Не буде школи — не буде села
Князя Ярослава Мудрого нарекли Мудрим, бо він відкривав школи, бібліотеки, будував храми. А як ми назвемо наших обранців, які роблять усе навпаки?!
9 серпня у с. Маразліївка Білгород-Дністровського району відбулася акція-протест під гаслом «Збережемо школи у селах!». На неї прибуло більше 200 небайдужих представників цієї громади — з Доли-нівки, Великомар’янівки, Олексіївки, Маразліївки. Підтримала акцію громадська орга-нізація «Національна асоціація захисту прав громадян» на чолі з І. Ю. Зозулею.
Люди тримали плакати з написами «Руки геть від освіти!», «Школі — так, беззаконню — ні!», «Село без школи — мертве село!», «Сільським школам бути!», «Селу — європейські дороги!», «Землю — людям, школи — дітям, гроші — в бюджет!». Листівки, газети, прапори — усе, мов на святі, але, на жаль, це було не свято, а крик душі — мітинг, який проводився відповідно до статті 39 Конституції України і статті 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Акція розпочалася ходою від будинку культури до сільської ради по вулиці Шкільній. Люди дружно вигукували лозунги, які відлунювали по всій Маразліївці.
Відкрила мітинг директор Долинівської школи Т.І. Тома, яка оголосила мету акції — протест жителів громади проти незаконних рішень щодо закриття основної та старшої шкіл у Велико-мар’янівці, Долинівці, Маразліївці, а згодом — й Олексіївці. Вона наголосила, що відбувалося вже не одне зібрання, де жителі громади висловилися за збереження освітніх закладів. Люди обурені ганебними рішеннями голови О.О. Чумака та депутатів, адже об’єднувалися в громаду, щоб покращити умови життя, а не навпаки.
Т.В. Василенко у своєму виступі звернула увагу на те, що під час літніх канікул оголошується конкурс на нових вчителів, директорів, порушується процедура звільнення педагогів, тоді коли члени профспілкового комітету у відпустці і згоду на звільнення не давали. Постійно принижується гідність учителя. Вона закликала діяти у правовому полі, на законодавчій основі.
Президент ГО «Національна асоціація захисту прав громадян» І.Ю. Зозуля наголосив, що новий проект закону Україну « Про освіту» ще не ухвалений, а тому не можна так поспішати, не дослуховуючись до думки людей. Він запропонував створити компетентну комісію з учителів та представників громадських організацій, яка захистить школи.
М.І. Долгошеєнко назвала учнів згаданих шкіл, які беруть активну участь у районних та обласних конкурсах, перемагають у них. Поінформувала також про рейтинг знань та успішність, чим заперечила безпідставне звинувачення у неякісній освіті.
Т.М. Хлєб пригадала багату історію сіл, про те, як попередні покоління піклувалися про освітні заклади, й наголосила: якщо закриються основна та старша школи, то згодом зникне й початкова.
Про дітей, які мають різні види захворювань і яким доведеться щодня долати 20—30 кілометрів поганими дорогами з болем говорила Г. Колісниченко.
Л.М. Бадіна звернула увагу на те, що в Польщі реформу освіти проводили 10 років, поступово, а не поспіхом, як у нас, роблячи багато помилок.
Н.І. Павленко наголосила, що затрати на бензин і ремонт автобусів перевищуватимуть утримання 5-х—11-х класів на місцях у два—три рази.
На акції виступала С.В. Леусенко — єдиний депутат громади, яка прийшла разом з людьми, вболіваючи за школи. Вона говорила про незаконність рішень, про те, що сесії відбувалися з порушенням регламенту.
Виступили також А.І. Кіріяк, Т.П. Завгородня, М.І. Музика, Г.О. Пікуль (вона читала гумористичні вірші про незаконні дії голови та депутатів громади) та багато інших.
Усі чекали, що скаже голова громади О.О. Чумак. Та він обійшовся короткою реплікою: «В країні йдуть реформи». Він не дав відповідей на численні запитання і втік під гучні викрики: «Ганьба! Чумака у відставку!».
На завершення акції Н.І. Чурак зачитала резолюцію членів Маразліївської територіальної громади, в якій поставлені такі вимоги: скасувати незаконні рішення сесій, залишити школи у своїх статусах, використовувати державну освітню субвенцію за призначенням, оздоровити дітей пільгового контингенту громади, провести сходки сіл і прозвітувати за виконану роботу за вісім місяців щодо розвитку кожного населеного пункту. І це зрозуміло, бо основне питання мітингу — подальша доля шкіл — тягне за собою цілу низку інших проблем: неякісні дороги, нецільове використання коштів, недотримання законів тощо.
Чи ж поважатиме народ таку владу, таких депутатів, які під прикриттям реформ знищують школи, лікарні, бібліотеки?
Акція-протест «Збережемо школи у селах!» відбулася, попри численні залякування і погрози, тиск на людей з боку місцевої влади. Пройшла вона дуже емоційно, ще раз довівши, що люди не погоджуються мовчки дивитися на беззаконня і не хочуть, щоб через закриття шкіл з карти України зникли такі села, як Великомар’янівка, Доли-нівка, Маразліївка та Олексіївка.
Продають Україну!
Продають Україну!
Продають лицеміри,
Відвертаючи очі
Від народу, від віри.
Гонять правду від вуха,
Палять гідність, мов дрова.
І тікають щодуху
Від Господнього слова!
За земельки великі,
За свій бізнес роками
Ненажери безликі
Продають нас із вами.
Безсоромно, цинічно
Піднімаються руки,
Щоб убити навічно
Світлі храми науки.
Нищать села в країні,
Манять душі мільйоном.
І вдають, що невинні,
І вдають, що законно!
Хай же бачать і чують
Чорний слід за собою —
Їхні діло і слово
Вже покрились ганьбою!
Ірина ТОМА.
Білгород-Дністровський район,
с. Долинівка.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206