№ 87 (21765) субота 8 жовтня 2016 року

Переглядів: 1488

Від ультиматумів до провокацій

5 жовтня українське питання обговорювали на трьох рівнях одночасно. У Мінську засідала Тристороння контактна група з урегулювання ситуації на Донбасі. У Москві заступник держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд зустрічалася з помічниками президента Росії Юрієм Ушаковим і Владиславом Сурковим. А сам держсекретар США Джон Керрі спілкувався по телефону з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим.

Нулі на всіх рівнях

Про зміст бесіди Лаврова і Керрі невідомо нічого конкретного. Українського питання держ-секретар США торкнувся, скоріш за все, щоб знайти привід для розмови, вийти з тупикової ситуації після демонстративної відмови американської сторони від контактів з Росією щодо Сирії. Російський же міністр закордонних справ тепер по руках і ногах зв’язаний так званим «ультиматумом Путіна», викладеним у законопроекті про збройний плутоній.

Згідно з ультиматумом, зодягнутим у форму закону, Сергій Лавров змушений обговорювати спірні питання — одночасно Сирію, Україну, санкції, контрсанкції, військові і цивільні проблеми, що виникли через «недружню» політику США стосовно Росії. Будь-яка з проблем у такому контексті розв’язки не має. Ситуація в Україні — не виняток.

Помічники президента Путіна теж працюють в політичному мейнстримі. Але, спілкуючись з Вікторією Нуланд щодо подій в Україні, вони здатні вирішувати здійснимі завдання. На зразок відведення військ та озброєнь від лінії поділу сторін у трьох зонах АТО на Донбасі. І не обумовлювати при цьому, що Росія не є стороною конфлікту. Переговори Нуланд з Сурковим та Ушаковим могли б дати позитивні результати. Але вони ведуться за спиною України, як правило, не відповідають очікуванням нашої країни або потребують значного коригування.

Переглядів: 525

Час служити настав

4 жовтня розпочався призов громадян на строкову військову службу до Збройних Сил та інших військових формувань України.

У рамках призовної кампанії, яка триватиме до кінця листопада, до військ (сил) планується відправити майже 14 тисяч юна-ків віком від 20 до 27 років.

У Генштабі ЗСУ зазначили, що обсяги осіннього призову менші порівняно з весняним призовом на 2700 осіб, тож підстав для очікування труднощів з невиконанням плану нема.

Всього восени планується призвати на строкову військову службу 13908 осіб. З них до лав Збройних Сил — 7908, Національної гвардії — 5000, Державної спеці-альної служби транспорту — 1000.

Жоден строковик, запевняють у Генштабі, не буде направлений до складу сил, задіяних в АТО.

Одночасно з призовною кампанією розпочалося і звільнення в запас військовослужбовців, які відслужили встановлені строки. Загалом у жовтні — грудні підлягають звільненню в запас 8315 осіб.

У четвер на збірному пункті Одеського обласного військового комісаріату, що на вулиці Заньковецької, відбулася урочиста церемонія проводів на службу в армію першої партії новобранців осіннього призову та групи добровольців-контрактників.

Переглядів: 589

Не гуртовий, а осібний підхід

«Нова соціальна політика уряду» — під такою назвою пройшла зустріч у Кабінеті Міністрів з представниками регіональних засобів масової інформації. Про соціальні пріоритети держбюджету-2017 йшлося у виступі перед медійниками прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, про що ми розповідали у номері за 29 вересня.

Про нові підходи уряду саме до соціального захисту населення на цій зустрічі говорив міністр соціальної політики Андрій Рева.

За словами міністра, нова соці-альна політика уряду у найближчій перспективі передбачає чотири напрямки. Перший полягає у втіленні системного переходу від «банальної роздачі» грошей до створення умов для гідної оплати праці. У цьому ж ключі вирішуватиметься і проблема зайнятості. Друге завдання — виокремлення адресності програм, які призначені для допомоги людям. «Ми мусимо відійти, нарешті, від радянського принципу гуртового розподілу коштів до індивідуального, — зазначив Андрій Рева. — Тут має працювати єдиний підхід, а саме: гроші ходять за людиною». По-третє, за його словами, визріла гостра необхідність переходу на нову якість обслуговування людей при наданні їм со-ціально-адміністративних послуг. І четвертий пріоритет стосується нової системи створення відомчих органів на рівні територіальних громад.

Загалом журналістів, які прибули на зустріч із представниками уряду, цікавили конкретні питання, як-от: принципи призначення субсидій за оплату спожитих комунальних послуг, реальні кроки влади для подолання безробіття в країні, монетизація пільг, податок на пенсії пенсіонерам, які працюють, робота органів соціального захисту на прифронтових українських територіях, виплати студентських стипендій тощо.

Одна з основних тем — нарахування субсидій. Андрій Рева наголосив на посиленні інформаційно-роз’яснювальної роботи в регіонах, аби люди активні-ше звертались за субсидійною допомогою і не вірили міфам, які породжують боязнь та зневі-ру: буцімто субсидію з часом доведеться повертати, а не повернеш — відберуть квартиру. Треба, наголосив міністр, усвідомити аксіому: субсидія — це безповоротна грошова допомога держави, а не позика.

Переглядів: 538

Сімнадцятирічний мораторій

У четвер Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2018 року. «За» проголосували 297 депутатів.

У пояснювальній записці до ухваленого закону зазначається: «Цей ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним та ефективним, він має унеможливлювати будь-які тіньові оборудки із землею. Саме тому є необхідність продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до належного законодавчого забезпечення запровадження і регулювання обігу земель, але не раніше 1 січня 2018 року».

Голова Українського товариства економічних свобод Мар’ян Заблоцький стверджує, що Верховна Рада, насправді, не продовжила мораторій, а замінила одну дату в Земельному кодексі на іншу. «Ця дата не має жодного значення, бо мораторій є безстроковим, адже Земельний кодекс чітко каже, що мораторій діє «до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року». Тобто фраза «не раніше набрання чинності» окремого закону фактично означає безстроковість мораторію. Відтак ніякого скасування мораторію до прийняття закону не буде. Власне, будь-який прийнятий закон, в тому числі про обіг, може просто скасувати фразу «не раніше 1 січня...», — цитує «Економічна правда» експерта.

А от екс-міністр економіки Укра-їни Богдан Данилишин в ефірі «Експресо TV» назвав продовження мораторію агонією системи, яку ми мали впродовж 16 років. Він нагадав, що мораторій на продаж сільськогосподарських земель продовжують з 2001-го. «Це агонія, яку ми продовжили на рік. Мораторій треба було знімати і підготувати 5 важливих законопроектів, які дозволяють сформувати ринок сільськогосподарських земель. Без цього ми закріплюємо кріпацтво селян, які здають за безцінь землю великим агропромисловим підприємствам», — сказав Богдан Данилишин і додав, що така ситуація не дозволяє розвивати земельний ринок, не дає працювати фермерам.

Переглядів: 546

Проінспектована траса

Учора робочий візит на Одещину здійснив Президент України Петро Порошенко.

В епіцентрі його уваги — ремонт траси «Одеса — Рені».

Одразу з аеропорту глава держави у супроводі обласного керівництва, депутатів та посадовців різних рівнів вирушив на 31-й кілометр горезвісної магістралі.

Нагадаємо, для прискорення ремонту страте-гічної траси її було поділено на окремі ділянки. Як запевнив президента керівник Служби автомо-більних доріг в Одеській області Олег Варивода, до кінця цього місяця на 12 ділянках роботи завершать і понад півсотні кілометрів дороги будуть прийняті в експлуатацію. Загалом цьогоріч дорожники планують реанімувати 80 кілометрів траси, а в 2017-у — ще понад 130.

На ділянці, проінспектованій президентом, представники компанії-підрядника розповіли, що з метою економії коштів і часу використовується сучасна технологія холодного ресайклінгу (вторинної переробки, коли пошкоджене покриття дробиться і змішується з в’яжучими та іншими речовинами безпосередньо на дорозі). Але, запевнили, це не позначиться на кінцевому результаті і дали гарантію, що десять років таке покриття витримає.

Переглядів: 542

Театр наших надій

Свій 92-й сезон Одеський український академічний музично-драматичний театр ім. Василя Василька відкрив містичною комедією «Шинкарка» за п’єсою Стефана Кшивошевського у перекладі з польської Спиридона Черкасенка. Постановка народного артиста України Ігоря Равицького.

І знову — «Шинкарка», весела, яскрава, феєрична комедія з неперевершеною у головній ролі Ольгою Петровською. Майже два роки минуло від прем’єри, а зала знову повнісінька, знов оплески раз-по-раз, і захват, і сміх у рядах. На те вона й комедія, щоб сміялися та весело аплодували. І на те він — театр, щоби властивими йому засобами, часом і з допомогою сміху, доносити до людей якісь серйозні, вагомі речі.

Вистава говорить про добре знані всіма нами поняття: про кохання і вірність, які завше залишатимуться неперебутніми цінностями, про щирість почуттів і довіру, які все ж беруть гору над людськими слабкостями, про цноту і про те, що любов має пройти серйозні випробування та спокуси, часто навіть не підозрюючи про це. І про одвічну жіночу таїну та непередбачуваність. Якою б не була відкритою та щирою шинкарка Катерина, вона залишається до кінця нерозгаданою, зберігаючи всю свою привабливість та магнетизм — завдяки, звісно ж, актрисі, котра доносить до глядача яс-кравий, привабливий, цілісний жіночий образ. Це, без сумніву, одна з кращих ролей заслуженої артистки України. Її шинкарка — безпосередня, природна, по-жіночому мудра. Цілком очевидно, що її наречений, чи вже чоловік, не вартий такої жінки. Але — що ж… Така любов, вона за природою своєю часто чогось недобачає та схильна прощати недоліки, інтуїтивно вірячи в свою силу.

Переглядів: 1304

У сплетінні естетичних шкіл

Учора у виставковій залі Одеської обласної організації НСХУ (вул. Торгова, 2) урочисто відкрилася виставка, присвячена Дню художника України, який щорічно відзначається у другу неділю жовтня.

В експозиції — твори митців, які працюють у різних стилях, техніках та жанрах. Є тут взірці малярства, графіки, скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва.

В одному виставковому просторі репрезентуються й естетичні традиції одеської «Південноруської школи», й естетика модерного мистецтва, котре, починаючи від 1970-х, закріпилося як нова виразна традиція одеського арт-простору.

Правління облорганізації Національної спілки художників України запрошує всіх шанувальників сучасного українського мистецтва відвідати виставку.

Переглядів: 530

Корупцію на дивані не побореш

Публічна дискусія «Зупинимо корупцію: громадська дія в одеському регіоні. Рік роботи антикорупційних громадських ініціатив» відбулася цими днями в Impact Hub Odessa. Учасники обговорили досягнення та прорахунки громадської антикорупційної дії в нашій області, окреслили перспективи та плани своїх організацій і рухів у боротьбі з цим злом. Серед запрошених — заступник голови облдержадміністрації Соломія Бобровська, виконавчий директор міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький, громадські активісти та журналісти.

Навіть ледачий знає, що найзатребуванішою в Україні реформою є подолання корупції. Успішна ж її реалізація неможлива без залучення неурядових організацій, громадянського суспільства, усіх небайдужих людей.

Міжнародний фонд «Відродження» разом з Одеською ОДА рік тому ініціював проведення конкурсу ідей та проектів для вироблення й імплементації нових механізмів громадського контролю у сфері протидії корупції на території області. Фонд надав підтримку громадським ініціативам, які сприяли реалізації антикорупційної політики на Одещині.

Що ж зробили за неповний рік небайдужі люди, об’єднані у громадські організації? Фонд «Відродження» підтримав 10 проектів на загальну суму 170 тисяч доларів США.

Переглядів: 485

Глибина нерівності

Закінчення. Початок  у номері за 6 жовтня.

Безперечно, головною причиною збирання додаткових коштів на ремонти, на придбання нового обладнання, на оплату додаткових послуг шкільних, дошкільних, медичних установ є вкрай низький рівень фінансування всієї соціальної сфери і, відповідно, низький рівень оплати праці. Але навряд чи лише підвищенням зарплат та полі-

пшенням фінансування вдасться вирішити проблему. Щоб збільшення фінансування, зокрема зарплат, призвело до зниження корупції в освіті та охороні здоров’я, необхідне дотримання трьох умов. По-перше, мають існувати реальні можливості для населення вибирати місце отримання послуги. По-друге, працівники мають дорожити своїм робочим місцем. По-третє, керівництво закладу має бути зацікавлене у збільшенні кількості наданих послуг, по які люди можуть звернутися й до інших установ. Тоді сама адміністрація встановлює жорсткий контроль і викорінює будь-які додаткові платежі.

Оскільки зі зростанням корупції дедалі більша частина населення бідніє й опиняється за межею бідності, зростає попит на масштабніший перерозподіл доходів через фіскальну систему, щоб компенсувати вплив корупції на нерівність і несправедливість. Але такий перерозподіл додатково мотивує впливові заможні верстви населення на посилення економічної й політичної корупції для захисту своїх доходів.

Переглядів: 478

Там у краї, над Дунаєм...

1—3 жовтня на півдні Одещини, у містах Ізмаїл, Рені, Вилкове та на острові Зміїний, пройшов третій благодійний фестиваль української рок-музики «Дунайська Січ», організований громадською спілкою «Творче патріотичне об’єднання «Музичний батальйон».

Захід проводиться з метою популяризації української культури у Придунав’ї. До програми фестивалю, крім концертів, увійшли виступи перед військовослужбовцями Ізмаїльського прикордонного загону та на острові Зміїний. У «Дунайській Січі» взяли участь гурти «Гайдамаки», «Тінь Сонця», «ТаРута», «Телері», «Очеретяний кіт», «Друже Музико», «W.H.I.T.E», «Олеум», «Гітарина і Ко», «Сонячна машина», «Знайдені речі», «Джеронімо».

Спеціально до фестивалю відомі українські артисти записали диск з піснями про Дунай. Свої музичні роботи надали Тоня Матвієнко, Тарас Компаніченко, гурти «Гайдамаки», «Тінь Сонця», «ДахаБраха», «Очеретяний кіт» та інші.

Зі свого боку «МузБат» презентував збірку «Ой у гаю, при Дунаю», в якій уперше зібрано українські пісні зі згадкою цієї ріки. Збірка містить партитуру, викладену професійними композиторами. Пізніше її буде поширено як навчальний посібник серед музичних закладів півдня та сходу України.

Переглядів: 498

Сезонно-настроєва гойдалка

Не хочете страждати від сезонної депресії — швидше старішайте. Бо ж, за статистикою, депресія виникає, як правило, в молодому віці — в період між 18—30 роками. Хоча можлива і в тих, кому до 55. За хворобу в Україні її офіційно не визнають, це, мовляв, лише «розлади настрою». А такі «розлади» трапляються двічі на рік — на стику між весною-літом і в період переходу осені в зиму.

Вперше поняття «сезонна депресія», чи «сезонний афективний розлад», з’явилося в 1984 році. Цей стан у настрої людини описав і назвав американський психіатр Норман Розенталь. Спочатку йому захотілося з’ясувати, чому в нього в один і той же період щороку псується настрій. Разом зі своїми колегами з Інституту психічного здоров’я почав проводити різні дослідження. Так з’явився термін «сезонна депресія».

За словами заступника головного лікаря Одеського міського психдиспансеру Лариси Гулевич, сезонна депресія — це не хвороба, а лише порушення настрою. Як окрему хворобу її не виділяють, вона входить у контекст «великого депресивного епізоду». Виникає сама по собі і часто так же може й пройти. Але буває, що дати лад своєму настрою людина не здатна — тоді доводиться звертатися по допомогу до фахівця. «Лікар призначає психотерапію. Антибіотики — ні, бо, сезонну депресію за хворобу в нашій країні не вважають. Можуть призначити фармакогнозійне лікування. Найчастіше розладами настрою страждають люди з тонкою психічною організацією і ті, хто перебуває в постійному стресовому стані, хто незадоволений своїм життєвим становищем, соціальним статусом, фізичним здоров’ям. А це практично все населення планети. За статистикою, близько 60% землян хоча б раз, але зазнавали впливу сезонної депресії», — зазначила Лариса Гулевич.

Переглядів: 457

Інопланетяни не зазіхають на Землю

Фахівець з Інституту пошуку позаземних цивілізацій (SETI) спростував припущення Стівена Хокінга про те, що інопланетяни можуть напасти на Землю. За словами експерта, існує низка причин, з огляду на які такий розвиток подій неможливий.

Один з провідних співробітників SETI Сет Шостак розповів журналістам The Guardian, що громадськість даремно побоюється нападу прибульців. Уже досить тривалий час людство залишає у космосі різні сліди свого існування, як-от штучні супутники, дослідницькі зонди, радіосигнали тощо. Якби інопланетяни були агресивними, вони давно напали б на Землю, помітивши, що там живе малорозвинена цивілізація.

Крім того, фахівець упевнений, що поблизу Сонячної системи нема жодного організму, який володіє технологіями для війни в космосі. Якби такі істоти справді жили десь неподалік, люди змогли б виявити їхні сліди. Ті ж, хто мешкає далеко, занадто довго добиратимуться до Землі. За цей час тут зміняться кілька десятків або й навіть сотень поколінь.

При цьому потрібно враховувати, що нападники повинні мати у своєму розпорядженні справді унікальну зброю, призначену для ведення бою в умовах невагомості.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net