Після параду
Парад у День Незалежності України пройшов успішно. Основне завдання — показати світові, що у нашої країни є армія, оснащена грізною зброєю, — виконане. Президент України у своєму виступі на параді не залишив і тіні сумніву: країна буде чинити опір російській агресії, а головний наш гарант не Будапештський меморандум, а Збройні Сили України.
Бої на дипломатичному фронті
У парадній промові Петро Порошенко з-поміж іншого згадав про подію, яка мала б відбутися відразу після параду. Це щорічна нарада послів і керівників дипломатичних місій України, яку проводить Міністерство закордонних справ. «Бійцям дипломатичного фронту» належить донести до громадськості та лідерів зарубіжних держав «сигнал, що Україна здатна сама себе захищати, але потребує подальшої підтримки».
Останнім часом такий сигнал постійно глушить російська пропаганда, а розсіяні по світу агенти впливу Кремля розповідають про те, що українська армія не протримається і тижня після масштабного вторгнення ро-сійських військ в Україну. І пропонують західним лідерам «ви-гідну» угоду — відновлення повноцінної співпраці з Росією у всьому світі з усіх питань за відмову від підтримки нашої країни в боротьбі з агресором.
Одним із перших кроків в укладенні такої угоди є підготовка дипломатичного майданчика, переговорів, на яких українська сторона не присутня. Існує версія, що спецоперація «українські терористи в Криму» була задумана Путіним не для того, щоб повністю зруйнувати норманд-ський формат, а для того, щоб звузити його до трьох учасників, витіснивши Україну.
Спроби розв’язувати українську проблему за нашою спиною робилися до того неодноразово. І часто давали потрібні агресору результати. У Брюсселі вдалося домогтися відтермінування введення в дію Угоди про асо-ціацію ЄС—Україна, у Відні — блокувати розширення повноважень місії ОБСЄ на Донбасі.
Але найбільший ефект був отриманий від зустрічей представників Росії та США. Спочатку напівофіційних, як-от бесіди Вікторії Нуланд з Владиславом Сурковим, а потім офіційних — на рівні глави Держдепартаменту США Джона Керрі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим і президентом Путіним. Надання Україні летальної зброї із США на цих зустрічах було остаточно заблоковане. І були отримані запевнення, що США не підуть на радикальне розширення економічних санк-цій щодо Росії.
У нормандському форматі переговорів українська сторона присутня як рівноправний учасник. Можна на неї тиснути. Можна навіть викручувати руки, як це сталася на сумнозвісному лютневому саміті 2015 року в Мінську. Однак приймати рішення в обхід України не можна. Не можна змусити в умовах війни проводити вибори на окупованій території, не можна заставити ввести в Конституцію України особливий статус окремих районів Донбасу. Але якщо нормандську четвірку звузити до трійки, ситуація змінюється.
Тому згода Франсуа Олланда та Ангели Меркель на тристоронні переговори з Володимиром Путі-ним щодо «української проблеми» на полях пекінського саміту G-20 становить велику небезпеку, створює можливість змови за нашою спиною і може призвести не до миру, а до «Мюнхена».
Після параду, на нараді керів-ників закордонних дипломатичних місій України Президент Петро Порошенко сказав: за результатами переговорів з Меркель та Олландом у нього є підстави сподіватися, що нормандський формат найближчим часом буде реанімовано. І здатність захистити себе Україна продемонструє не тільки на параді.
Про що Президент не сказав на параді
У промові, виголошеній Президентом України на Майдані 24 серпня, були історичні відступи, була висловлена щира вдячність захисникам Батьківщини й тим, хто у цей важкий час підтримує нашу країну за кордоном. Були названі перешкоди, які треба подолати на шляху до справжньої незалежності. Але не була навіть побіжно згадана одна з найактуальніших сьогодні проблем. Проблема перерви у співпраці України з Міжнародним валютним фондом.
Стосунки українського керівництва з МВФ — тема, звісно, не святкова. Гаслами і красивими словами про початок реформ тут не відбудешся, а дефіцит довіри між партнерами має історію довгу і неприємну. До того як уряд Яценюка почав серйозно ставитися до підписаних Україною меморандумів та постарався (на перших порах) їх дотримуватися, позбавляючись від прихованого дефіциту держбюджету, фінансистів з Вашингтона двічі «кидали».
Програми «стенд-бай» приймали для вигляду, а коли отримували перші транші, відверто забували про взяті на себе зобов’язання. Правили країною популісти, яким в каламутній воді неврахованих доходів і дефіцитів коштів було легше вдавати із себе благодійників, а тим часом набивати власні кишені.
Прямо скажемо, що Революція Гідності досі не стала Революцією Чесності, але в рамках бюджетної політики зрушення все-таки з’явилися. За рахунок штучної девальвації національної валюти, за рахунок позбавлення від витрат у рамках так званої децентралізації, за рахунок підвищення тарифів на енергоносії, за рахунок утримання зарплат і пенсій на дореволю-ційному рівні вдалося якось сформувати бюджет-2016 і виконувати його без істотних порушень.
З війною, однак, втрачена п’ята частина працюючої промисловості. Компенсувати дефіцит Пенсійного фонду нічим, а корупція, як і раніше, виводить із доходів держави в кишені чиновників десятки, якщо не сотні мільярдів доларів. Чотирирічна програма МВФ загальним обсягом 17,11 мільярда доларів, відкрита у березні 2015-го, в таких умовах не здатна була стати рятівним кругом. Кошти пішли б у пісок.
Хоча перший транш програми EFF допоміг українському уряду залатати дірки в бюджеті, а другий підсобив НБУ утримати гривню в рамках стабільності, надалі МВФ не збирався фінансувати тіньову економіку та корупцію під нескінченні обіцянки реформ. І виділення решти грошей відкладав до кращих часів.
Після прийняття закону про електронне декларування доходів і витрат чиновниками та членами їхніх сімей здавалося, що кращі часи настали, боротьба з корупцією в Україні реально почалася. Та ба! Відмова Держспецзв’язку видати програмі сертифікат відповідності показала, що до перемоги над корупцією далеко. Настільки далеко, що рада директорів МВФ вкотре вирішила почекати і не включила питання про співпрацю з Україною у свій календар на серпень. І не розглядатиме виділення чергового траншу нашій країні до кінця цього місяця.
Нічого не поробиш. Фінансистів парадами не переконаєш. І дипломати тут не допоможуть. Дебет позик повинен сходитися з кредитом довіри. До копійки, якщо хтось не зрозумів.
Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206