Переглядів: 765

Три літніх сюжети

Небагато часу залишилося до того, як літо, що настало, перетворить українських політиків у відпускників. Але цей час у них розписаний по годинах, сповнений клопотами, проектами створення нових партій і мріями, яким не судилося здійснитися.

Конституція скам’яніла

Цього тижня без пишноти відзначили 20-річчя Конституції України. Парламент зібрався на урочисте засідання. Були присутні батьки-засновники і представники всіх гілок влади, а виступи із загальним рефреном «Конституція хороша, але не виконується» транслювалися в прямому ефірі на всю країну.

Одночасно в засобах масової інформації та в мережі публікувалися матеріали про те, як упродовж двадцяти років політики і чиновники намагалися поєднати красиво написаний текст Основного Закону з реаліями нашого життя та що з цього виходило. Леонід Кучма, наприклад, використовував Конституцію для будівництва чиновницької вертикалі і конвертації влади у власність. Віктор Ющенко на систему, збудовану Леонідом Даниловичем, спробував натягнути вишиванку. А Віктор Янукович готову олігархічну систему пристосував для рекету і збагачення своєї зграї.

У Конституції України, при цьому, жодного слова не сказано про адміністративну вертикаль на чолі з Адміністрацією Президента, про кругову поруку прокурорів, суддів, чиновників та олігархів і про можливості керувати державою з одного кабінету. І зауважте: Конституція в первинному варіанті та в усіх наступних не заважала концентрувати владу в одних руках і розширювати повноваження за рахунок прав громадян. За двадцять років Верховна Рада не ухвалила жодної поправки до Основного Закону, подібної до американського Білля про права 1791 року.

Показово, що лідери майданів після кожної з двох революцій XXI століття — Помаранчевої та Революції Гідності — відкидали можливість прийняття нової Конституції України революційним шляхом. Вони роблять усе, щоб законсервувати застарілі норми Основного Закону і використовувати їх так само, як невдачливі попередники. Як стіну, за яку ховається реальна влада. Ідеї скликання Конституційної асамблеї чи подібного зібрання наштовхуються на бюрократичну тяганину або йдуть у пісок, в комісію, де фахівці місяцями, а то й роками обговорюють пропозиції і проекти.

Де ви, дострокові вибори?

Якщо поточна сесія Верховної Ради не буде продовжена, то до її закінчення залишається три тижні, а пленарні засідання завершаться ще раніше — 14 липня. Для народних депутатів настане пора відпусток, відпочинку від непосильної праці та очікувань, що бороть-ба з корупцією ось-ось добереться до їх кабінетів.

Рішення регламентного комітету ВР дати згоду на винесення в зал для голосування питання про позбавлення депутатської недоторканності, затримання і арешт народного депутата від групи «Воля народу» Олександра Онищенка показало, що з новим генеральним прокурором і прокурорами НАБУ жарти погані. І тим, у кого рильце в пушку, краще долю не випробовувати, а на зо два місяці відправитися для зустрічей з виборцями на... Канари.

Ті, у кого почуття небезпеки притупилося або взагалі відсутнє, разом з тими, хто далекий від газових схем, залишаться вдома і продовжать на відпочинку займатися полі-тикою. А найкращим відпочинком для цих людей є партійне будівництво. Вже півтора року у полі-тичній еліті, владних коридорах і кулуарах ходять чутки про те, що криза назріла, третій майдан на носі, а позачергові вибори до Верховної Ради оголосять якщо не завтра, то наступного тижня.

Щоб не упустити момент, опозиції, зрозуміло, не можна куняти. Лідери парламентських партій, що не увійшли до правлячої коаліції, в голові весь час перебирають рейтинги, а безпартійні лідери готуються надолужити згаяне, збудувати організацію, якої ніде і ніколи не було.

Інтерес до будівництва замків на піску підтримують соціологи, публі-куючи відкриті і проводячи закриті опитування. Результати одного зі свіжих опитувань, проведених КМІС (Київським міжнародним інститутом соціології), свідчать, що якщо громадянам обирати парламент доведеться негайно, то за «Батьківщину» віддадуть голоси 11,8% виборців, за Блок Петра Порошенка — 7%, а Опозиційний блок і «Самопоміч» отримають по 6% голосів.

Цифри, звичайно, умовні, виборів навіть у бінокль не бачити і криза ще не назріла, але опитування змушують політиків ворушитися, щоб не опинитися за бортом подій.

Хто за новеньку?

Кращим стартом для розвитку партійного проекту є партія, яка працює в незайнятій ідеологічній ніші. Така ніша в Україні лише одна. Ліберальна. До поглинання «Батьків-щиною» цю нішу намагалася освоїти партія Віктора Пинзеника «Реформи і порядок», але відтоді минуло багато часу. Популізм переміг у лівих, правих націоналістів, консерваторів і радикалів.

Упродовж останніх років, застійних і революційних, ніхто не ризикнув підняти кинутий прапор. Тому що підтримка партії, яка орієнтована на середній клас і захищає дрібний та середній бізнес, — велика проблема в країні з бідним населенням. Тому що верховенство права (гарантія такого захисту) — поки що недосяжна мрія, а перетворення олігархічного режиму на сучасну державу практично не починалося.

Певні надії на те, що європейські цінності (вони ж ліберальні) стануть основою для створення нової партії, були пов’язані з тим, що серед ініціаторів її створення — група «єврооптимістів»-реформаторів, депутатів Верховної Ради. Серед них — двоє колишніх журналістів Сергій Лещенко та Мустафа Найєм, які мислять незалежно, не пов’язані зобов’язаннями з ни-нішнім «правлячим класом», а також лідери «Демократичного альянсу», який добре виступив на останніх місцевих виборах.

Надії, однак, туманні. Принципи християнської демократії («Дем-альянс») і меморандум єврооптимістів «Реформи повинні бути справжніми» у єдину концепцію наразі пов’язують лише чесні наміри. А завдання боротьби з корупцією, першочергове завдання, на якому наполягають організатори створюваної партії, навіть однодумці розуміють по-різному. І часто не можуть дійти згоди.

9 липня в Києві пройде з’їзд нової партії. Вона поки що не має назви. Вона поки що не має чітко прописаної програми. Але кількість розумних і чесних людей з бажанням змінити країну має перейти в якість. У справжні реформи і справжню боротьбу з корупцією.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net