Переглядів: 573

Як ума нема — винна шаурма?

Близько сотні людей минулої суботи взяли участь у ході під красномовною назвою «ШаурМарш». Акція спрямована не лише на підтримку улюбленої багатьма одеситами вуличної їжі, а й проти корупційного свавілля чиновників міської ради.

Що воно таке і з чим його їдять? Шаурма, у більшості європейських країн називається також донер-кебаб чи просто кебаб, — близькосхідна страва арабського походження з тонкого лаваша, начиненого приготованим на грилі, потім рубленим м’ясом (курятина, баранина, телятина) з додаванням спецій, соусів та салату зі свіжих овочів. У немусульманських країнах може використовуватися і свинина.

Ця поживна вулична їжа завоювала Європу й успішно конкурує з такими фаст-фудами, як, наприклад, «Макдональдс». Шаурму в Одесі напевно почали готувати, коли вона ще була Хаджибеєм, адже ми і східне місто. Точок з продажу цієї страви в нас чимало. Деякі з них є культовими закладами зі своїми постійними клієнтами. Шаурма — їжа демократична, серед її шанувальників люди різних прошарків, націй та релігій. За своєю порцією стоять студенти та старшокласники (які купують, «щоб мама не знала»), робітники з будови, офісні працівники, красуні-одеситки, котрі нещадно борються з надмірною вагою, типажі богемного вигляду та багаті люди на крутих «тачках», які скуштували всього, але мають непереборне бажання поласувати шаурмою. Правильно приготовлена шаурма є справжньою смакотою.

Організатори акції, одеські журналісти Денис Соколов і Денис Корнишев, повідомили, що «ШаурМарш» — адекватна відповідь на неадекватні дії одеських чиновників, а акції на підтримку фаст-фуду — нова хвиля громадського руху. Вони мають за мету добитися позитивного результату акціями, які несуть у собі одеський колорит, хочуть привернути увагу до важливих проблем за допомогою іронії та сатири.

Передісторія така. Місяць тому від неякісної шаурми сталося масове отруєння в Ізмаїлі, внаслідок чого понад 80 людей було госпіталізовано.

15 серпня відбулася нарада в мерії, на якій розглядали питання продажу шаурми в Одесі. Заступник міського голови Олесь Янчук заявив, що нібито вся шаурма в місті виробляється і продається в антисанітарних умовах і всі власники кіосків попереджені, що до кінця тижня повинні «закрити всі свої точки з продажу шаурми». «В іншому випадку всі ці об’єкти будуть демонтовані. Підемо за принципом: нема кіоска — нема шаурми», — заявив пан Янчук.

Ось така, співзвучна сталінському «Нема людини — нема проблеми», стара пісня про головне від Олеся Янчука, спритного чиновника-рекордсмена, який зумів служити аж при трьох дуже різних міських головах — Гурвіцеві, Костусєву та Труханову. Був незмінним куратором торгівлі. Традиційно, з приходом наступного міського голови МАФи, встановлені при попередньому (з усіма дозволами), починали трощити, що неабияк тішило та окрилювало «бабушок» — противниць ринкової економіки. Згадаймо хоча б демонстративні погроми Костусєва (в народі званого Петрушкою), який власноруч, могутнім молотом, перед телекамерами, розбивав беззахис-ні вікна крамничок і кав’ярень.

Потерпілий, який хоче відновити точку, змушений шукати «потрібних» людей у мерії і «вирішувати питання», зрозуміло, в який спосіб. Щоразу «ціна питання» зростає, кожна зміна влади є шоком для підприємців. А який результат? У боротьбі з МАФами перемагають МАФи! Внаслідок перевірок-перестановок розміри хабарів лише зростають. Так це робиться в Одесі — «прозорість» та «підтримка» міською владою малого бізнесу.

Шаурмісти, а це здебільшого вихідці зі східних країн, також приготувалися до найгіршого. Але несподівано на їх захист стали одесити. Весела хода пройшла від Дюка до міської ради з дотепними гаслами: «Посадили підшлункову, посадимо й корупціонерів!», «Міськраді не подобається шаурма, а мені не подобається міськрада, котра винищує зелені зони та історичні ареали. Хто мамі-Одесі шкідливіший?», «Одесі потрібна шаурма з людським обличчям». «Хто закриє шаурма, той сидітиме в тюрма!»...

Одночасно з любителями шаурми під міськраду вийшло кілька учасників «Маршу за традиційну слов’янську кухню». У руках вони тримали плакати на підтримку борщу і сала. Заклики вийти на таку жартівливу акцію з’явилися у соцмережах на початку тижня. Згодом організатори обох маршів заявили про примирення та обмінялися принесеними із собою стравами.

...Купую шаурму після кількарічної перерви неподалік свого будинку. Дуже смачно. У закладі Азіза порції великі, тому багато хто бере одну на двох. Спостерігаю, як він спритно працює в рукавичках, йому допомагає брат Алі. Азіз каже, що приготування шаурми — робота винятково чоловіча. Тут усе стерильно чисто. До багатьох покупців брати звертаються по імені. «Вам тут чи зараз?» — жартівливо питає Алі декого з відвідувачів і, запакувавши шаурму, кожному неодмінно бажає удачі. Заклад працює і вночі: заходять ті, кому не спиться, «золота» молодь, що повертається з нічних походеньок, таксисти. Шаурма — улюблена їжа патрульних поліцейських, які, на відміну від деяких своїх попередників, завжди розраховуються, зауважує Азіз.

Про заборону шаурми через випадок в Ізмаїлі Азіз міркує по-східному: «Якщо змія вжалила людину, чи варто нищити усіх змій? Або, якщо, Боже борони, в автокатастрофі загинули люди, то чи потрібно забороняти весь автотранспорт і пересідати на віслюків?».

А у п’ятницю пана Янчука відсторонили від виконання обов’язків заступника міського голови. Однак причиною такого рішення мера стала не боротьба чиновника з шаурмою, а його заява щодо декомунізації. Так, в одному з інтерв’ю Янчук висловився проти перейменування проспекту Маршала Жукова на проспект Небесної Сотні, ляпнувши, що остання не має стосунку до Одеси! Хотів вкотре сподобатися начальству і… перестарався. Ця заява обурила низку громадських організацій, які написали звернення на ім’я міського голови.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net