Переглядів: 649

Флотилія у Пороховій вежі

Тема мореплавства настільки обширна й затребувана в нашому місті, що на додаток до заснованого в 1920 році Музею морського флоту України, який внаслідок пожежі у 2005-у втратив свої будівлі на Ланжеронівській і пішов «у прийми» до Музею історії Одеського порту на Деволанівському спуску, виник ще один музей морського спрямування.

Нещодавно у Пороховій вежі біля Карантинної стіни в парку ім. Т.Г. Шевченка відбулося урочисте відкриття виставки, на якій представлена частина експонатів майбутнього Музею історії судноплавства.

Експозицію підготував засновник Центру досліджень історії мореплавання, доктор історичних наук Ігор Мельник. Матеріали для неї він почав збирати з 1988 року, постійно її поповнюючи. «Родзинка» експозиції — моделі суден, які відвідували Одеську затоку з початку I тисячоліття до нашої ери і до періоду Запорозької Січі XVI—XVII століть.

Моделі виконані в масштабі 1:50 з максимальним наближенням до зображень, що збереглися, та описів стародавніх авторів.

Як розповів Ігор Мельник на відкритті виставки, через наше північно-західне Причорномор’я пройшли багато народів, і кожен з них мав свою історію кораблебудування та мореплавства. Історія ця починається з архаїчних суден, які будувалися тут з очерету та лози й обтягувалися шкірою. Потім настав час грецьких трієр і дієр (човни, на яких веслувальники розташовувалися у три чи два яруси відповідно). Згодом були слов’янські човни і так далі, аж до дракарів, арабських дау і козацьких чайок. Через наш регіон пройшла фактично вся історія світового мореплавства, підкреслив дослідник.

У двох залах представлена тільки мала частина зібраних експонатів. Скажімо, тут можна побачити лише вісім моделей кораблів, а всього їх понад 60. Центр дослідження історії мореплавання створив у натуральну величину цілу низку реплік стародавніх суден, які борознили хвилі Чорного, Мармурового та Середземного морів, Атлантичного океану та Дунаю. Це — очеретяний «Фера», каркасні «Меотида» і «Тигр», видовбані з одного стовбура дерева, човни «Персей» та «Одісей», архаїчний фракійський корабель «Кадм», грецька дієра «Івлія», середньовічний полакр «Одеса» і слов’ян-ський човен «Анна Ярославна». На виставці представлені фотографії реконструйованих суден, книги з історії судноплавства, написані Ігорем Мельником, зразки античної кераміки, зна-йдені під час розкопок. Вельми цікава й колекція кам’яних, дерев’яно-кам’яних та металевих якорів, якими користувалися стародавні мореплавці.

У планах Ігоря Мельника — створення експозиції реконструкцій стародавніх суден, виконаних у натуральну величину, і морського містечка, в якому можна буде познайомитися з історією, культурою та побутом народів, що ці судна створили.

У відкритті експозиції взяв участь міський голова Геннадій Труханов, який подякував Ігореві Мельнику за його зусилля з вивчення та популяризації історії підкорення морів і пообіцяв підтримку в подальшій роботі.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net