Переглядів: 686

Нове покоління патріотів

Скільки себе пам’ятаю, у шкільному, а потім і в університетському віці мені й моїм одноліткам нав’язували думку, що любити Україну — це обов’язково значить любити твори Шевченка, калину, шаровари і тому подібне. Нам казали, що ми — українці й розповідали заштамповані історії про долю нашого народу. Значення слів «патріот» і «національний герой» було якесь розмите — про них постійно говорили, але достеменно пояснити, показати живі приклади таких людей — ніхто не міг.

Тому так радію за нинішнє покоління, яке не просто живе в новому вимірі понять «українці», «герої», «патріоти», — ті, кому нині стільки, скільки було мені тоді, на власні очі бачать, хто ці люди, котрі творять історію, і мають можливість самим, а не за чиїмось розповідями формувати власну свідомість україн-ського героя-патріота. І різні шкільні конкурси на патріотичну тематику лише підтверджують моє спостереження.

Один з таких конкурсів на тему «Від проголошення Незалежності до нової сталої України» проходив нещодавно в Одесі серед учнів 9—11 класів у рамках іншого міського конкурсу «Моя правова освіта». Діти писали творчі роботи, реферати, малювали плакати на патріотичну тематику. Більше ста праць були подані на це творче змагання. Перемогли 19. Фіналістів нагороджували в Українському домі Одеси, який охоче підтримав конкурс.

«Український дім уже не один рік проводить конкурс серед учителів, і ми оцінювали саме на роботу педагогів. Були в різних класах з різних предметів — нам хотілося подивитися, як учителі навчають дітей бути патріотами. А от на цьому конкурсі ми бачимо підсумок цієї виховної роботи. Одна з учасниць, зокрема написала: «Україні було вже десять, коли я народилася». Ця робота заслуговує першої премії. І це заслуга вчителів! Такі конкурси показують, що патріотичним вихованням може займатися вчитель з будь-якої спеціальності. Неважливо, хто він — викладач української мови-літератури чи фізкультурник, музики чи математики, праці чи історії... Якщо школа пронизана патріотичним вихованням — з неї випускаються ось такі діти, справжні українці», — зауважила господиня Українського дому, Наталія Чайчук.

«Сам конкурс «Моя правова освіта» в Одесі не молодий. Він проводиться уже десятий рік поспіль. Зазвичай у жовтні. Але такі гарні роботи ми отримуємо вперше», — зауважив Сергій Пеняєв, голова ВГО «Громадська рада освітян і науковців України».

«Якщо говорити про твори, — то вони дивують щирістю, оригінальністю. Взяти ту ж роботу Ганни Лаврюкової, учениці 10-го класу. Вона пише листа до України — це її сповідь, це її роздуми, її розгубленість і пошуки шляхів свого призначення. Вона радиться з Україною, як з матір’ю. Діти в своїх роботах показали знання історичних праць науковців, політологів і навіть журналістів різних років, знання художніх творів українських і зарубіжних авторів. Вони не просто усвідомлюють себе українцями, а й показують гідне ставлення до представників інших національностей, які мешкають в Одесі. І це нове мислення, добре, воно вселяє надію. Зачепила ще сміливість думки і те, що діти так добре пропрацювали над першоджерелами в реферативних роботах», — зазначила Ганна Рудик, учитель вищої категорії, яка оцінювала роботи як філолог.

Ці зміни відзначають й інші співорганізатори конкурсу — представники Міжнародного конгресу захисту прав і свобод людини «Мир» в Одесі та області. «В останні два роки у свідомості дітей, які беруть участь у цьому конкурсі, багато що змінилося. Вони зовсім інакше почали дивитися на світ, усвідомлювати себе українцями. Тему патріотизму в своїх роботах вони розкривають дедалі відвертіше. Чіткіше висловлюють свою думку. Це помітно і на плакатах. Якщо раніше малювали калину, Шевченка, сонечко, гарну дівчину у віночку, то зараз — військові дії, україн-ських солдатів, боротьбу за цілісність України», — підсумувала начальник юридичного департаменту цього конгресу Оксана Двоєнкіна.

За підсумками конкурсу дипломами першого ступеня за номінаціями відзначені: «Кращий твір» — дев’ятикласник СШ №117 Артем Волошин, «Кращий реферат» — одинадцятикласник СШ №86 Микита Гайдаєнко, «Кращий плакат» — дев’яти-класниця гімназії № 9 Марія Нижниченко.

Переможці та лауреати конкурсу нагороджені дипломами департаменту освіти та науки Одеської міськради, грамотами і пам’ятними подарунками від конгресу «Мир» в особі представника обласного осередку Рафаеля Двоєнкіна, який виступив спонсором цього творчого змагання, а також пам’ятними сувенірами від Українського клубу Одеси.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

НА ЗНІМКАХ: Марія Нижниченко; Артем Волошин зі своєю вчителькою Валентиною Василівною Мамедовою; Микита Гайдаєнко; світлина на пам’ять.

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО та із сайта http://ravozashita.org.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net