Економіка крізь рожеві окуляри
Цей «круглий стіл» мав відбутися ще наприкінці минулого року. Зібралися ж лише зараз. Провідні економісти і представники малого та середнього бізнесу Одещини підсумували економічні результати 2016-го, розвінчавши деякі міфи уряду, й обговорили перспективи виходу з нинішньої кризи.
Якщо говорити про показники року, з яким ми попрощалися, то, за словами економістів, не все там так добре, як нам подають з телеекранів і газетних шпальт перші особи країни. Як зазначив завідувач кафедри світового господарства та міжнародних економічних відносин Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, доктор економічних наук, професор Сергій Якубовський, якщо звернутися до статистичних даних, ми самі в цьому переконаємося. Представники уряду подають їх завжди по-різному і навіть радіють деяким цифрам. Але тут важливо знати, що криється за цією математикою і наскільки ті цифри прийнятні для України.
«Валовий внутрішній продукт промислового виробництва в Україні, порівняно з 2015 роком, зріс, але на незначну цифру — близько 2,5%. Приблизно стабільна ситуація в сільському господарстві, незважаючи на те, що Європейський Союз відкрив свій ринок. Тут очікувався значний приріст, і він був: у 2016-у — плюс 6%, але, зважаючи на те, що в 2015-у був спад на 5%, ситуація практично не змінилася. Уряд також рапортує про те, що є «реальний ріст заробітної плати». Справді, в 2016-у він склав близько 9%. Але якщо взяти показники останніх трьох років, картина змінюється: в 2015-у — спад 21%, у 2014-у — спад 7%, тож у результаті бачимо цифру мінус 20% з реальної заробітної плати. При цьому цікаво роздивитися джерело цього невеликого економічного зростання. Воно, в основному, пов’язане з діяльністю державних компаній, з тими, хто в «монополії». Якщо проаналізувати показники компанії «Нафтогаз України», то за дев’ять місяців 2016-го її прибуток зріс у 100 разів і слав близько 22 мільярдів гривень. Показник начебто чималий, уряд і Президент задоволені, але джерело прибутку полягає в двократному збіль-шенні тарифів на газ, тут нема ніякого покращення. Зростання тарифів і збільшення обсягів коштів з бюджету, які виділяються на субсидії і які знову ж таки надходять монополії. На жаль, при цьому конкурентоспроможність української економіки залишається низькою і постійно знижується, в результаті — товарний експорт України за 2016-й скоротився на 6%, а імпорт збільшився на 2%. Торговельний баланс погіршився, а це означає, що накопичено чимало зобов’язань, які рано чи пізно позначаться і на валютному курсі, і на золотовалютних резервах. Досить цікаві тенденції по регіонах — хто більше виробляє та експортує, а хто більше імпортує. Одеська область за цими показниками посідає непогане місце, тому що в балансі маємо плюс 346 міль-йонів доларів. Якщо ж узяти столицю України, то там найгірший показник: мінус майже 7 міль-ярдів доларів. Київ імпортує продукції вдвічі більше, ніж експортує, причому імпорт — це, переважно, автомобілі, обладнання для ресторанів (продаж імпортних автівок у столиці за останній рік зріс десь на 50%)», — зробив короткий економічний підсумок 2016-го професор Сергій Якубовський.
Найбільший мінус минулого року економіст вбачає якраз у тому, чим останнім часом не перестають хвалитися перші особи країни — в зростанні мінімальної заробітної плати. «Прийняття бюджету з двократним зростанням мінімальної заробітної плати однозначно негативно сприйняли як міжнародні, так й українські експерти. За оцінкою Нацбанку України, тільки ця формальність — двократне підвищення мінімальної зарплати — призведе до збільшення офіційного безро-біття на 630 тисяч осіб, — це дані НБУ! — а це аж 9% зайнятих в Україні. При цьому ми знаємо, наскільки на нього тисне президент та уряд. Але навіть у цій установі вказують на недоціль-ність, м’яко кажучи, кроків уряду, бо він заганяє економіку в ще більшу тінь. Якщо в 2013 році рівень тіньової економіки складав 60%, у 2016-у — 68%, то дії влади призведуть до того, що наприкінці 2017-го, ризикуємо, тіньова економіка сягне 75, а то й 80%. Водночас, щоб було більше можливостей впливати на бізнес, а простіше кажучи — «шантажувати» його, для підприємців різко збільшили штрафи навіть за формальні порушення при веденні справ... Така ось ситуація, і я не думаю, що нинішній уряд змінить свою поведінку», — зазначив Сергій Якубовський.
Щоб змінити ситуацію, регіонам потрібно «говорити з Києвом», перестати поводитися як ті, хто зазнав поразки, й почати висловлювати свої пропозиції, робити щось. Бо з такими показниками сподіватися, що в регіони зайдуть інвестиції, не варто, застеріг експерт.
На «круглому столі» прозвучали й інші оцінки економічних підсумків 2016 року. Про це — в одному з наступних номерів газети.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
050-55-44-203, 050-55-44-206