Не приманюйте злодюжок
Квартирні крадіжки складають більш як третину від загальної кількості скоєних злочинів. Щодня на Одещині також фіксуються по кілька десятків випадків кишенькових крадіжок. Це при тому, що, за офіційною поліцейською статистикою, лише кожен десятий, хто проґавив свого гаманця чи мобільного телефона, звертається із заявою до правоохоронців. Решта мовчки ковтає образу: сам, мовляв, винен чи винна.
Про це під час брифінгу в інформагенції «Одеса-медіа» розповідали представники Державної служби охорони в Одеській області. Про охоронні послуги, які надають співробітники ДСО громадянам, зокрема про «тривожні» кнопки, встановлені в супермаркетах й інших людних місцях, які дозволяють уникнути багатьох конфліктних ситуацій та злочинів, ми писали в одному з недавніх номерів газети.
Спеціалісти, які мають справу з досить неприємними для нас моментами (кому сподобається, що його нагло обібрали?!), дали чимало слушних порад стосовно того, як убезпечити і себе, і своє майно від злодіїв.
Спершу — про кишенькових злодюг, які полюбляють маршрутки, переповнені трамваї та базарні натовпи.
І хоча відоме прислів’я стверджує, що на злодієві шапка горить, злодія ви аж ніяк не вирахуєте з-поміж звичайних людей. Це далеко не поголений налисо чоловік, з тату, у порваному тільнику, з очима, що бігають. Більшість крадіїв, які полюють за нашим добром, — це досить приємні з вигляду особи, одягнені чисто, гарно і небідно. Причому в мистецтві полювання на чужі гаманці жінки майже не поступаються чоловікам.
Отож, втиснувшись у переповнену маршрутку, тримайте мобільний чи гаманець у руках. Навіть порожній, який дублює той, що у сумці з грішми. Хитрість у тому, що ви покажете оточуючим: я уважно стежу за своїми речами і тримаю ситуацію на контролі.
Йдучи на ринок, радили правоохоронці, краще гроші класти в різні кишені. Все ж таки, якщо злодієві і вдасться щось у вас витягнути, то лише частину. Ненадійне місце для зберігання гаманця на базарі — задня кишеня джинсів, куди, зазвичай, кладуть гроші чоловіки, стаючи легкою здобиччю для злодюг.
Одна моя знайома вигадала досить надійний засіб проти крадіжок: гроші вона кладе у півлітрову баночку, яку закриває капроновою кришкою. Погодьтеся, якщо злодій почне витягувати з вашої сумки слоїка, ви таки це відчуєте. Тим паче, йому не вдасться лезом розрізати ваш скляний «гаманець».
Нечасто злодії заходять до супермаркетів, де є камери спостереження. На це також зважайте.
До слова, кишенькова кримінальна погань часто працює бригадами по 3—5 осіб. Як уточнив під час брифінгу заступник командира батальйону поліції охорони №2 Віталій Зугравий, найчастіше жертвами злочинців стають жінки, й особливо у вечірні години, коли люди втомленими повертаються з роботи. Як правило, втомлена людина мало реагує на штурханину у транспорті, а це — найперший сигнал для злодюги, що жертва «готова» розпрощатися зі своїм майном.
Спеціалісти радять ніколи привселюдно не порпатися у гаманці, де є гроші, не розмовляти по телефону у транспорті, адже так ви «світите» дорогі речі.
Звичайно, день і ніч боятися, що тебе обкрадуть, — це просто смішно. Але якщо ви все ж таки потрапляєте в натовп, слід пам’ятати, що неподалік від вас може крутитися професійний злодій.
Що ж до безпеки власної квартири чи будинку, то загребущі очі злодюжки, розповіли представники поліції, дуже швидко примічають дорогі вікна, гарно облаштований балкон, кондиціонер, доглянутий двір, що вказує на статки господарів, а це збільшує ризик крадіжок. Скромне житло, наголосили учасники прес-конференції, швидше за все, їх не зацікавить.
Поліція докладає максимум зусиль, щоб якнайшвидше знайти крадіїв, але значна кількість злочинів так і залишаються нерозкритими. Також представники ДСО в Одеській області зазначили, що найчастіше крадіжки трапляються серед білого дня, о тій порі, коли люди на роботі.
Здебільшого злочинці просто підбирають ключі від помешкань, після чого без проблем потрапляють усередину. До приватних будинків вони легко «заходять» за допомогою відкосів дерев’яних або металопластикових віконних рам. Коли злодій іде грабувати, то він точно навчений, де і в якій точці потрібно відхилити вікно. Часто люди стають жертвами крадіжок через власну забудькуватість. Господарі іноді не зачиняють двері на замок чи на ключ, а це означає, що вони дають грабіжникові шанс «вільного доступу». Перед тим, як обікрасти помешкання, злочинці кілька днів відслідковують свою «жертву», вивчають її денний графік, аж потім скоюють задумане. Втім, можуть діяти і навмання, зваблені гарними дорогими вікнами.
Не так давно в соціальних мережах промайнула новина, нібито хтось залишає відповідні позначки «+» та «—» біля їхніх помешкань. Поліція зацікавилася цим фактом і з’ясувала, що такі символи залишають біля дверей інтернет-провайдери для того, щоб орієнтуватися, в якій квартирі вже є доступ до всесвітньої павутини, а в якій підключення нема. Городяни, які занепокоїлися, що їх «мітять» злодії, можуть не хвилюватися. Злочинці не залишають жодних міток.
Окрема тема — гроші і коштовності, за якими й полюють квартирні грабіжники. Зберігати гроші вдома зручно і, здається, дуже надійно, адже вони завжди під рукою і ми можемо релаксувати, періодично перераховувати їх. Якби раптово всі банки стали банкрутами, вас це не стосуватиметься, бо ваші заощадження вдома, пораховані й заховані від сторонніх очей.
Люди, казали представники поліції, мало зважають на ризики домашнього зберігання за-ощаджень і коштовностей. Про скляні банки, панчохи, сховки під килимом чи матрацом, у морозилці, в горщику для квітів, серед варення чи улюблених солоних огірків, у бачку унітаза тощо — про всі ці «надійні» місця злодії добре поінформовані й дуже швидко їх знаходять.
Що робити? Купити якісний і міцний сейф, з кількома ступенями захисту, бажано вбудувати його в стіну й укріпити бетоном. Тримати гроші в банку або на картках.
Правоохоронці радять громадянам звертатися до відділу поліції одразу після того, як вони побачили у дворі, а особливо біля дверей сусідів, підозрілих осіб. Погодьтеся, що найкращими охоронцями вашого майна та спокою були і залишаються ваші сусіди. Не потрібно чекати скоєння злочину, краще зробити все завчасно, щоб випередити крадіжку. Окрім того, які б у вас не були двері й скільки замків там не встановлено, — нема таких грабіжників, які з ними не справилися б. Найна-дійніший захист власного житла — це професійна державна охорона помешкання, порадили представники служби, адже після спрацювання сигналізації поліція приїжджає за лічені хвилини. Часто в розкритті злочинів допомагають камери відеонагляду, які встановлюють у своїх помешканнях завбачливі господарі. І це обходиться не так дорого, як здається.
Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206