, товаришу! — почулося ззаду. — Зачекайте!» «Аякже! — зміркував собі. — Заждіть-но лишень, незваний гостю, ми вам пику намилимо. — Та ні вже, красно дякую!».

Вже майже біг. І враз — картинка перед очима, немов кадр німого кіно: гірлянди повітряних кульок почерез всю стіну, на червоній матерії — білим літери здравиці. Забув!.. Та ж не минуло й року, як мій краянин брав мене з собою — за компанію — перевіряти на тій «будові століття» охорону праці.

Півдня цей Славцюньо водив нас по майже ви-кінченій «коробці», ще й пригостив пивом та познайомив зі своєю нареченою. Але чому я не згадав про це, коли от щойно, дві години тому, кілька фізіономій видалися мені вже десь баченими? Та ні, згадав таки, але вже в автобусі, й навіть пошкодував, що не лишився на тому весіллі, де мої колеги стали мало не почесними гістьми — самі свати попідводилися зі своїх місць: «Та що ж це ви за порогом, такі гості дорогенькі!» Та принесли до їхнього столу питво і наїдки, та припрошували пригубити за здоров’я молодих, та пригощали й запрошували ще й на другий день прийти…

І вони б таки пішли, мої друзі, але на другий день ми всі мусили йти на колоквіум з української мови — пані професорка була вельми вимоглива. Щоби трохи бодай піддобритись, я поспитав у неї, як можна було б назвати отаких некликаних гостей.

— А ви погортайте словники… А ще ліпше: напишіть щось, де слово це було б головним. Обіцяю на заліку «автомат».

От я й написав.

Роман КРАКАЛІЯ
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net