«До Осьмачки треба доростати»
Уже 21 рік у Куцівці, що на Смілянщині, відзначають день народження геніального земляка, поета, прозаїка і справжнього українця Тодося Осьмачки. Й уже вчетверте вручають всеукраїнську премію його імені. До того цієї престижної відзнаки удостоювалися Мирослав Дочинець, Василь Турбай і Василь Горбатюк.
Тодось Осьмачка народився 121 рік тому 16 травня. З огляду на вихідний вшанування відбувалося напередодні, 14 травня. Незважаючи на сильний дощ, до села приїхали гості зі Сміли, Черкас, Києва. Були шанувальники і з інших місць.
Через негоду захід проводили у місцевому досить пристойному будинку культури. Розпочався він врученням квитків новим членам Національної спілки письменників. Це були Катерина Вербівська, бібліотекар із Черкас, й електрик з міста Городища Олексій Тичко. Документи вручав позаторішній лауреат премії імені Тодося Осьмачки, письменник і публіцист Василь Трубай. Обидва нові члени Спілки пишуть вірші. Гарні вірші. Це стан їхньої душі, бо, як зізналися, просто не можуть не писати. Пані Катерина під час вручення посвідчення емоційно вигукнула: «Боже, я письменниця!». А пан Олексій наголосив, що, отримавши таке почесне звання, він ще професійніше працюватиме над кожним словом, кожною римою.
Та головною подією свята в Куцівці стало, звісно, вручення Всеукраїнської літературної премії імені Тодося Осьмачки. У своєму слові Валентина Коваленко, голова комісії з присудження премії, наголосила, що мріє, «аби Куцівка перетворилася на другий Холодний Яр, щоби в село побільше приїжджало свідомих українців і щоби Тодось Осьмачка таки гуртував нас тут. Але до нього ще треба доростати…». А ще пані Валентина сказала: «Хочеться, щоби свідомі українці не розсварювалися, а сходилися докупи. Щоб вони не були втікачами з рідної землі, а були потрібні тут». Мудрі слова, та чи тоді мовлені… Особисто я чекав їх почути, коли вона була головою обласної ради.
Нагадала Валентина Коваленко і про те, що родичі Осьмачки торік підписалися під зверненням, у якому просили українську владу повернути прах видатного поета на рідну землю. Міністерство закордонних справ не відреагувало. Тож пані Валентина діятиме далі. І над музеєм у Куцівці працюватиме далі. А рік минув. З новою владою…
Цьогорічним же лауреатом премії став видатний письменник, справжній українець, котрий «на архетипному рівні живопише Україну», Олекса Різників — за чудову повість «Маюнелла», в якій описано, як Росія хотіла вийти із СРСР. Повість була написана 1969 року, але 1971-го, після арешту Різникова, знищена кагебістами. Пан Олекса відновив її та й нарешті видав.
Олекса Різників народився у Єнакієвому, зараз живе в Одесі. Практично щороку приїздить на прощу до Осьмачки. Й от тепер, цілком заслужено отримав премію його імені. Це у нього загалом сьома літературна відзнака. Та, як заявив схвильований лауреат, цю він ставить першою.
А потім був незабутній виступ нового лауреата, який, безумовно, залишиться у пам’яті людей, що його чули, на все життя. Пан Олекса розповів про свої дві судимості-репресії. Перша — 1959 року за антипартійну агітацію (у листівках було написано «Долой фашист-скую диктатуру партии!»), а друга — за те, що українець («Я винен тим уже, що українець, і ця вина з народження моя!»). Читав багато віршів, писаних у камері та таборах. Слухачі нагороджували його щирими оплесками.
Недарма, вітаючи лауреата, теж цьогорічний претендент на цю премію, дивовижний поет Сергій Пантюк сказав: «Якось я завівся з Віталієм Кличком. На що мені друзі зауважили: ти з глузду з’їхав, це ж чемпіон світу з боксу! Я їм відповів, що соромно отримати удар від хулігана, від чемпіона — не соромно. Так само мені не соромно програти Олексі Різникову».
Свою щемливу і високу струну у проведення дійства в Куцівці вніс і відомий український актор та кінорежисер Олександр Ігнатуша. Лунали пристрасні й мудрі виступи гостей та господарів свята. Онук геніального Осьмачки, Олександр, подякував усім присутнім від імені свого діда за те, що приїхали, за те, що не забувають.
У величному храмі, де хрестили малого Тодося, і який він оспівав, священик відслужив панахиду.
Потім на вулиці Тодося Осьмачки всі смакували смачнющі вареники, зліплені руками корінних мешканок села Ніни Гарбар, Інни Зарицької, Тетяни Махині та інших. А пізніше пригощалися дивним кулішем біля клубу. Тут же, зі сходів, читали свої вірші молоді поети. Олекса Різників, хоч і не дуже молодий, також читав свої новіші поезії. Свято пройшло на славу.
Олександр ВІВЧАРИК.
Черкаська область.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206