№ 49 (21726) четвер 9 червня 2016 року

Переглядів: 1080

Громадянська ідентичність: зміни, тенденції, регіональні особливості

Центр Разумкова здійснює дослідження ідентичності громадян України починаючи з 2005 року, коли вперше в історії незалежної Української держави саме особливості ідентичності різних груп суспільства створили підґрунтя для виникнення широкомасштабного суспільно-політичного конфлікту, відомого як Помаранчева революція.

Ці дослідження, які проводилися у період 2005—2009 років в Україні та окремих її регіонах, зокрема в АР Крим, виявили низку особливостей ідентичності громадян, головними з яких були: суперечливість процесу формування спільної громадянської ідентичності на загальнонаціональному рівні та невизначеність його перспектив; наявність протилежно спрямованої тенденції — до формування на регіональному рівні субнаціональних ідентичностей на ґрунті збігу схем регіональної локалізації відмінних мовних, культурних, національно-етнічних, конфесійних ідентичностей громадян у різних регіонах. Також під час досліджень була виявлена взаємозалежність і взаємо-вплив відмінностей ідентичностей різного характеру, зокрема мовної і культурної, на громадянську ідентичність.

/_f/2015/049.png
Переглядів: 318

Вороги свободи слова

Інститут масової інформації та Незалежна медіапроф-спілка України назвали імена фігурантів щорічного анти-рейтингу «Вороги преси».

Упродовж квітня працівники мас-медіа подавали кандидатури посадовців, які за останній рік порушували право на свободу слова та перешкоджали діяльності журналістів. Із запропонованих претендентів понад тридцять експертів медіагалузі шляхом анонімного голосування сформували топ-20 антирейтингу «Ворогів преси», які найчастіше та найгрубіше порушували права журналістів.

Переглядів: 607

Єднання у покаянні і прощенні

Відомі державні та громадські діячі, глави українських традиційних церков та інтелектуали напередодні роковин Волинської трагедії оприлюднили звернення до проводу Польської держави, духовних і культурних діячів та всього польського суспільства із закликом до примирення та мудрості, щоб «не допустити мови ворожнечі, яка може підмінити християнські почуття прощення і порозуміння».

Отож у зверненні, оприлюдненому на сайті ініціативної групи «Перше грудня», йдеться:

Дорогі побратими!

Наближаються дні пам’яті за загиблими синами і доньками наших народів.

В історії взаємостосунків українців і поляків є багато братніх сторінок і водночас кривавих потрясінь. Серед них особливим болем і для України, і для Польщі залишається трагедія Волині і польсько-українського конфлікту в роки Другої світової війни, в проваллі якого було знищено тисячі невинних братів і сестер.

Переглядів: 905

Повернення із небуття

Волонтери груп «Чорний тюльпан», «Евакуація-200», «Союз «Народна пам’ять» та «Плацдарм», що займаються пошуком і транспортуванням останків українських бійців, які загинули в АТО, у ці дні натрапили на невідоме досі поховання часів Другої світової війни.

Волонтер місії, одеський журналіст Сергій Братчук повідомив, що останки 66 полеглих воїнів знайшли на Донеччині, у Слов’янському районі, неподалік від села Рай-Олександрівка. Як зазначає «Інформаційний спротив», представником якого є Сергій, виявлені останки належать учасникам подій січня 1942 року, коли 92-а та 96-а стрілецькі дивізії в рамках Барвінківської операції намагалися об’єднатися для звільнення від фашистів Харкова.

Переглядів: 644

Депутатські старти

У Чорноморську урочисто відкрилася V Всеукраїнська спартакіада серед депутатів України всіх рівнів. Упродовж чотирьох днів народні обранці (від сільських рад до Верховної) мірятимуться силами у п’яти видах спорту — футзал, волейбол, настільний теніс, шахи та шашки.

На спартакіаду прибуло 17 команд (у кожній — приблизно по 25 осіб) з усіх куточків України.

В урочистому відкритті спартакіади взяли участь заступник голови Одеської обласної ради Юрій Димчогло, депутати Верховної та обласної рад.

Переглядів: 563

«Грошей нема. Тримайтеся!»

Фінансування проекту з будівництва мосту через Керченску протоку тимчасово призупинено, повідомляє online.ua з посиланням на Forbes.

Спорудженням мосту через Керченську протоку займалася компанія російського олігарха Аркадія Ротенберга «Стройгазмонтаж». У листі, направленому гендиректором цієї компанії Андрієм Кириленком на ім’я першого заступника міністра транспорту РФ Євгена Дітріха і глави «Росавтодора» Романа Старовойта, відзначається, що останній раз з російського бюджету гроші компанії на будівництво мосту переказували в грудні 2015 року, тоді як намічена на 2016-й виплата 65,4 мільярда рублів так і не була здійснена.

Переглядів: 655

«Золотий» пісок Затоки

Ситуацію на курорті Затока після замаху на відомого адвоката Олександра Погорілого та рейдерського захоплення баз відпочинку, які перебувають у власності держави, обговорювали в інформагенції «Контекст-Причорномор’я».

Після захоплення і підпалу баз відпочинку «Топаз» та «Геолог» (21—22 травня), попри всі заяви керівництва обласної поліції про взяття ситуації під особистий контроль, буквально через тиждень відбулася спроба захоплення ще однієї бази — «Зорі Тирасполя». Це свідчить про одне — про відчуття безкарності тих, хто злочинно господарює у селищі.

Як захистити себе та свою власність від рейдерів? Що робити, щоб подібні ситуації не повторювалися? Чи ефективно діють правоохоронні органи? Яка роль селищної ради в цих подіях? Як останні скандали в Затоці вплинуть на туристичний сезон та інвести-ційну привабливість?

Переглядів: 658

Село без школи — мертве село

Здавен в Україні відома народна мудрість: «Людина пізнається в біді». А нинішнє закриття шкіл у селах України — це справді велика біда. І ця глобальна проблема несе з собою апокаліпсичні наслідки для держави.

Села Долинівка, Олексіївка, Маразліївка, Зелене, Полянка, Широке, Романівка, Великомар’янівка Білгород-Дністровського району Одещини у серпні 2015 року було об’єднано в Маразліївську сільську громаду. Як завжди, людям пообіцяли поліпшення життя, забезпечення робочими місцями…

Переглядів: 574

Українське село

Українське село — ти колиска моєї країни,
Ти коріння, із якого серце так щедро росте.
То чому ж тебе нищать і роблять із тебе руїни,
Перетворюють в пустку, у місце безлюдне, пусте?!

Хто виманює душу твою — гасить промінь освіти,
Викорінює школи в селі і дитячі садки?
Ну а як же майбутнє? Та як же святе наше — діти?
Чи людей тут не бачать, а лиш бачать земельні шматки!?

Переглядів: 571

Тільки за рішенням суду

Відтепер госпіталізувати психічно хвору людину без її згоди можна буде виключно за рішенням суду

2 червня Конституційний Суд України офіційно оприлюднив прийняте 1 червня рішення у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України окремих положень частини першої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу».

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини звернувся до Конституційного Суду з клопотанням «визнати, що положення частини першої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу» в частині, яка передбачає, що особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна, не відповідає положенням частин першої та другої статті 29 Конституції України в тій мірі, в якій воно дозволяє госпіталізацію особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна, без судового рішення, прийнятого за результатами перевірки обґрунтованості та необхідності такої госпіталізації у примусовому порядку».

Переглядів: 5182

Відгомін життєвої дороги Володимира Гетьмана

Відома істина, що творчість митця майже завжди несе в собі відгомін його життєвої дороги, і кожне покоління прочитує ту печать життєвого досвіду письменника по-своєму...

Відтворюючи образ талановитого одеського поета Володимира Гетьмана, передусім хочеться наголосити на органічному поєднанні в його характері душевної делікатності, м’якості і, водночас, безкомпромісності, твердості духу.

Переглядів: 699

Рух: місце в історії та політиці

«Незалежність України — найяскравіше досягнення Руху, або Зустріч двох батьків» — під таким гаслом 26 травня в Одеському національному політехнічному університеті пройшла ІХ Всеукраїнська конференція «Народний рух України: місце в історії та політиці». Учасники тематичного заходу з Одеси, Харкова, Києва, Чернівців, Миколаєва, Івано-Франківська представили 35 тез.

У конференції взяв участь «батько» Руху, перший його голова Іван Федорович Драч. Він пригадав, як починався Рух. На той час Іван Драч був уже знаним поетом та кінематографістом. Поштовх до активних дій дала зустріч під час візиту до Києва Михайла Горбачова у кабінеті Володимира Щербицького. М. Горбачов цитував українських поетів, жартував, видавав себе за демократа і вітав ініціативу оргкомітету про створення Руху.

Переглядів: 1085

Колізія кохання

Та він живе, і дзвін гучних його поем
Донині сниться нам риданнями Дідони,
Бряжчанням панцирів і сплесками трирем.
М. Зеров, «Вергілій».

Мабуть, ніхто не стане спростовувати незаперечну істину про вічну класику. Як і твердження про те, що вона здебільшого може бути дуже й дуже сучасною. Не дивлячись навіть на значну відстань у часі. Але що, здавалося б, можна знайти співвідносного сучасній людині в античній літературі — на перший погляд? Можна, й навіть дуже багато. Саме до сучасної людини, у нинішній день обернута постановка опери англійського композитора ХVII століття Генрі Перселла «Діана та Еней» за мотивами поеми давньоримського поета Вергілія «Енеїда» на сцені Одеського національного академічного театру опери та балету, прем’єра якої відбулася 3 червня.

Часове означення епохи створення опери вказує на музику бароко, і вже це додає респекту. Від давніших часів поширена у Європі, останніми роками музика бароко стала дуже популярною і в Україні. Й зрозуміло, чому: це музика емоційно наснажена, музика чуттєвого начала, високої духовності, вона возвеличує людину, говорить про її багатий внутрішній світ, устремління до вершин пізнання себе самої та світу, це, зрештою, музика найважливіших людських цінностей, повного духовного розкріпачення…

Переглядів: 1977

Скаутинг — гра, виховання і відпочинок

Закінчився навчальний рік і батьки шукають кращі літні табори для своїх дітей. Проте сучасні об’єкти відпочинку в містах, як то кажуть, на асфальті, ніколи не замінять тривалу гру скаутів на природі.

Слід зазначити, що зараз в Україні скаутський рух (або пласт) починає стрімко поширюватися. Познайомитися з організаціями українських бой-скаутів та пластунів можна на інтернет-сторінках: http://www.ukrscout.org/index.php/uk, http://skauty.org.ua, http://www.plast.org.ua. Існує також дівоча організація герл-гайдів: http://www.girlguiding.org.ua.

Переглядів: 532

Поромом між чорноморськими перлинами

Одесити старшого покоління добре пам’ятають ті часи, коли в літні місяці біля причалу морвокзалу майже щодня швартувалися пасажирські лайнери. Круїзи Кримсько-Кавказькою лінією від Одеси до Батумі і назад користувалися величезною популярністю у 1970—1980 роки.

Часи змінилися. У цивілізованому світі число круїзних туристів щороку зростає на 10—12 %. Цими днями у свій перший круїз по Середземному морю відправляється найбільший на всій планеті лайнер Harmony of the Seas з пасажиромісткістю понад 6 тисяч осіб. Доходи українців не дозволяють подорожувати морями-океанами, тож круїзний туризм і нас практично припинив своє існування.

Переглядів: 539

Знати, щоб убезпечитися

3 червня у рамках всеукраїнського проекту «Тобі слід знати про туберкульоз» у приміщенні Малиновського райвідділу КВІ УДПтС України відбулася зустріч на тему профілактики цієї хвороби серед осіб молодіжного віку та неповнолітніх, які перебувають на обліку кримінально-виконавчої інспекції.

Учасниками заходу були медики Одеського міського протитуберкульозного диспансеру, співробітники Малиновського відділу поліції та райвідділу КВІ, зацікавлена у збереженні свого здоров’я молодь.

Переглядів: 598

Надзвуковий вакуумний потяг

Американська компанія Hyperloop One заявила про успіхи в розробці транспорту майбутнього, який зможе перевозити людей і вантажі в спеціальних потягах-капсулах.

Як передає ZiK, поїзд працюватиме за принципом магнітної левітації, що зменшує силу тертя і дозволяє розганятися до високої швидкості. Перший експериментальний трек довжиною 800 метрів компанія продемонструє у Лас-Вегасі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net