Переглядів: 486

І полігон, і заказник

Торік з метою розвитку зеленого туризму Міністерство агрополітики розпочало роботу зі створення шести агрорекреаційних кластерів у рамках реалізації концепції розвитку сільських територій. Один з таких кластерів розміщуватиметься в Тарутинському районі і включатиме в себе екопарк «Фрумушика Нова» та ландшафтний заказник «Тарутинський степ», якщо, звісно, вдасться владнати конфлікт з Міністерством оборони.

Обговорити, яким має бути цей кластер, на виїзну конференцію у Веселу Долину з’їхалися екологи, науковці, громадські діячі, місцеві чиновники.

Проблема в тому, що землі, на яких збираються створити агрорекреційний кластер — це територія колишнього військового полігону. Щоб реалізувати пілотний проект, треба зробити майже неможливе — добитися від оборонного відомства передачі цих земель. Але те категорично переконане, що територія, яка колись належала Міністерству оборони СРСР і яка вже тривалий час як полігон не використовувалася, повинна перейти йому задля навчальних потреб. Навіть судовий процес розпочався.

«Зводиться все до одного: «земельні ділянки — це військове майно». Причому посилаються на ст. 2 Закону України «Про правовий режим Збройних Сил». Що цікаво, самі ж перераховують, що саме належить до військового майна, але земельних ділянок у цьому переліку нема», — пояснює ситуацію голова Тарутинської райдержадміністрації Іван Кюссе, який уже 10 років представляє в судах інтереси свого краю.

Судові процеси ще тривають, але, не чекаючи на їх завершення, Міноборони спокійнісінько зайшло на землі колишнього радянського полігону. Втім ніяких навчань для солдатів, як це побачила вся Україна в жовтні 2016 року, проводити там не збиралося, а для задоволення власних інтересів і з подачі впливових чиновників, як стверджують місцеві жителі та екологи, представники відомства розпочали на закинутих землях полі-гону, тій частині Тарутинського степу, яка стала ландшафтним заказником і зараз має статус об’єкта природно-заповідного фонду України, оранку, буцімто, для сільськогосподарських потреб міністерства. На даний момент уже розорано десь півтори тисячі гектарів. Це, на думку екологів, згубно для збереження ландшафтного заказника, який існує на теренах колишнього Тарутинського полігону з 2012 року, і веде до інтенсивних змін клімату в цій місцевості.

«Ми всі були свідками, як міністерство хвалилося, що «захистило інтереси держави», начебто, відстоявши своє право на полігон. Скрізь, в усіх судах і публічно, військові заявляли, що їм ніде проводити навчання — військові частини відроджуються, з’являються нові, а місць для тренувань нема. Але це неправда! Незаконно зайшовши на територію Тарутинського степу, замість того, щоб проводити навчання, вони почали розорювати землю. Їм просто знадобилася земля для сільськогосподарських потреб. Навіть не самому відомству, а окремим чиновникам регіонального рівня на чолі з військовою прокуратурою, яка покривала ці роботи, укладаючи незаконні договори з різними фірмами на вирощування різних культур», — зазначив Іван Кюссе.

Представники місцевих рад і жителі району впевнені, що Міністерство оборони задля задоволення інтересів окремих чиновників просто спекулює інформацією. Полігону в тій формі, в якій він був раніше, на цій території вже не буде. «Ця ділянка розташовується у 50-кілометровій зоні від кордону із сусідньою державою, і навряд чи нам дозволять мати тут полі-гон у тому вигляді, в якому він має бути — де можна сконцентрувати значну частину військових сил і проводити потрібні на-вчання. Полігон цей величезний — понад 24 тисячі гектарів. Так, тут колись проводили вишкіл, але зараз нема таких військ. І нема розуміння й навіть бажання, щоб його повертати до тієї форми. Зараз усе зводиться до задоволення інтересів конкретних окремих людей», — вважає Петро Граматік, сільський голова Веселої Долини.

До речі, із Веселої Долини, на території якої й розташовується полігон, родом і сам міністр оборони Степан Полторак. Обмовляти його тутешній люд не хотів, висловив лише сподівання, що Степан Тимофійович, «можливо», не в курсі всієї справи: підлеглі не про все «доповіли», чи, може, сам не розібрався.

Втім, у землі для навчання солдатів відомству ніхто не відмовляє. На території полігону є цілком прийнятна ділянка, яку Міноборони може використовувати, не шкодячи заповіднику і не забираючи зайві для нього території. Йдеться про «поділ» полігону: необхідну частину, звісно, не в заповідному фонді, відведуть військовим, іншу ж — включать до агро-рекреаційного кластера, аби зберегти заказник і розвивати екотуризм на Одещині. «Якщо військовим справді потрібна земля для навчань, то тут є близько 10 тисяч гектарів, без різних там «кишень» між масивами, є ділянка!» — зазначив Петро Граматік.

Спірне питання щодо використання земель колишнього полі-гону зараз під особливим контролем голів обласних держадміністрації та ради й розглядатиметься на одній з найближчих сесій. Керівництво та представники тарутинської громади сподіваються на позитивне вирішення конфлікту і вже будують великі плани. Підсумком виїзної наради, яку провели на території заповідника екологи, працівники наукових університетів та місцеві чиновники, стали каркасні розробки і попередні домовленості про співпрацю, які цього літа мають остаточно оформитися і лягти в основу конкретних дій у рамках агрорекреаційного кластера.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net