Переглядів: 554

Обрання найдостойніших чи роздача мандатів?

На розгляд у Верховну Раду депутати різних фракцій подали п’ять законопроектів, які мають реформувати процес виборів в Україні. Плюси і мінуси кожного обговорили експерти і представники громадськості на публічній дискусії «Виборча реформа Challenge».

Про необхідність реформування виборчого законодавства говорять і міжнародні й вітчизняні експерти. Венеціанська комісія давно пропонує нам перейти на систему з пропорційними відкритими списками. Самі парламентські сили, Президент, уряд також неодноразово наголошували на необхідності впровадження пропорційної системи з відкритими списками, але перейти від слів до діла не поспішають.

«А змінювати систему зараз, як ніколи, ну дуже потрібно! Тому що в 2019 році відбудуться дві надважливі кампанії — вибори президента і парламентські вибори, які будуть розведені в часі. Фактично 2019-й буде роком виборів в Україні. Тобто вся Україна житиме цими двома кампаніями. Це означає, що градус політичного протистояння досить підвищиться, і на питання реалізації прав, процедур тощо не надто звертатимуть увагу. Відтак, на нашу думку, 2017 рік — ключовий, адже за кодексом прав Венеціанської комісії ключові зміни, що стосуються виборчого законодавства, повинні бути внесені не пізніше ніж за рік до кампанії як такої», — пояснила Ольга Айвазовська, координатор виборчих та парламентських програм громадянської мережі «Опора».

Наразі є три законопроекти і два проекти виборчих кодексів, запропонованих представниками різних політичних сил, які 22 лютого профіль-ний комітет, не розглянувши по суті, передав у парламентську залу. «І сьогодні, посилаючись на рішення Конституційного Суду ще 1998 року щодо того, що виборча система є питанням політичним і за неї несуть відповідальність депутати всієї Ради, профільний комітет не зміг на основі цього рішення дати позитивну чи негативну оцінку жодному із проектів. І ми не виключаємо, що най-ближчим часом вони можуть з’явитися у сесійній залі», — зазначила Ольга Айвазовська. А ще вона додала, що сьогодні між теоретиками і практиками існує певний дискурс на тему чим є вибори насправді: обранням найдостойніших чи роздачею мандатів.

Із запропонованих проектів, на думку експертів, лише один більш-менш відповідає тим рекомендаціям, які Україні давала Венеціанська комісія. Йдеться про документ під номером 1068-2. «Решта законопроектів — це або системи з варіацією на тему закритих списків (як проект «Батьківщини» чи проект Мірошниченкв) або дивні системи, які не є пропорційними. Тобто якесь своєрідне українське ноу-хау, аналогів якому нема в жодній країні», — зазначив Денис Ковриженко, старший радник з юридичних питань Міжнародної фундації з виборчих систем.

Результати дискусії організатори планують систематизувати і передати на розгляд парламентській робочій групі з реформування законодавства, керівництву Верховної Ради, а також очільникам депутатських фракцій. «І таким чином додатково стимулювати наших парламентарів усе ж таки проявити необхідну активність і зрушити виборчу реформу з мертвої точки. А з іншого боку — дати конкретний матеріал і «фітбек» (відгук, зворотну реакцію) від регіонів і від громадського суспільства, що саме ми пропонуємо змінити», — підсумував Анатолій Бойко, голова Одеської обласної організації Комітету виборців України.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net