Доля, переорана війною
Улітку 2014-го тривожна звістка надійшла з Долинського: люди, обурені отриманням повісток, підняли у селі бунт. Аби врегулювати проблему, туди оперативно виїхали представники військкомату та міліції. Розлючені дружини й матері емоційно пояснювали, чому не хочуть, щоб їхні близькі йшли служити в зону АТО. Тодішній військком Сергій Палатников терпляче намагався роз’яс-нити ситуацію.
Долинчанин Микола Іванович Урсатій той епізод запам’ятав, хоча участі в протесті не брав. У нього на руках була повістка, а він не звик ухилятися та ховатися: свого часу чесно відслужив строкову службу у військах зв’язку, демобілізувався лейтенантом запасу. Отож і тепер, коли Батьківщина покликала, він, як і тисячі таких же чоловіків, спокійно сприйняв цю звістку-наказ. Звісно, що десь усередині жеврів острах, що шкода було покидати родину, хату, господарство, але кликав обов’язок. Так і пішов з цією думкою, залишивши вдома чекати дружину Валентину та сина Миколу.
Потрапив до Чабанки — тут їх готували на командирів взводів. Згодом, на Широкому лані відбулося злагодження батальйону і він став бійцем 30-ї окремої механізованої бригади Новоград-Волинського. Пригадує, що хоч поруч і не було земляків ні з Ананьїв-щини, ні з області, але простого і щирого Миколу сприйняли як свого. Сформований батальйон спершу відправили в Новобогданівку, а потім — на Донецьк. Для них, ще вчора мирних українців, почалися нелегкі воєнні будні на лінії вогню. «Ми не прийшли на чужу землю. Ми захищаємо свою країну, — каже мій співрозмовник. — А ось хто воює по той бік — це ще питання. Якось мої товариші знищили бойовика з батальйону «Амур» і при обшуку знайшли у нього документи громадянина Франції. Та й про сам батальйон стільки інформації було на флешці вбитого…».
Микола разом з товаришами неодноразово потрапляв під обстріли мінометами та «градами», каліцтво чи смерть могла принести й куля… Біда сталася 4 січня 2015-го, коли 50-річний долинчанин потрапив під мінометний вогонь біля села Чернухиного Попаснянського району, де їх оточили сепаратисти. Осколок наскрізь поранив ногу й зачепив кістку. Побратими тоді оперативно зреагували: знайшли машину і полями, манівцями вирвалися з оточення до своїх. Микола нині з посмішкою згадує те жахіття: «Мене та ще кількох поранених завантажили в кузов ЗІЛа, а важкопораненого, з великою крововтратою, водій посадив біля себе, аби періодично робити йому уколи. Везли нас по тій дорозі, ніби мішки з картоплею. Але, напевно, через шок, я на те мало зважав. Зараз я невимовно вдячний водієві Сашкові — він усіх нас довіз живими до харківського шпиталю, і близько півночі ми вже були на місці».
Два тижні нашого земляка лікували харківські лікарі і весь час він просився додому — і ближче, і рідним простіше дістатися. Медики врешті пристали на прохання пораненого і дозволили проходити подальше лікування в одеському шпиталі. «В мене на той момент не залишилося ні одягу, ні зарядки до мобільного телефону, — розповідає Микола Усатій. — Уявіть мій подив, коли раптом в лікарню завітав Іван Самотей, син волонтерки Ганни. До цього я про неї нічого не знав і досі не відаю, звідки ця добра жінка дізналася про моє поранення… Іван приніс мені дещо з одягу, продукти, я, нарешті, зміг зарядити телефон. Ось так ми й почали спілкуватися з Ганною. А вже коли мене лікарі вперше відпустили на деякий час додому, побачив її на власні очі».
Ганна Самотей, голова Ананьївської районної волонтерської організації «Великі серця», теж з теплотою відгукується про свого підопічного: «Про Миколу я дізналася від військкома Сергія Палатникова, який повідомив про нашого земляка, що потрапив до одеського шпиталю. А сільський голова Долинського Михайло Думитрашко з готовністю мене підтримав і надав кошти на придбання пораненому всього необхідного. Так і почалася наша дружба».
Слухаючи, з якою теплотою ці люди говорять одне про одного, розумієш, що пережите їх поріднило. Родина волонтерки сприймає Миколу як свого, вони разом переживають за вдалий перебіг лікування, бажають долинчанину швидкого одужання. Щоправда, з цим поки що не складається — поранення дало ускладнення, й ось уже півтора року Микола Іванович лікується. Рана гоїться погано, вже було кілька операцій на кістці, й лікарі вирішили замінити проблемну ділянку тканини. Завдяки медикам Микола сподівається невдовзі обходитися без милиць, які так набридли йому за ці півтора року. Роботи ж по господарству нагромадилося чимало. Та разом із сином впораються. Аби лишень війна знову не втрутилася в плани…
Вікторія УРБАН.
Ананьївський район.
Фото автора.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206