№ 44 (21721) субота 21 травня 2016 року

Переглядів: 665

По дорозі з Києва до Мінська

Після формування нового уряду та призначення нового генерального прокурора виникла ілюзія, що пристрасті вляглися і, принаймні, на якийсь час в українській політиці настане період штилю. Але ілюзія протрималася недовго.

Про підтримку зовнішню та внутрішню

18 травня Київ покинула місія Міжнародного валютного фонду, яка впродовж тижня вела переговори з українським керівництвом щодо перегляду програми реформ, узгодженої з Кабміном та правлінням Національного банку. У період з березня 2015-го Україна отримала два перших кредитних транші за програмою розширеного фінансування (ЕFF) у 17,5 мільярда доларів, розрахованої на чотири роки.

Після отриманих у 2015-у сум (5 та 1,7 мільярда доларів) восени минулого року в фінансуванні, однак, настала тривала перерва. Вона зумовлена як економічними, так і політичними причинами. В умовах політичної нестабільності, пов’язаної зі зміною уряду і переформатуванням парламентської більшості, проведення реформ супроводжується великими труднощами. А про швидкі перетворення не може бути й мови. Природною тактикою МВФ у таких умовах стало вичікування, а формою співпраці — робота ознайомлювальних місій у Києві.

Переглядів: 954

Ми повернемося!

Такий головний лейтмотив акції солідарності з кримськотатарським народом , яка пройшла 18 травня і в Одесі, і по всій Україні на пошанування пам’яті про 72-і роковини його депортації з рідної землі у 1944-у.

Дві сотні осіб, що зібралися біля Дюка, накресливши карту України, виклали із запалених лампадок національний герб кримськотатарського народу тарак-тамгу.

Зі словами молитви до учасників акції звернулися імам Одеси Ільяс Умаров та капелан і священик Української греко-католицької церкви Олександр Смеречинський. Духовний наставник мусульман наголосив: усі мусульмани Одеси й України моляться за кримськотатарський народ, якого 72 роки тому спіткала національна трагедія, а нині геноцид повторюється. Зі свого боку Олександр Смеречинський після молитви додав: нині християни України солідарні зі своїми братами-мусульманами, бо ми діти однієї землі — України.

Переглядів: 1147

Чому «Мінські угоди» не вихід, а капкан для Росії

Глава європейської дипломатії Федеріка Могеріні висловила впевненість у продовженні санкційної політики. Могеріні дала відповідь на конкретне запитання журналіста Die Welt, котрий нагадав їй про позицію Угорщини та Кіпру. Вона зазначила, що розбіжності щодо дієвості санкцій політики в ЄС були завжди, проте країни Євросоюзу приходили до спільної думки.

Федеріка Могеріні — не з тих, хто розкидатиметься обіцянками просто тому, що є чиновником, а не політиком — на відміну від глави німецької дипломатії Штайнмайера.

Штайнмайеру, який ставить під сумнів можливість продовження санкцій, необхідно продемонструвати «втому Європи» від безрезультативного Мінського процесу, що є частиною політичної лінії німецьких соціал-демократів та інших союзників Кремля на континенті.

Переглядів: 646

Свята Тарасова гора

Завтра, 22 травня, вшановуватимемо 155-у річницю перепоховання Т.Г. Шевченка в Україні, на Канівській кручі над Дніпром. Відтоді Чернечу гору народ зове Тарасовою.

Посмертне повернення поета в Україну наповнене великим сенсом: його поховали так, як він заповідав ще в грудні 1845-го в поезії, яка через 22 роки при виданні «Кобзаря» отримала назву «Заповіт». Поховали, «щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі було видно, було чути, як реве ревучий».

Нема письмових свідчень про те, що це має бути саме Канів. Тому, коли відійшов у вічність Тарас, рідні та друзі хотіли поховати його в Києві, бо це місто покійний дуже любив. Варфоломій Шевченко, який був у поета порученцем, розпорядився про місце на Щековицькому цвинтарі: зі Щековицької гори відкривається чудовий краєвид на Дніпро. Другим місцем поховання міг стати Видубицький монастир. У той час над ним «ревів» Дніпро, а біля монастирських стін була капличка, де ченці пригощали богомольців і мандрівників. Третім імовірним місцем могла стати Аскольдова могила — аристократичний цвинтар над Дніпром, поряд — древній Михайлівський собор і завжди багатолюдна дорога до Спаського перевозу. І Видубицький монастир, й Аскольдову могилу малював Шевченко в серії «Живописна Україна».

Переглядів: 658

Тут стояла фортеця

19 травня — 601-а річниця заснування Хаджибея-Одеси (від першої згадки у «Хроніках» польського історика Яна Длугоша Кочубіївського замку).

Цю дату активісти громадської організації «Одесі — 600» відзначили акцією біля Дюка. Поверх таблиці Григорієві Котовському (Приморський бульвар, 7) встановили макетний варіант меморіальної дошки про взяття Хаджибейської фортеці з такими словами: «На цьому місці та прилеглій території була розташована османська фортеця Хаджибей. 14 вересня 1789 року місто і фортеця були здобуті військами регулярної російської армії та українськими чорноморськими козаками під проводом І. Гудовича, Й. Де-Рибаса, О. Хвостова, С. Воєйкова, З. Чепиги, А. Головатого».

Переглядів: 547

«Поетична пошта» малечі

З метою популяризації листування серед дітей, виховання у них творчих здібностей Одеська дирекція УДППЗ «Укрпошта» оголошує конкурс «Поетична пошта».

Тема — поштова (все, що пов’язане з поштою). У вірші обов’язково має звучати словосполучення «Українська пошта». Вікова категорія учасників: 8—15 років. Візитівка: коротка інформація про себе.

Автори трьох найоригінальніших віршів отримають філателістичні подарунки від «Укрпошти» (книгу з марками, буклет). Найкращі твори будуть опубліковані у газеті «Поштовий вісник», на сайті та сторінці «Укрпошти» у соціальних мережах.

Переглядів: 597

Чи можна винайти велосипед удруге?

Що насамперед впадає у вічі, коли приїхати до Польщі після кількарічної перерви? Ідеальні дороги і те, що ними рухається. Я не про шикарні легковики преміум—класу. Цього «добра» в нас значно більше, аніж тут. За кількістю «крутих тачок» ми поступаємося хіба що Росії. Але це не ознака добробуту громадян, а зовсім навпаки — симптом нездорового суспільства, де не соромно красти та ще й хизуватися вкраденим. А у Польщі приємно дивує громадський транспорт — новенькі трамваї, сучасні комфортабельні автобуси (тут не знають, що таке переповнена запорошена маршрутка «Богдан»), потяги з ідеально чистими вікнами. Парк громадського транспорту постійно оновлюється. Між тим, у якому стані громадський транспорт у них і в нас, — не різниця, а, на жаль, прірва, і це без перебільшень.

Наші мери іноді з гордістю рапортують, що закупили 40-річні трамваї з Чехії. А швейцарці кілька літ тому подарували Вінниці трамваї 1959—1960 років випуску.

Переглядів: 550

Смартфон проти фальсифікату

Боротися з тіньовим обігом підакцизної групи товарів можна за допомогою смартфона. Нова розробка — результат спільної роботи головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області та ІТ-волонтерів. До пошуку недобросовісних гравців підакцизного ринку в ДФС закликають долучитися всіх покупців.

У рамках боротьби з корупцією головне управління ДФС в Одеській області презентувало інноваційний проект «Check and drink». Мобільний додаток доступний усім. Він завантажується з мережі інтернет за посиланням http://checkndrink.com і дозволяє перевіряти наявність у підприємств ліцензій на виробництво та реалізацію алкоголю, а також ліцензії на реалізацію тютюнових виробів.

Переглядів: 548

Серед найпрозоріших

Одеська область стала одним з лідерів в Україні у реєстрації розпорядників публічних коштів на порталі e-data.gov.ua. Про це свідчать дані Центру «Ейдос».

Станом на квітень 47% розпорядників (або 1592 відомства та підприємства) вже зареєструвалися на порталі, що є прямою вимогою Закону «Про відкритість використання публічних коштів».

Всього свої кабінети на порталі зареєстрували 27627 розпорядників, або 36% від їх загальної кількості. У лідерах опинилася Тернопільська (55%), Львівська (49%) та Одеська (47%) області. Серед аутсайдерів — окуповані АР Крим (10%), Донецька (20%) та Луганська (23%) області, а також Закарпатська (24%), Івано-Франківська (27%) та Черкаська(29%).

Переглядів: 792

Заміж за іноземця

Ідеальних шлюбів не буває. Як не буває ідеальних чоловіків чи жінок. До того, як побратися, молоді живуть у різних сім’ях, де утвердився свій характер взаємовідносин, звичаї та поведінка. Поєднати стилі життя складно, але можна, якщо ви справді любите свого обранця і відчуваєте взаємність. У горнилі почуттів народжуються спільні погляди і психічні властивості. При цьому не обійтися без окремих поступок чи компромісів. Правильно кажуть, що розлучитися легко, а от створити сім’ю — ой як непросто.

Це питання ще більше ус-кладнюється, коли українські жінки виходять заміж за іноземців. Сьогодні нічого осудного в цьому нема. Це колись такий шлюб був великою проблемою, причому нерідко нерозв’язною. Але в демо-кратичних країнах ніяких перепон для таких шлюбів ніколи не існувало. Доводилося чути, що, наприклад, американці возвели шлюб з іноземцями навіть у ранг політичного інструменту: дружини-американки, за розрахунками дипломатичних свах, через своїх чоловіків впливатимуть на позитивний імідж США.

Переглядів: 2076

Олег Ляшко: Якщо не знизити тарифи — люди просто вимруть

Депутати з фракції Радикальної партії останні два тижні блокували трибуну з вимогою знизити ціну на газ для населення та притягнути до відповідальності високопосадовців за корупцію.

Мільйони українців ще не оговталися від попереднього підвищення тарифів на комуналку, як тут — новий удар. Першим же рішенням новообраний прем’єр Гройсман розпорядився збільшити тарифи майже вдвічі… І це в той час, як з’ясувалося, що найвищі високопосадові особи держави упродовж двох років обкрадали країну на мільйони за допомогою корупційних схем…

Що таке ті загадкові «офшори», після скандалу з якими вся Європа стала на вуха і лише українська влада сором’язливо мовчить? Це корупційні схеми, за допомогою яких високопосадовці ховали свої статки, щоб не сплачувати податки до держбюджету. А несплачені податки — це неіндексовані пенсії і зарплати, це високі ціни на газ, це дорогі ліки, закриті школи і дитсадки, невідремонтовані дороги… Показово, що Антикорупційне бюро, на діяльність якого було виділено півмільярда гривень, корупційними діями представників влади не зацікавилося.

Переглядів: 538

Не їхня компетенція?

Хочу подякувати редакції «ЧН» за публікацію звернення ініціативної групи «Першого грудня» під заголовком «Збережімо державу від саморуйнації!» в номері за 5—7 травня.

А заодно дозвольте й подякувати через вашу газету цим шанованим людям за їхню позицію, за мудрі слова до українського народу. На мою думку, якби ці моральні авторитети нації більше впливали на розвиток України із самого початку незалежності, після референдуму 1991 року, то незалежність нашої держави давно набула б реального змісту.

Переглядів: 521

В обхід РФ і газ, і вантажі

Урочиста церемонія, присвячена початку будівництва Трансадріатичного трубопроводу відбулася 17 травня в грецькому місті Салоніки. Він дозволить європейським державам купувати газ безпосередньо в Азербайджану, в обхід Росії, повідомляє офіційний сайт Єврокомісії.

Протяжність газопроводу складе 870 кілометрів. Починатиметься він у грецькій Комотіні і простягнеться до Апулії в Італії через Албанію. Трубопровід використовуватимуть для транспортування газу з родовища Шах Деніз II у Каспійському морі.

«Після завершення будівництва Трансадріатичний трубопровід буде одним з основних інструментів енергетичної безпеки Європи. Відкриваючи доступ до газу з Азербайджану, він дозволить багатьом країнам, у тому числі в Центральній і Південно-Східній Європі, диверсифікувати свої джерела газу, — сказав віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович. Він відкриє південний газовий коридор спільно з двома іншими суміжними трубопроводами — Трансанатолійським, який проходить по території Туреччини, і Південним — проходить через Азербайджан та Грузію. Новий газопровід матиме важливе значення для ЄС, оскільки допоможе досягти цілей щодо диверсифікації джерел, маршрутів й енергетичної безпеки. Крім того, зменшиться залежність від російських енергоносіїв».

Переглядів: 550

Літні потяги

За інформацією прес-центру Одеської за-лізниці, у літній період перевезення пасажирів забезпечуватимуть 14 пар цілорічних та 5 пар сезонних поїздів.

Зокрема, з початку червня до середини вересня щоденно курсуватимуть поїзди №210/209 Миколаїв—Київ, №228/227 Одеса—Львів, №256/255 Львів—Херсон та №270/269 Одеса—Харків, а з 18 червня ходитиме через день додатковий потяг №260/259 Миколаїв—Івано-Франківськ.

Крім того, із червня змінять періодичність курсування чотири цілорічні пасажирські поїзди: №136/135 Одеса—Чернівці, який курсував по непарних датах, ходитиме щоденно; №148/147 Одеса—Київ (відправлявся тричі на тиждень) — також щоденно; №137/138 Черкаси—Одеса (курсував 7 ра-зів на мі-сяць) — через день; №686/685 Одеса—Ізмаїл (ходив двічі на тиждень) збільшить періодичність курсування вдвічі.

Переглядів: 604

«Флорія Тоска» — спектакль корифеїв

Однією з незабутніх подій травня в Одеському театрі опери та балету стала «Флорія Тоска» Джакомо Пучіні.

Ця опера не сходить зі сцен великих театрів світу, і в Одесі вона також постійно присутня в репертуарі. Але травнева вистава була особливою. Головний диригент театру Олександру Самоїле назвав цю подію «спектаклем корифеїв». Роль Флорії Тоски виконувала народна артистка України, солістка Національної опери Тетяна Анісімова, а поруч із нею — два корифеї одеської сцени: Олексій Репчинський — Маріо Каварадоссі і заслужений артист України Віктор Митюшкін — Скарпіа.

— Сьогодні багато хто співає. Опера перетворилася на шоу, де зовнішні дані, потужний піар, дорогі квитки створюють ілюзію мистецтва. Заплативши великі гроші за квиток, людина у підсумку отримує лише самообман, — зауважує Олександру Самоїле. — Тетяна Анісімова — це справжня оперна співачка з багатим внутрішнім світом, з величним діапазоном голосу. Сьогодні вона — одна з найкращих виконавиць цієї партії.

Переглядів: 518

«Давайте любити своїх»

Піано-фест в Одеській опері

Саме Юрію Кузнецову, легендарному одеському піаністу, прийшла в голову ідея — об’єднати під дахом Одеського оперного театру одеських піаністів: відомих, знаменитих і зовсім юних, представників одеської фортепіанної школи, виконавців класичної, джазової, авторської фортепіанної музики. Геніальний музикант, вихованець школи П.С. Столярського, він мав намір представити публіці всю палітру талантів нашого міста. Він готував цей фестиваль, сподіваючись, що і сам встигне виступити, незважаючи на важку хворобу. Як тільки вийшли афіші з його іменем, Юрія Кузнецова не стало. Але фестиваль живе!

Незадовго до смерті, сидячи на лікарняному ліжку, Юрій написав рекламний текст фестивалю (наводимо його повністю): «Перший Піано-фест в Одеському оперному театрі. Вони прославили Одесу! Борис Блох, Сергій Терентьєв, Андрій Показ. У концерті також беруть участь юні таланти — Поліна Антоненко, Ілля Кауфман, Валерія Солодар, Марія Миндак. Класична, імпровізаційна, джазова та авторська музика. Неймовірне переплітання стилів та ансамблів. Іскри справжнього мистецтва, що викрешуються із серця короля інструментів. Живий звук».

Переглядів: 538

Орнаментована акустика

Об’єднавши старовинні традиції і сучасні технології, на всесвітній виставці українські інженери викликали фурор своєю розробкою — акустичними системами класу Hi-End, корпуси яких декоровані вручну візерунками в техніці самобутнього петриківського розпису.

Аудіосистеми «VOLYA» представлені двома типами: у формі стилізованої декоративної дерев’яної ложки заввишки близько двох метрів та у вигляді пасхального яйця заввишки трохи більше півметра.

Корпуси акустичних систем розписані вручну майстром петриківського розпису вищого класу Людмилою Миколаївною Горбулею, сім’я якої з покоління в поко-ління передає секрети народного ремесла. У 1986 році художниця стала учасницею Національної виставки СРСР, яка проходила у Франції, а в 2012-у — рекордсменом Національного реєстру рекордів України та Книги рекордів України за найбільшу орнаментальну стрічку, прикрашену вручну петриківським розписом. До речі, в 2013-у традиційний український живопис, історія якого обчислюється з 1794 року, був включений до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Переглядів: 683

Гетьманівські дива

Хто не знає про сім чудес світу?! А хто знає, що в Савранському районі їх аж вісім? Це — державний ландшафтний заказник «Савранський ліс», заказник місцевого значення «Сосновий ліс», гідрологічні пам’ятки «Гайдамацька криниця», джерела «Кішеве» та «Огруд», ботанічна пам’ятка «Слюсарівський дуб», вік якого починає рахуватися з 1425 року, пам’ятка садово-паркового мистецтва «Гетьманівський дендропарк» та архітектурна пам’ятка «Храм Іоакима та Ганни». Насправді ж цих чудес ще більше, бо до офіційно за-реєстрованих не увійшли такі, як Острів Кохання, Вовча Гатка й інші дивовижні творіння природи і людських рук. Про одне із таких див і розповімо.

Коли із Саврані їхати дорогою на Гетьманівку (колишнього маєтку польських князів Любомирських), то перше, що побачимо на чистому обрії, — куполи храму. Вони постають перед очима так несподівано і так чітко окреслюються на горизонті, що, здається, їх вималювала одним порухом пензля рука невідомого творця, єднаючи землю та небо. А вже потім з’являється і саме село, де розташоване і друге диво — дендропарк з рідкісними породами дерев та кущів. Описати словами природу цієї місцини, її історію, переплетену з легендами та переказами, просто неможливо. Все це потрібно побачити, відчути. Цим потрібно перехворіти.

Переглядів: 521

Дев’ять секретів стрункості

Не варто засмучуватися, якщо ваш улюблений літній наряд сидить на вас не так, як би ви цього хотіли. Виявляється, скинути кілька кілограмів небажаної ваги легко, причому без голодування та відвідування спортзалу.

Портал «Країна здоров’я» поділився дев’ятьма секретами, які допоможуть скинути кілька небажаних кілограмів без зайвих зусиль.

Секрет 1. Додайте до раціону гострих страв.
Люди, які вживають страви, додаючи різноманітні спеції, рідко страждають від проблем із зайвою вагою. Гострий перець прискорює обмін речовин, тому організм починає працювати ефективніше, спалюючи калорії.

Переглядів: 540

Чай для настрою і пам’яті

Так звані фіточаї давно користуються незмінною популярністю у всьому світі. Лідирують серед них чай з м’ятою та його побратим — чай з ромашкою. Але за безсумнівної користі обох вони по-різному діють на головний мозок.

Учені з Нортумбрійського університету вирішили встановити, чи існує різниця у впливі на емоції та когнітивні функції між цими фіточаями.

Для участі у дослідженні науковці запросили 180 добровольців — молодих і здорових чоловіків та жінок. Перед початком експерименту піддослідних розділили на три групи, після чого всі відповіли на питання анкети щодо їхнього настрою. Учасники з першої групи випили по 2 чашки чаю з м’ятою, з другої — по 2 чашки ромашкового чаю, а учасникам з третьої групи (контрольної) запропонували по 2 чашки гарячої води.

Переглядів: 495

На фініші весни

Ось і добігає свою дистанцію весна-2016. Не надто комфортна для тих, хто прагне засмагнути ще до старту курортного сезону, тривожна для жителів північних і західних регіонів (там і досі час від часу завдають шкоди садовині-городині нічні приморозки), але сприятлива для наших хліборобів, бо ж досить щедра на травневі опади і помірне тепло, які обіцяють добрий ужинок. Убережи його, Господи, від стихій!

Саме літо, за прогнозом українських кліматологів, також очікується досить прийнятним: і дощі будуть, і хвилі приємної прохолоди. А от фахівці із Національного управління з повітроплавання і дослідження космічного простору (NASA) та Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA) б’ють на сполох, остерігаючись, що в 2016 році спека перевершить усі рекорди.

Такого тривожного висновку вони дійшли на основі аналізу середньої глобальної температури за попередні шість місяців. Особливо занепокоїв квітень, коли зафіксували на 1,1 градуса вище середньої температури за все ХХ століття.

Вивчивши дані, експерти проекту Climate Central повідомили: з вірогідністю 99% нинішній рік стане найспекотнішим у сучасній історії метеорологічних спостережень, тобто приблизно за останні півтора століття.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net