№ 48 (21725) субота 4 червня 2016 року
Про війну і про «чорну касу»
Ще недавно головною темою української політики, яка обговорювалася в засобах масової інформації, були панамські офшори нашої еліти. Сьогодні — це документи з подвійної бухгалтерії Партії регіонів. Не виключено, що завтра на поверхню випливе ще один масштабний корупційний скандал. Але розбираючи по кісточках гострі сюжети, не можна забувати, що на сході країни йде війна. І почнемо огляд з роздумів про те, хто, як і яким чином намагався її зупинити.
Поліцейська місія ОБСЄ узгоджена, але нездійсненна
Останнім часом миротворчість у рамках Мінського процесу, треба чесно визнати, призводить до протилежного результату. Спонтанні перестрілки в зоні АТО, характерні для початку року, переростають у безперервні зіткнення уздовж лінії поділу зі збільшенням жертв серед мирного населення і наших військовослужбовців. Росте число вбитих і поранених серед російських агресорів та підконтрольних їм терористів. А бої в районі Авдіївської промзони, в околицях Широкіного і поблизу Донецького аеропорту цілком обґрунтовано можна називати позиційними боями.
Щоб повернути транзитний статус
Міністр інфраструктури України Володимир Омелян (на знімку) 1 червня провів в Одесі брифінг за підсумками міжнародного форуму «Торгівля, транспорт, митниця: діалог, співпраця, координація» та дванадцятого щорічного засідання Між-урядової комісії ТРАСЕКА.
Охочих послухати посадовця зібралося чимало.
— Дуже приємно, що ми зараз в Одесі. Це величне місто, з давньою історією, й абсолютно правильно, що такі великі міжнародні заходи відбуваються саме тут. Сьогодні проходить п’ятнадцятий, ювілейний, транспортний форум, у роботі якого беруть участь представники 20 країн. Це держави Європейського Союзу, Азії, інші держави, низка міжнародних організацій, представники Єврокомісії. Ми вибрали абсолютно правильний шлях: Україна повинна повернути собі статус транзитної країни. Ми повинні знайти гнучкі, але правильні логістичні рішення для того, щоб транзит ішов через Україну, щоб ішов безперешкодно, швидко й надійно. Це той тренд, у якому рухається увесь світ, це той тренд, у якому повинна бути Україна, щоб закріпитися на позиціях, які забезпечують конкурентну спроможність. Хочу подякувати учасникам форуму та пресі за увагу.
Олександр РУСИЙ. Сюжет
Весна як весна.
Наче все, як і треба:
доходи зростають
до самого неба,
щасливі обличчя і радісні люди,
добробут і щастя
панують повсюди.
Балто-Чорноморський союз: міф чи реальність?
Торговельний шлях «із варяг у греки» залишається актуальним ще з часів Київської Русі. Ідея і проект створення Балто-Чорноморського альянсу східноєвропейських держав виникли і розробляються українськими, польськими та литовськими геополітологами вже понад 100 років. Усі країни, які лежать на Балто-Чорноморській осі, є християнськими і мають нації з давньою європейською культурною традицією. Це — Швеція, Фінляндія, Литва, Латвія, Естонія, Польща, Україна, Білорусь, яка протягом останніх 20 років будує «союзну державу» з РФ, а також Чехія, Словаччина, Угорщина, Молдова, Румунія, Болгарія та Грузія.
Історичний екскурс
У кінці ХІХ — на початку ХХ століть українські політичні та громадські діячі Юліан Бачинський, Микола Міхновський, Степан Рудницький здійснили перші спроби розробки Балто-Чорноморської геополітичної концепції. За часів УНР видатний український історик і голова Центральної Ради Михайло Грушевський виклав ідею створення Балто-Чорноморського альянсу у своїй праці «Орієнтація чорноморська» (1918). Громадський діяч, письменник, публіцист та ідеолог українського націоналізму Юрій Липа створив геополітичну «Чорноморську доктрину» (1940), в якій вказував на історичну спільність народів, що населяють узбережжя Балтійського і Чорного морів. Ю. Липа схилявся до створення Балто-Чорноморської федерації у складі України, Польщі, Литви та Білорусі.
Суддівська арифметика
У четвер, 2 червня, Верховна Рада ухвалила закон №3524 «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». За необхідних 300 голосів новації у суддівську систему підтримали аж 335 народних депутатів. Нечуваний результат як для нинішнього складу ВР. Для заохочення парламентарів у будинок під куполом прийшли і президент Петро Порошенко, і прем’єр-міністр Володимир Гройсман, і навіть екс-прем’єр Арсеній Яценюк.
За фракціями голоси поділилися так: «Блок Петра Порошенка»: за — 138, проти — 0, утрималися — 2, відсутні — 2; «Народний фронт»: за — 80, відсутній — 1; «Опозиційний блок»: за — 38, проти — 1, не голосували — 2, відсутні — 3; поза-фракційні: за — 25, проти — 5, утри-малися — 3, не голосували — 1, відсутні — 7; «Самопоміч»: за — 0, проти — 0, утрималися — 20, відсутні — 6; «Відродження»: за — 22, проти — 0, не голосували — 1; Радикальна партія Олега Ляшка: за — 1, проти — 1, утрималися — 14, не голосували — 5; «Воля народу»: за — 18, відсутні — 1; ВО «Батьківщина»: за — 13, проти — 0, утрималися — 1, відсутні — 5.
Державний єралаш
За свій чималий вік пережив багато державних новацій і реформ. І навіть руйнівну «перебудову» зустрів радісно. Десятки років агітував підростаюче покоління: спочатку думай про Батьківщину, а потім про себе. Тепер дорікають, що залишилися з Батьківщиною, а вороги — з грошима.
Навіть у найстрашнішому сні не могло приснитися, що прийде час і мого «старшого» російського брата Путіна ототожнюватимуть з Гітлером, а життя громадян злодійської брежнєвської доби порівнюватимуть із сучасним не на користь останнього. Бо тоді у держави можна було красти і всім вистачало: «Все довкруж колгоспне, все навкруг моє». Як казав склерозний генсек Леонід Ілліч: «Їм ще й зар-плату підвищувати? Мало крадуть?». Докралися до ручки.
Смак Європи в Усатовому
Їдучи з Одеси київською трасою, можна побачити небесно-сині корпуси нового підприємства європейської якості — нещодавно на околиці села Усатове Біляївського району відкрився завод з вироб-ництва інгредієнтів для хлібопекарної, кондитерської промисловості та маргарину, що належить міжнародній групі компаній «Пуратос».
Бельгійська фірма, заснована в 1919 році, спеціалізується на виробництві продуктів та сировини в хлібопекарській, кондитерській і шоколадній галузях. Сьогодні «Пуратос» — глобальна корпорація з дочірніми підприємствами в 63 країнах, продукція якої виробляється на більш ніж 50 заводах, розташованих на чоти-рьох континентах, і продається у понад 100 країнах світу. Головний її офіс — у місті Грут-Біжгарден, поблизу Брюсселя, у Бельгії. В Україні компанія працює вже близько 10 років, але будувати завод на Одещині бельгійці почали у вересні 2015-го. Інвестиції у спорудження та оснащення підприємства склали близько 7 мільйонів євро.
Під реальні проекти — реальні гроші
Три об’єднані територіальні громади нашої області — Біляївська, Маразліївська та Червоноармійська — отримали позитивний висновок щодо підготовлених проектів розвитку інфраструктури від Одеської облдержадміністрації та подали свої проектні заявки до Мінрегіонбуду.
Як розповіла директор Одеського офі-су реформ Юлія Молодожон, у державному бюджеті на 2016 рік для восьми об’єднаних громад Одещини передбачені майже 63 мільйони гривень.
Та гроші тільки за ідеї ніхто не дає. Їх держава виділяє під конкретні проекти, які ініціюються і належним чином оформляються на місцях. Ще донедавна вистачало оформлення проектно-кошторисної документації та подання пропозиції на фінансування. Тепер ситуація змінилася. Держава встановила суворі правила: треба подавати проектну заявку, в якій вказувати мету проекту, цільову групу, на яку поширюватимуться результати проекту, відповідні розрахунки сталості проекту тощо. Тому громади нині вчаться писати проекти за формами, які їм надало Міністерство регіонального розвитку, попередньо організувавши курси та тренінги. Хто хотів — навчився це робити.
Пасажирські перевезення: у кожного своя правда
Останній день травня в Одесі означився транспортною тематикою. У прес-центрі «Паритет» у рамках проекту «Стоп корупції на транспорті» відбувся «круглий стіл» на тему «Боротьба з незаконним перевезенням пасажирів в Одеській області», який став можливим завдяки підтримці міжнародного фонду «Відродження». Серед учасників — перевізники, представники громадських організацій, поліції, контролюючих органів, державної влади та місцевого самоврядування.
Аби учасники обговорення краще зрозуміли всю транспортну картину Одещини, організатори представили результати соціологічного дослідження сфери перевезення пасажирів у нашому регіоні. Опитували три сторони: пасажирів, які користуються послугами громадського транспорту, представників виконавчої влади, тобто організаторів перевезень, та самих перевізників. Було дві локації — Одеса та область. З результатами ознайомила Лариса Акімова, доцент кафедри загальної психології ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Вознесіння неможливе без служіння
9 червня — Вознесіння Господнє. Це свято відзначається щороку на сороковий день після Великодня і належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному календарі. Історія його описана у Святому Письмі, книзі Дії Святих Апостолів.
Наближалося єврейське свято П’ятидесятниці — Шавуот, відзначати яке, за юдейською традицією, слід було в Єрусалимі. Прийшли на свято й учні Христа. Саме в день Свого вознесіння Христос сказав учням, що незабаром вони мають прийняти Духа Святого, Який наділить їх особливою духовною силою і дарами на служіння. Адже, щоб нести вчення Христове світові — виконувати головне завдання учнів Месії, замало володіти тільки знаннями, бути «підкованим» теоретично. Необхідно мати ще й особливу енергетику — духовну силу. Тому Спаситель повідомив Своїх послідовників, що скоро пошле на них Святого Духа. Сказавши це, Ісус Христос, підняв руки, благословив учнів і почав віддалятися від них і возноситися на небо, де Він і сів поруч з Богом Отцем.
Будучи одночасно і людиною, і Богом, Його людська душа і тіло прийняли славу нероздільно із божеством Його. Таким чином людська природа через святість Христову отримала можливість також піднестися до висот Царства Божого.
У розмаїтті вишиванок
Літературно-мистецьке свято «В Любашів-ському краї цвітуть вишиванки» стало апогеєм плідної діяльності на культурно-доброчинній ниві впродовж останніх десяти років благодійного фонду «Рідний край» (директор Людмила Сульська).
Першого червня із самісінького ранку широко розгорнулося воно веселково-гаптованим різнобарв’ям старовинних і сучасних рушників, вишиванок, писанок та національних кольорів на подвір’ї райцентрівського НВК «ЗОШ І—ІІІ ступенів-гімназія» — майбутнього культурно-етнографічного центру зі збереження та примноження самобутньої української народної культури та ремесел нашого краю.
«Як він дише, так і пише...»
У Золотій залі Одеського літературного музею відбулося перше вручення премії імені Максиміліана Волошина, встановленої Національною спілкою письменників України для авторів, котрі пишуть російською мовою.
Максиміліан Кирієнко-Волошин народився у Києві, а помер у Криму (українському, звісно). У всіх своїх автобіографіях наголошував на тому, що є українцем, а предки його були запорозькими козаками. Однак писав російською мовою. Та, попри це, він був і залишається для нас українським поетом. Так само, як росіянин Борис Чичибабін, чи грузин Рауль Чілачава… Цей перелік можна продовжити. Важливо, щоби ро-сійськомовний автор почувався українцем, глибоко відчував, що його столиця — лишень Київ.
Дякую за другий день народження!
«Найвища нагорода для лікаря — порятунок життя людини». Ця фраза стала пророчою для мене в один із прекрасних весняних днів...
Був чудовий весняний ранок. У вівторок 12 травня о 7-й ранку я збиралася на роботу, не підозрюючи, що приготував мені прийдешній день. До очікуваних пологів залишався майже місяць, тому була спокійною. Одягнула красиву спідницю до підлоги, яку подарував чоловік, прихорошилася і, як то кажуть, на всіх парах помчала на роботу. Чоловік напередодні всіляко відмовляв, але я наполягла: «Сьогодні ще піду на планерку, тим більше, що Юля підвезе мене, а на наступну вже не піду».
А ви з династії аристократів?
Половина всіх чоловіків Західної Європи виявилася нащадками одного вождя бронзової доби — він став родоначальником династії аристократів, які заселили всю Європу. Такого висновку дійшов міжнародний колектив учених. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Genetics.
Учені порівняли відмінності між Y-хромосомами 1200 чоловіків із 26 країн (дані були зібрані в рамках проекту «1000 геномів»). Ця хромосома успадковується тільки по чоловічій лінії, від батька до сина.
«Половина європейців — нащадки однієї людини. Генетика не говорить нам, чому це сталося, — можна тільки придумувати гіпотези. Ймовірно, причина в різкому технологічному стрибку, плоди якого контролювали невеликі групи чоловіків. Ця еліта управляла населенням і його розмноженням», — розповів співавтор наукової статті Кріс Тайлер-Сміт.
За життя без болю і страждань
В Одесі на базі Будинку дитини №1 почав діяти Центр ранньої медико-соціальної реабілітації та відділення паліативної допомоги.
Паліативна медична допомога — це комплекс медичних втручань, скерованих на позбавлення від болю і полегшення інших важких проявів захворювання задля поліпшення якості життя невиліковно хворих.
Як розповіла головний лікар Будинку дитини Валентина Карташова, в Одесі близько 200 дітей потребують паліативної допомоги і досить велика кількість — медико-соціальної та психолого-педагогічної реабілітації.
У центрі можуть проходити курс реабілітації одночасно 30 дітей, яких супроводжуватимуть батьки. Такий курс триватиме від чотирьох тижнів і довше, циклічність — 2—4 рази на рік. Оформлення дітей до закладу здійснюватиметься за скеруванням дільничних лікарів. Послуги центру — безоплатні.
У межах норми
Український Гідрометцентр оприлюднив коротку кліматичну характеристику червня.
За розрахунками фахівців, середня місячна температура передбачається на 1–2° вище за норму і становитиме по Україні 18–22°. Середньомісячна кількість опадів по країні також повинна бути близькою до норми – 45–95 мм.
У понеділок на Одещині дощ, вночі 13–15, вдень 20–22 градуси, вітер поривчастий, до 15 м/сек., південних напрямків. А вже у вівторок він зміниться на північно-східний, опади припиняться, вночі ще на 1–2 градуси стане прохолодніше. Надалі, до кінця тижня, дощі малоймовірні. Вночі 11–14, денна температура очікується в межах 20–25 градусів. У наступні вихідні, 11–12 червня, потеплішає. Найвідчутніше у південних районах – удень до 27.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206