Переглядів: 721

Місія європейської допомоги

Уже понад 10 років в Одесі на вулиці Уютній розташовується штаб-квартира Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM). Вона була створена у 2005-у з метою припинення контрабанди, яка бурхливим потоком переправлялася через невизнану і неконтрольовану Придністровську Республіку і в Україну, і в держави ЄС. Переважно це були алкоголь, цигарки, наркотики, продукти харчування та споживчі товари, які нелегально потрапляли на ринки різних країн.

Правовою основою Місії став Меморандум про взаєморозуміння, підписаний наприкінці 2005-го Європейською Комісією та урядами Республіки Молдова й України, а її керівним органом — Консультативна рада, яка збирається двічі на рік. Мандат Місії продовжувався вже чотири рази, нинішній діятиме до 30 листопада 2017 року. Окрім офісу в Одесі, Місія має представництво в Кишиневі та шість польових офісів: «Джурджулешти», «Кучурган», «Отач», «Котовськ», Одеський та Іллічівський морські порти.

Шон Мак Гріві, голова департаменту комунікацій, звітності та оцінок EUBAM, розповідає:

— Будь-який зморожений конфлікт може бути несподівано розмороженим і перетворитися на гарячу точку планети — ми вже не раз бачили це у Грузії, у Нагірному Карабаху. Те, що сьогодні бойові дії на території Придністров’я не ведуться, не означає, що вони не можуть відновитися в майбутньому. Якщо цей конфлікт із замороженого раптом стане активним, то не лише Молдова матиме проблеми — у ці справи буде втягнута й Україна, особливо Одеська область, і це одна з причин того, чому штаб-квартира Місії перебуває саме в Одесі. Нині Придністров’я — це сіра зона на карті з точки зору торгівлі, дотримання законів, володіння зброєю. Колись у Радянському Союзі в Колбасному, що зараз на території Придністров’я, був один із найбільших складів зброї та боєприпасів. Там виникають проблеми з перевірками — склади закриті для міжнародних організацій. У 2005 році там зберігалося близько 22000 тонн боєприпасів. За своєю потужністю це дорівнювало атомній бомбі, скинутій на Хіросіму. Ці боєприпаси, переважно механічні, становлять серйозну небезпеку: зброя може «витікати» не лише всередині зони конфлікту, а й потрапляти в Україну, у Донецьку та Луганську області.

Постає питання: за рахунок чого виживає Придністров’я, сепаратист-ська зона, не визнана жодною країною в світі? По-перше, це зовнішня допомога, по-друге — контрабанда, переконаний Шон Мак Гріві.

— Які ж товари найчастіше вивозяться контрабандним шляхом? — запитуємо у представника Місії.

— Контрабанда — це все, на чому можна зробити гроші, тобто цигарки, алкоголь, зброя, продукти харчування та інше. На кордонах України з Придністров’ям працює два магазини «дюті фрі», які зареєстровані у Кишиневі і за минулий рік імпортували один мільярд двісті шістдесят мільйонів пачок цигарок. За переписом, населення «республіки» складає 400 тисяч осіб, і якщо врахувати кількість цигарок, імпортованих до Придністров’я, можна очікувати, що все тамтешнє населення мало б померти від раку легенів. Заморожений конфлікт вирішити так само важко, як позбутися раку легенів, — сумно жартує пан Шон. — Така кількість цигарок, завезених легально, виходить на чорний ринок не лише Придністров’я і Молдови, а й Європейського Союзу. Загалом, Придністров’я — це великий чорний ринок. Для нас, європейців, велика проблема — контрабанда цигарок. Легально ввезені та вироблені в Євросоюзі сигарети — дуже дорогі, вони складають значну частину доходів держав-членів ЄС.

Цей конфлікт підтримує міжнародну організовану злочинність, яка переходить усі кордони. Контрабанда Придністров’я проявляється на ринках європейських країн. Така злочинність послаблює держави, що межують із ЄС, зокрема Україну, підгодовує корупцію, знижує збір податків, втрати грошей через корупцію і контрабанду не дають можливості приділяти більше уваги охороні здоров’я, освіті та соці-альній сфері.

— За будовою наша Місія схожа на двогорбого верблюда, — посміхається співрозмовник. — Ми підпорядковані представництвам ЄС у двох країнах — Молдові та Україні, однак фінансування отримуємо від Єврокомісії. Окрім зупинення контрабанди, ми надаємо технічну допомогу в інтегрованому управлінні кордонами, сприяємо виконанню Угоди про асоціацію з ЄС. З іншого боку, ми сприяємо врегулюванню конфлікту, надаємо допомогу в моніторингу кордонів у Придністров’ї. Втім, не обмежуємося лише Придністров’ям, працюємо на всій довжині українсько-молдовського кордону, який складає 1200 кілометрів. Із 160 експертів Місії 131 працює у польових офісах.

Валентин Георгієв, радник з прикордонних питань, відділ врегулювання придністровського конфлікту, доповнює:

— На пунктах пропуску присутні представники 13 країн ЄС, які не лише перевіряють транспорт на контрабандну складову, допомагають прикордонникам закривати «дірки», через які просочується контрабанда. Вони також проводять моніторинг і напрацьовують рекомендації для наших партнерів, яким чином сприяти легальній торгівлі між країнами. Ми також надаємо дані нашого моніторингу людям, які на рівні держав приймають певні рішення щодо врегулювання конфлікту.

Через пропускний пункт «Кучурган», розташований на кордоні між Одеською областю та Придністров’ям, щодня проїжджає більше тисячі автівок та понад 5 тисяч осіб, а в святкові та вихідні — вдвічі більше. Найчастіші порушення — контрабанда спиртного та цигарок, підроблені чи недійсні документи. Разом з українськими та молдовськими прикордонниками тут уже 10 років поспіль працюють експерти Місії ЄС.

Із червня цього року кількість європейських експертів збільшилася — «Кучурган» бере участь у міжнародному проекті охорони зовнішніх кордонів Frontex.

— Європейські експерти показують усі нюанси перевірки документів з ЄС, аби швидше виявити підробку, — пояснює експерт з Фінляндії Яре Лаурі.

Митник Вітольд Лісицький приїхав із Польщі. На українському кордоні він із задоволенням допомагає своїм колегам.

— Ми беремо участь і в безпосередньому контролі, інколи просто спостерігаємо та даємо поради. Завжди є якісь моменти, які можна відпрацювати та покращити, — розповідає пан Вітольд. — Такі консультації фахівців з різних країн сприяють наближенню стандартів і процедур охорони кордону в Україні та Молдові до рівня членів Європейського Союзу.

Своєю діяльністю Місія робить значний внесок у прикордонне співробітництво та зміцнення дові-ри, підвищуючи ефективність і прозорість та посилюючи безпеку на молдовсько-українському кордоні.

Одна із цілей EUBAM — допомагати Україні виконувати зобов’язання за Угодою про глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі (ГВЗВТ), підписаною обома країнами разом з угодами про асоціацію з ЄС. Місія не має виконавчих повноважень. Це консультативно-технічний орган, що фінансується ЄС у межах Європейського інструменту добросусідства та партнерства, мандат якого передбачає нарощування можливостей наших партнерів, передусім прикордонних та митних відомств, а також інших правоохоронних та державних органів України та Молдови у сфері управління кордонами. Пропонуючи всебічну підтримку з боку штаб-квартири і польових офісів, EUBAM сприяє законному пересуванню людей і торгівлі та підтримує приведення прикордонних процедур і стандартів у відповідність до тих, які діють у ЄС.

У червні відбулося чергове засідання Консультативної ради Місії, на якій підсумували зроблене і визначили пріоритети.

Посол ЄС в Україні Ян Томбінскі зазначив:

— Громадяни Молдови та України хочуть побачити конкретні результати та реформи з питань, що є найважливішими для них. У ці вирішальні часи ЄС продовжуватиме підтримувати обидві країни задля зміцнення безпеки, розвитку економічного потенціалу і втілення законних сподівань їхніх громадян, а EUBAM залишатиметься важливою частиною цих зусиль.

Голова EUBAM, посол Ендрю Тесор’єр підкреслив:

— Попит на експертний досвід EUBAM з технічних питань залишається незмінним, особливо за рахунок нашої вагомої присутності на місцях. Як Молдова, так і Україна приступили до здійснення амбіт-них реформ щодо приведення прикордонних і митних процедур у відповідність до стандартів ЄС, а наша Місія залишається надійним і досвідченим партнером.

Посол відзначив зростання відповідальності з боку держав за втілення нових методів і процедур, які були створені за підтримки EUBAM.

Всеволод Ченцов, генеральний директор департаменту ЄС Міністерства закордонних справ України, зауважив, що діяльність Місії сприяє безпеці не тільки вздовж українсько-молдовського державного кордону, а й в усьому регіоні:

— Ми повинні отримати користь з накопиченого досвіду та уроків, засвоєних Місією, і належним чином використовувати їх на інших ділянках кордону України, з урахуванням поточних проблем з безпекою.

Впродовж нової фази EUBAM значною мірою зосередить свої зусилля на наданні допомоги у реалізації зони вільної торгівлі між ЄС і Молдовою та ЄС і Україною.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net