Переглядів: 4317

Як врятувати тваринництво від АЧС?

Провідні експерти, науковці, топ-менеджмент свиногосподарств, практикуючі ветеринари та громадськість ініціюють прийняття державної цільової Програми з боротьби та профілактики африканської чуми свиней (АЧС) на 2017—2022 рр.

Наприкінці листопада в національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся «круглий» на тему «Спалахи АЧС: як зберегти українське тваринництво?». Ініціатором його проведення виступила Асоціація тваринників України за участі представників Держпродспоживслужби, Мінагропроду, Інституту ветеринарної медицини НААН України, провідних вітчизняних та іноземних експертів галузі, керівників тваринницьких господарств, представників громадськості та ЗМІ.

Експерти Асоціації тваринників та науковці зазначили, що станом на 24 листопада в Україні зафіксовано 135 спалахів АЧС (починаючи з 2012 року), причому майже 80 з них — за 11 місяців 2016-го. Але ці цифри, вважають вони, можна сміливо множити щонайменше втричі, адже часто спалахи приховуються. Українська економіка, за найскромнішими підрахунками, вже зазнала понад 1,1 мільярда гривень прямих та непрямих збитків від епізоотії (епідемії). Учасники заходу акцентували увагу на тому, що ситуація критична. За прогнозами ФАО, якщо в Україні не буде вжито дієвих заходів, то наступного року кількість спалахів може сягнути 117, а це — сотні тисяч загиблих тварин, додаткові економічні збитки, втрачені робочі місця і втрата міжнародних ринків.

«Я повинен сказати чітко і чесно: сьогодні ситуація щодо розповсюдження АЧС в Україні — некерована! — наголосив Петро Достоєвський, засновник та багаторічний керівник української державної ветеринарної служби, професор, почесний академік НААН України. — Сьогодні це національна біда. Причини дві: по-перше, не працює Державна протиепізоотична комісія, по-друге, фактично знищена державна ветеринарна служба, яка умисно чи ні, деморалізована і не виконує профільних функцій. Наразі нема комплексного підходу до подолання АЧС, нема стратегії на рік, на два, на п’ять. Як результат — українське свинарство на межі виживання».

Актуальність проблеми викликала жваву дискусію практиків, науковців, чиновників та експертів галузі. Топ-менеджери свинарських господарств акцентували на надважливості приборкання АЧС. Від ефективної діяльності в цьому напрямку залежить збереження та подальший розвиток їхнього бізнесу й усієї сфери тваринництва. Адже АЧС уже стала причиною практично повного закриття експорту свинини та зменшення кількості робочих місць.

Під час дискусії обговорювалася можливість впливу «зовнішнього фактора» на розповсюдження хвороби.

«В Україні перший випадок АЧС зареєстрований у 2012 році. Тоді ветеринарна служба успішно впоралася із захворюванням, і впродовж 2013-го Україна була благополучною. Але вже в середині 2014-го АЧС виявили у Чернігівській області, й саме звідти починається епізоотичне її розповсюдження. Є свідчення, що подальше поширення АЧС на Київщину пов’язане з інфікованими трупами диких кабанів, які пливли з Чернігівщини по Десні», — зазначив Микола Тібеж, начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії ГУ Держ-продспоживслужби у Київській області.

За словами науковців, традиційний шлях розповсюдження АЧС через диких кабанів уже не є основним. Превалює людський фактор. Через те, що селяни приховують захворювання у своїх господарствах, не повідомляють про випадки, викидають загиблих тварин на смітники, узбіччя доріг тощо АЧС стрімко шириться країною.

«Ігнорування важливості проблеми АЧС для українського тваринництва призвело до тих невтішних наслідків, які ми сьогодні маємо. Треба діяти дуже швидко! Подолання АЧС вимагає злагоджених дій та чіткої стратегії боротьби. Ми пропонуємо чітку «дорожню карту» дій, яка об’єднає зусилля науки, держави, бізнесу та всіх зацікавлених сторін. Тільки спільними зусиллями ми можемо подолати АЧС і дати можливість розвиватися українському тваринництву», — наголосила Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України.

За підсумками обговорення учасники «круглого столу» ухвалили резолюцію-звернення до Президента України, Кабінету Міністрів, РНБО, Міністерства аграрної політики та продовольства, Держпродспоживслужби з вимогами:

 • створити при Міністерстві аграрної політики та продовольства робочу групи з підготовки державної цільової комплексної Програми з боротьби та профілактики АЧС на 2017—2022 роки. До складу цієї групи на паритетних началах включити представників державних відомств, науковців, бізнесу, громадських організацій, експертів галузі;
 • невідкладно розробити, ухвалити та розпочати виконання такої державної цільової комплексної програми;
 • створити незалежний Національний науково-дослідний референтний центр з вивчення АЧС, що займатиметься дослідженням хвороби та сприятиме оперативному подоланню смертельного для свиней вірусу;
 • зняти мораторій для Держпродспоживслужби на проведення позапланових перевірок у частині біозахисту та профілактичних заходів щодо АЧС.

Фахівці висловили сподівання, що їхню думку почують і держава зверне належну увагу на проблему АЧС.

Прес-служба Асоціації тваринників України.

Від редакції. Зазначимо, що ситуація із спалахом африканської чуми свиней на території Одеської області класифікована як надзвичайна місцевого рівня за кодом 20731 (надзвичайна ситуація, пов’язана з окремим випадком екзотичного та особливо небезпечного інфекційного захворювання сільськогосподарських тварин).

За даними Держслужби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, з початку 2016 року на Одещині зареєстровано 21 випадок АЧС у Роздільнянському, Овідіопольському, Савранському, Балтському, Іванівському, Любашівському, Ананьївському, Кілійському, Болградському та Біляївському районах.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua