Переглядів: 571

Екопопільнички та «вбиральні» для собак

Прийшов на море поплавати і позасмагати, а потрапив... на звалище. Одеські пляжі (а в останні роки і саме Чорне море) потопають у смітті. Найбільшої шкоди завдають недопалки від цигарок. За висновками екологів, один такий «бичок», викинутий у море, забруднює вісім кубометрів води, а термін розпаду сигаретного фільтра — аж 10 років. Можна собі тільки уявити, як страждає екосистема водойми.

Відучити курців смітити недопалками на пляжах взялися молоді винахідники. Один з них розробив екопопільничку. Це — переселенець зі сходу України Дмитро Жуков. Хлопець розповів, що серйозно зайнятися проектом вирішив ще в травні (хоча ідею мав давно), після того, як побачив пакети і пластикові банки із зібраними волонтерами недопалками на одному з одеських пляжів. Своїм винаходом Дмитро хоче донести до курців дуже просту і водночас дуже важливу думку: для недопалків існує попільничка, і не треба загрібати їх у пісок на пляжах!

Екопопільничка у користуванні досить проста і не потребує залучення ніяких додаткових зусиль. Дмитро продемонстрував це на макеті. «Вона виготовлена з цупкого картону, всередині оброблена додатковим вогневідштовхуючим покриттям, аби захистити папір від тління, якщо недопалок не до кінця погашений. Щоб перестрахуватися — можна зачерпнути в попільничку трохи вологого піску. Додатковий захист створює спеціальний «клапан», який закриватиме її зверху (за принципом дії поштових конвертів). Я ще думаю розмістити на одному боці попільнички інструкцію з користування нею», — пояснив хлопець.

У на початковому етапі планується виготовити дві тисячі екопопільничок. Пробні варіанти волонтери безкоштовно роздаватимуть на найбільших пляжах Одеси — особисто в руки кожному курцеві. «В ідеалі, якщо порівнювати європейський досвід, треба згадати, що існують спеці-альні стійки, стелажі. У США, наприклад, стоїть такий собі міні-столик на пляжі, в нього вмонтований бокс з екопопільничками. Курці їх витягують, за потреби, і використовують за призначенням. Але в наших людей який менталітет? Хтось витягне замість однієї — три, а інший — і всю стійку з собою забере. Тому поки люди не звикнуть, екопопільничи на морському узбережжі роздаватимуть волонтери», — зауважив Дмитро Жуков.

Ми вирішили поцікавитися у відпочивальників, що вони думають про екопопільнички і чи користуватимуться ними. Опитування не дуже вдалося: курці остерігалися, що воно стосується паління у заборонених місцях. Відтак ховалися і не поспішали відповідати. Але ті, хто зважився на діалог, розробку оцінили позитивно.

Кошти на реалізацію екологіч-ного проекту збирають на одній із волонтерських платформ — «Моє місто». Із необхідних 4500 гривень наразі зібрали трохи більше 1300. Якщо потрібної суми не набереться, Дмитро планує залучити рекламістів. Ті друкуватимуть невеличку рекламу на одній зі сторін екопо-пільничок, а заодно і спонсоруватимуть їх виготовлення.

Ще один екологічний проект спрямований на очищення вулиць від екскрементів тварин. В Одесі почали з’являтися «вбиральні для собак». Ззовні це звичайні сміттєві баки, до яких приварені металеві коробки з одноразовими рукавичками, пакетом та совочком. Перші такі «вбиральні» вже встановлені в самому центрі міста — на Приморському бульварі. Гарний приклад почали наслідувати. Схожі урни з’явилися і в Міському саду. Саме на бульварі і в Міськсаду влітку можна зустріти чи не найбільше городян з їхніми чотирилапими улюбленцями. Песики там відчуваються повноправними господарями, тож і в туалет ходять, куди хочуть. Така вседозволеність найяскравіше проявилася після зими.

Проблемою зацікавилися активісти громадського руху «Свідомі собаководи — за чистоту міста», а потім соціальна платформа «Моє місто». «У лютому, коли зійшов сніг, містяни наочно побачили, наскільки Одеса потопає у фекаліях тварин. Вулиці, дитячі майданчики, парки — вони були скрізь. Тому дуже гостро постало питання, як побороти це явище. Єдиний вихід — привчити господарів тварин прибирати екскременти після своїх улюбленців», — розповіла Любов Ждан, куратор проекту боксів з екопакетами для прибирання за собаками.

Користуватися винаходом просто. Біля кожного боксу є одноразові пакети, рукавички і совочки. Новинка супроводжується роз’яснювальною інструкцією. Все — у вільному доступі для свідомих господарів чотирилапих. «Як з’ясувалося, багато собаководів виправдовують своє небажання прибирати екскременти тим, що їхні улюбленці виховані, що песики, буцімто, ходять у туалет лише на ґрунтову поверхню, до того ж підживлюють своїми фекаліями траву та дерева. Але це категорична брехня! Прибирати після собак потрібно не тільки на заасфальтованих доріжках, а й на газонах, на ґрунті. І фекалії тварин аж ніяк не корисні — вони дуже шкідливі як для людей, бо є розсадником глистів, так і для рослин. Ми проводили спільне дослідження з екологами, вони і пояснили це», — зазначила Любов Ждан.

У тому, що екобокси для собачих екскрементів справжній порятунок від тваринної антисанітарії на вулицях, ніхто не сумнівається. Але таких боксів має бути багато і по всьому місту. Зараз же їх менше десяти. Та згодом ініціатори проекту планують охопити все місто. П’ять найближчим часом встановлять у парку Перемоги.

Ініціатива, схоже, одеситам сподобалася. Ще декілька місяців тому прохання прибрати відходи життєдіяльності за своєю собакою викликало у власників здивування. Сьогодні ж дедалі частіше на вулицях можна зустріти собаководів з пакетами та спеціальними совочками, якими господарі збирають «сюрпризи» свої улюбленців. Кошти на бокси з екопакетами для прибирання екскрементів тварин теж збирають через соцмережі. З потрібних 4500 гривень є вже майже три.

До своєї ініціативи активісти підключили і полісменів. Власників собак, які не прибиратимуть екскрементів після своїх улюбленців, правоохоронці обі-цяють штрафувати. Такого покарання від місцевої Нацполіції домоглися активісти громадського руху «Свідомі собаководи — за чистоту міста». Про прийняте рішення в одному з інтерв’ю повідомила учасниця цього руху Олеся Крок, посилаючись на домовленість з начальником обласної поліції Гіоргі Лорткіпанідзе. За її словами, це «внутрішнє, службове розпорядження» головного полісмена, воно прийняте, аби вулиці міста залишалися чистими, у належному сані-тарному стані. Щоб оштрафувати недобросовісних господарів, є аж дві статті. Хоча спочатку їх лише посварять. Якщо ж інцидент повториться, то оштрафують на 51 гривню — за порушення правил утримання домашніх тварин. Максимальний штраф — 510 гривень — «за порушення правил благоустрою міста».

Схожих екопроектів в Україні, зокрема і в Одесі, останніми роками дедалі більшає. Їх ініціюють як приватні особи, так і цілі брендові компанії. Деякі з проектів уже втілюються. Як-от підвісні сади, екостіни (заплетені зеленими рослинами стіни будинків), сортування побутових відходів і багато іншого.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net