Переглядів: 687

Пізньої осені 1899-го...

Ще не дуже холодний падолистовий день, десь там за палацом сіріє під похмурим небом найблакитніше в світі Чорне море, вологий вітер ще не змушує нарікати на нього…

Можливо, такого самого дня пізньої осені 1899 року тут, на Софіївській, гурт зацікавлених городян відкривав міський музей прекрасних мистецтв, створений зусиллями небайдужих людей з цілої тодішньої губернії. Цілий цей палацовий маєток над морем викупив у власників — не для себе! — та подарував Одесі міський голова (мер — скажемо так) Григорій Маразлі. Варто підкреслити, що викупив на власні гроші, хоча тогочасне чиновництво крало не згірш від нинішнього.

Довкола нічого ще не було. Не було й вулиці Приморської в затиллі палацу, а лише урвище. До берега прибували пароплави з лісом…

Мистецькі музеї, назагал, дивовижні установи. Вони роблять зі своїх служителів якщо не ліриків у душі, то вже філософів точно — або і те, й те разом. Всі, хто зібрався на іменинах музею у невеличкій залі сучасного мистецтва, слухаючи директора закладу Віталія Абрамова, зримо уявляли собі змальовану ним картину. А директор, між тим, говорив і про те, що музей з його експонатами — безсмертними творіннями геніальних і просто талановитих майстрів — накладає певний відбиток на відданих йому служителів. Кожен знає, що він — лише маленька ланка, йому відпущено мало, а картини ці переживуть не одне покоління. Може, й не всі, бо час — найкращий і мистецтвознавець, і критик, і хранитель… Говорив про те, що тут бували неймовірні люди. Наприклад, нобелівський лавреат письменник Іван Бунін, котрий жив неподалік… Кіріак Костанді сидів на горищі біля слухового віконечка й дивився, як з Пересипу суне галайстра чорносотенців, він жив тоді безпосередньо в музеї… Василь Кандинський, коли приїздив з Німеччини, приходив сюди та спостерігав за художниками, як вони билися за місця для своїх картин в експозиції, його це потішало… Корній Чуковський ходив цими залами й писав свої нотатки про виставки… А скільки цікавих зустрічей відбув тут сам дирек-тор за кілька десятиліть своєї роботи в музеї!

Приходить працювати молодь, нове пагіння. Про зарплатню не йшлося в такий урочистий день: що замала вона — всім і так відомо. Приходять, вочевидь, ті, кому цікаво. До неювілейного дня народження музею колектив підготувався по-діловому, без лірики. Заступник директора з наукової роботи Сергій Сєдих проанонсував колективний збірник «Вісник Одесь-кого художнього музею». Це вже третій випуск. У ньому — статті про згаданого вище Василя Кандинського, про листи Леоніда Пастернака до Петра Нілуса — одеського художника, архівні матеріали Олександра Стіліанурі, а також стаття про передісторію ОХМ в архівах Одеського товариства прекрасних мистецтв, різні інші дослідження та публікації.

Неабиякий інтерес викликали медіапроекти музейників, створені до цієї дати. Зокрема, під назвою «Музей середини ХХ століття». Ще один медіапроект — під назвою «Чотири миті» — змонтований із сюжетів про ОХМ (тоді це була картинна галерея), показаних у кіножурналах кінця 1949 — початку 1960 років. Академік Філатов, який і сам непогано малював, молоді ще художники Ацманчук, Гавдзинський, котрий подарував цілу картинну галерею молодому місту Каховка, Ломикін, Божій, а також інші цікаві з погляду часу сюжети тих кіножурналів, що демонструвалися в кінотеатрах перед початком фільмів.

А найбільше пожвавлення у залі викликала вірогідність побачити на екрані серед тодішніх відвідувачів музею своїх рідних та близьких, друзів і знайомих. Два чи три таких упізнання, здається, таки відбулися.

У внутрішньому дворику ОХМ того дня можна було ознайомитися з цілою колекцією виставкових афіш різних років.

І, звісно ж, справжні поціновувачі образотворчого мистецтва не обминули нагоди, не купуючи квитка, ще раз побачити безцінні твори видатних майстрів, зокрема й одеських, котрі так яскраво, сонячно зображували і цей південний край, і найблакитніше в світі Чорне море.

Такі от іменини. Скромно і, як мовиться, зі смаком.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net