Переглядів: 696

Гарячий «Широкий лан»

Упродовж двох тижнів на полігоні «Широкий лан» у Миколаївській області тренуються 650 військовослужбовців морської піхоти та інших сухопутних підрозділів з України, США, Грузії, Молдови та Румунії. Вишкіл починається о шостій ранку і закінчується о шостій вечора.

Останні такі навчання я бачив 2013 року. Тоді був мир і непохитна впевненість, що інакше й бути не може. Ті маневри, пригадую, мали дещо театрально-постановочний характер, а їхні браві командири — адмірали Ільїн та Березовський (зрадників також потрібно пам’ятати), коли над країною нависла небезпека, перебігли служити ворогові.

Теперішні навчання від минулих, довоєнних, відрізняється насамперед тим, що тут ніхто нічого не виконує на публіку, заради ефекту. Часи показухи й парадного фіґлярства минають. Триває щоденна важка, а іноді й небезпечна робота. Чимало наших сержантів та офіцерів мають справжній бойовий досвід. Щоб вціліти в бою, перемогти в ньому, треба тренуватися і в класі, і на полігоні.

Над «Широким ланом» по синьому небу плинуть великі білі хмари. Степ пахне травами та сухими квітами...

Першими вдалося побачити в ділі військовослужбовців з Молдови. Все відбувалося блискавично. Дорогою їхав ци-вільний легковик, його на великій швидкості наздогнали три військові патрульні «Хамві» (повнопривідний військовий автомобіль виробництва США) і змусили зупинитися. З високої придорожньої трави група невідомих відкрила вогонь з автоматичної зброї по машинах. Нам, спостерігачам, було важко одразу збагнути й зорієнтуватися, хто в кого стріляє і що де вибухає: скрізь — спалахи, дим, запах пороху, а вуха закладені від вибухів. Військовий патруль дав відсіч противнику й успішно контратакував його.

Після бою сержант морської піхоти США Едвард Віно-гровські, який інструктував бійців, прокоментував, що вони отримали розвіддані про противника та викликали конвой. Але на конвой була здійснена несподівана атака з правого флангу, бійці відкрили вогонь у відповідь, встановивши вогневу перевагу. Противник, побачивши, що атака з правого флангу захлинулася, перейшов в атаку зліва. Солдати миттєво зреагували на напад і почали контр-атаку. Бійці провели зачищення місцевості та знищили противника. Повернулись до конвою, сіли по машинах і поїхали. Найважливіше в подібних ситуаціях навчитися правильно сприймати загрозу і добре взаємодіяти, вважає інструктор зі США.

Капрал Георге Романчук (національна армія Молдови) ділиться враженнями від операції:

— Це була хороша підготовка, ми навчилися багато чому новому, цікавому і, на мою думку, відпрацювали добре. Хочу подякувати армії України за цей курс, за те, що вони організували навчання для нас, і ми маємо змогу обмінятися досвідом. Цього разу в нас усе вийшло, споді-ваюся на подальшу спільну роботу. Колеги з України мають безцінний бойовий досвід. Інструктори — супер, все було відмінно.

Переїжджаємо в іншу частину полігону, де відпрацьовуються дії з тактичної медицини. Тут свої вміння демонстрували грузинські вояки. Група під обстрілом противника. Є поранений, виникли труднощі з наданням йому допомоги в умовах бою. Його треба евакуювати у відносно безпечне місце. Але спершу на місці медикам потрібно зупинити критичну кровотечу. Все відбувається під вогневим прикриттям особового складу. Група потрапила в засідку, є втрати, один з бійців викликає підмогу. Під прикриттям важкої техніки відбувається евакуація. Кілька людей прикривають тил, інші ведуть безпосередній вогонь по противнику. Пораненого завантажують у люк БТРа. Група готується до відступу.

Інструктор з медицини 36-ї окремої морської бригади Вікторія Пашко, яка щойно надавала допомогу пораненому:

 — Тут були задіяні наші товариші з Грузії, а також українська морська піхота та Національна гвардія. Солдати працювали швидко, якісно, злагоджено. Інструктори 36-ї бригади брали участь у бойових діях. Ми тренуємо хлопців на своєму досвіді і вчимося у колег з інших країн. 

Сержант Нодар Гецадзе (збройні сили Грузії):

— Це навчання корисне для нас. Ми задоволені тим, що перейняли багато від наших українських товаришів. Ваші інструктори дуже активні, у них великий досвід щодо зачищення будівель та в інженерній справі. Наші країни знають, що таке російська агресія, тому спільні навчання мають велику користь і для нас, і для вас. 

Найбільш видовищним стало наступне навчальне місце, де українські морські піхотинці десантувалися з гелікоптера Мі-8, щоб затримати уявного терориста. «Група у складі 16 осіб за допомогою комплексу зйомного бортового обладнання — «Адаптера-М1» — здійснила безпарашутне десантування на майданчик та зайняла район у визначених секторах. За легендою, на майданчику розташовувалася адміністрація навчального польового табору незаконних збройних формувань. Потрібно було захопити керівника табору. Цю особу примусово евакуювали. Обладнання, яке ви бачили, дає можливість зненацька застати противника та захопити ключові точки або об’єкти», — розповідає про хід навчання командир взводу десантного забезпечення лейтенант Максим Неутолімов. За сценарієм вишколу, після захоплення лідера бойовиків один з військових отримав поранення, тож його евакуювали за допомогою ще одного гелікоптера — Ка-27.

На четвертому навчальному місці українські морські піхотинці спільно з військовослужбовцями Національної гвардії відпрацьовували штурм будинку, захопленого терористами.

Керівники навчання з україн-ської та американської сторін підвели попередні підсумки проведених занять.

Керівник навчання, капітан 1-го рангу Олексій Доскато зазначив, що цілком задоволений тим, як співпрацюють військовослужбовці різних країн. «Подібні вишколи збагачують усіх учасників неоціненним досвідом, а також наводять мости дружби між нашими країнами», — підкреслив офіцер.

Заступник керівника навчання з американського боку, капі-тан 2-го рангу Кеннет Енґле також висловив своє задоволення від взаємодії українських, американських, молдовських та грузинських військово-службовців.

Володимир ГЕНИК.

Фото автора та Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net