Переглядів: 635

Зробімо паління немодним!

Щороку 31 травня ВООЗ і партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до ризиків для здоров’я, пов’язаних з його вживанням, і закликаючи до проведення ефективної політики для зменшення масштабів паління. З нагоди цієї дати нинішнього року ВООЗ і секретаріат Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну закликають усі країни підготуватися до простої (стандартизованої) упаковки тютюнових виробів. Проста упаковка є важливим заходом для зниження попиту, оскільки вона робить тютюнові вироби менш привабливими, обмежує використання такої упаковки задля реклами і стимулювання продажу тютюну.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, сьогодні у світі налічується понад 1 мільярд курців, серед них — майже 200 мільйонів жінок. Причому тенденція до збільшення кількості курців спостерігається саме серед дівчат. Так, у половини зі 150 країн палить приблизно однакова кількість дівчаток і хлопчиків. У деяких дівчата навіть палять більше, ніж хлопці.

Україна — серед перших за кількістю викурених цигарок на людину. Це свідчить про те, що в нашій країні ця проблема сягнула розмірів епідемії.

Особлива небезпека в тому, що дедалі більше до тютюнопаління долучаються діти. За неофіційними даними, сьогодні курять близько 17 відсотків школярів. Ще одна сумна цифра — щороку від паління в Україні помирає 120 тисяч людей.

Багато хто не розуміє і недооцінює всі наслідки куріння. Тож Всесвітній день без тютюну це ще й спроба відкрити очі всім, хто помиляється щодо шкоди тютюнового диму, і врятувати багато життів. Адже, за статистикою, від наслідків паління щороку вмирає більше людей, ніж від усіх катастроф та автокатастроф.

Військові та післявоєнні фільми (як у Радянському Союзі, так і на Заході) зробили сигарету, цигарку символом безстрашності, перемоги і впевненості в собі кіногероїв, які стали ідолами для багатьох глядачів тих часів, і не тільки.  А вже у 50-х роках минулого століття медики заговорили про шкоду тютюну. У 1960-у в СРСР на пачках уперше з’явилися попередження про шкоду куріння. А в 1980-х у США і в Європі різко зросли податки на тютюн. В Україні ж у 1990-ті, навпаки, процвітала реклама, що приваблювала молодих людей стати заручниками тютюнових магнатів.

Учені всього світу одностайні в думці, що в XXI столітті причиною смерті мільярда людей стане куріння!

У нас колись жінка, що палить, сприймалася як нонсенс. Це в Англії ще у ХVIII столітті вже було модно нюхати тютюн. І моторошно навіть уявити, що пані нюхали тютюн в присутності кавалерів. Але особливо поетизувати жіноче куріння стали у XIX столітті. З’явилися вишукані табакерки і мундштуки. Письменниця Жорж Санд вважала вищим шиком куріння люльки. Зіграв свою роль у поширенні згубної звички і фемінізм. Стало модним переймати чоловічу поведінку, не замислюючись над тим, шкідливо це чи корисно.

Голлівуд теж не відставав у нав’язуванні культу куріння. Жінки-вамп, хижі спокусниці всіх мастей красиво затягувалися на екрані сигаретою і пускали колечка диму. Серед кінодів, що пристрастили ціле покоління жінок до сигарети, такі знаменитості, як Грета Гарбо і Марлен Дітріх. Пізніше курили Катрін Деньов та Шерон Стоун. Надалі обидві відмовилися від па-ління. Ймовірно, зрозумівши, що краса і цигарка — поняття несумісні.

Куріння неминуче робить жовтими зуби, дихання відразливим, обличчя покриває сіткою ранніх зморшок, під очима малює синці. Жінка-курець рано старіє, і жодні косметичні хитрощі з часом не допомагають приховати погану шкіру і хрипкий голос. Крім того, куріння провокує целюліт і крихкість кісток. Сучасні кінодіви і моделі у реальному житті давно не палять, тому що бережуть свою красу. І ще жінкам варто подумати про майбутніх дітей. А так само про членів сім’ї, адже перетворюючи їх на пасивних курців, людина, що затягується сигаретою, відбирає у них роки життя і здоров’я.  Тож зробімо куріння немодним!

Головне усвідомити: паління є згубним і звернутися по допомогу до медиків. Комусь допомагає гіпноз, комусь ліки. А всім, хто хоче кинути курити, фахівці радять їсти більше риби, овочів, фруктів, вживати вітамін С. Від бажання покурити допомагає полоскання рота содою: 1 столова ложка на склян-ку води. Хтось вдається до народних засобів. Наприклад, заварюють 1 столову ложку суміші із споришу, листя кропиви, подорожника, хвоща склянкою окропу, настоюють 15—20 хвилин і приймають по 1—2 столові ложки 3—4 рази на день. А бо ще: 1 столову ложку подрібненого кореневища змійовика залити 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити і полоскати рот при кожному бажанні закурити. Є й такий рецепт: при появі потягу покурити слід наламати молодих гілок черемхи і жувати їх доти, поки бажання не зникне. Жувати також можна нарізаний невеликими паличками сир. Приємно й корисно.

Одне слово, 31 травня — це привід ще раз замислитися, що для кожного з нас важливіше: здоров’я чи сумнівне задоволення. І якщо у когось із людей, котрі курять, десь глибоко зріло бажання розпрощатися з тютюном, то чому б не зробити це саме сьогодні?! Нині модно — не курити! Тож будьмо модними і просунутими!

Підготував Ярослав ШЛАПАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net