№ 33 (21710) четвер 14 квітня 2016 року
«Ігри» Гройсмана
— Ой, ой, я лучше назад полезу… Нет, лучше вперед… Лучше назад…
Спасите, помогите!
— Ты фто, застрял?
— Нет, я отдыхаю…
— Ну-ка, дай лапы… Тяни, Пятачок… Все ясно. Он застрял.
— И это все потому, что у кого-то узкие двери.
— Нет. Все потому, что кто-то слишком много ест.
— Что же теперь делать?
— Ничего. Ждать, пока он похудеет.
— И долго?
— Неделю.
— Ой, а я, кажется, похудел, скорее вытаскивайте меня отсюда…
После того, как Пух побывал в гостях, он подумал, что не стоит слишком долго засиживаться, если ты не хочешь попасть в безвыходное положение.
А что подумал Кролик, никто не узнал, потому что он был очень воспитанный
Цим епізодом мультфільму «Вінні-Пух» ілюстрували в соцмережах процес перемовин на Банковій з потенційним кандидатом у прем’єр-міністри Володимиром Гройсманом.
Міхеіл СААКАШВІЛІ: «Нас усіх водять за носа»
Увечері 11 квітня голова обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі скликав прес-конференцію щодо ситуації в Україні та на Одещині. Перед журналістами він з’явився у супроводі своєї команди реформаторів — заступників, помічників та голів райдержадміністрацій, обраних на конкурсній основі. Очільник ОДА, зокрема, сказав:
— Я прийшов, щоб звернутися до вас і висловити те, що вже говорив учора і сьогодні по телефону Президентові України. Величезну занепокоєність тим, що твориться у Києві, і тим, що твориться в Одеській області. Останні місяці я, моя команда, як і всі прогресивно мислячі люди України, намагаємося переконати нашу владу в необхідності провести справжні реформи і вжити термінових рішучих заходів. Чим далі, тим менше надій на те, що щось зміниться. Безкінечне відкладання реформ, а безкінечно — це відмова від реформ. Можна назвати довгий список відкладених реформ. Жодна обіцянка політиків, повторюю — жодна, дана після Майдану, дана на численних нарадах, не була виконана, не була втілена. Нас усіх водять за носа. Ми без кінця тупцюємо на місці. Реальну реформаторську роботу треба провести і провести негайно. Її треба було проводити ще вчора.
Триденне вікно у безстроковій акції
На зустрічі з керівником обласного управління поліції Гіоргі Лорткіпанідзе, яка відбулася увечері 12 квітня, учасники безстрокової акції протесту під обласною прокуратурою на Пушкінській, 3, погодилися відкласти повне блокування будівлі на три дні.
За словами Гіоргі Лорткіпанідзе, голова ОДА Міхеіл Саакашвілі терміново виїхав до Києва, щоб вирішити питання про звільнення Миколи Стоянова з по-сади прокурора Одеської області. Він також запевнив мітингувальників, що очільник облдержадміністрації зробить усе можливе, щоб питання вирішилося позитивно.
Активісти погодилися не блокувати роботу обласної прокуратури впродовж наступних трьох днів, але підкреслили: якщо їхні вимоги не будуть виконані, вони готові до рішучих заходів.
Також стало відомо, що Микола Стоянов поінформував своє керівництво у Києві про те, що захворів і йде на лікарняний.
Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
Виноробський статус месьє Лакарена
«Маленька перемога месьє Лакарена — велика перемога всіх виноробів України». Так голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі оцінив успішне завершення поневірянь винороба французького походження Крістофа де Лакарена, який отримав офіційну ліцензію на виробництво і продаж власного вина.
На прес-конференції, яка пройшла в Одеському музеї О.С. Пушкіна, Міхеіл Саакашвілі, зокрема, зазначив: незважаючи на те, що на Одещині не менше 200 тисяч господарів виробляють вино, лише 65 мають право на його офіційне виготовлення та реалізацію. Причина в тому, що податкові служби, як і всі інші державні структури, всіляко перешко-джають, аби люди працювали легально, ускладнюючи отримання ліцензій й створюючи цим підґрунтя для хабарництва.
Весняний парад оркестрів
Неспокійне святкування 73-ї річниці визволення Одеси завершилося усе ж красиво й урочисто. Останнім акордом став традиційний фестиваль духових оркестрів «Весняна Одеса», який пройшов під відкритим небом на Думській площі.
Цей, уже третій, фестиваль духової музики зібрав кращі оркестри міста: Центру військово-музичного мистецтва Військово-Морських сил України, військової частини №3012 Національної гвардії, Національної поліції, Військової академії та Муніципального театру духової музики імені О. Саліка. Спеціальним гостем став Національний президентський оркестр з Києва, який відкривав фестиваль. Для одеситів прозвучали пісні, марші і вальси воєнних років, а також сучасні музичні композиції.
Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
З молитвою про воїнів
Як повідомляли «ЧН», початок квітня далекого 1691 року ознаменувався переможною битвою козаків під проводом Семена Палія (Гурка) з османами. Із нашого Пересипу й аж до Очакова гнали запорожці бусурманів, звільняючи Причорноморський край.
На вшанування тої звитяги вдячні нащадки (щоправда, в сучасній Одесі ще багато хто, насамперед із владців з Думської, воліє не знати правдивої історії краю, ба більше — заперечувати її українську складову) поставили на Пересипу хрест і насипали невеличкий курган. Минулої неділі біля того пам’ятного знака зібралася патріотична спільнота, щоб впорядкувати прилеглу територію, а передусім — помолитися за душі воїнів, які в різні роки боронили рідну землю від зайд-завойовників.
Після панахиди відбувся короткий мітинг. Перед присутніми виступили знані історики, громадські активісти
...А на острів прилетіли лелеки
Завжди весела, грайлива, непосидюча Альонка несподівано почала згасати на очах. Втратила апетит — навіть від своїх улюблених ласощів та всіляких маминих і бабусиних кулінарних виробів відмовлялася. Постійно хотіла спати. Дівчинка з довгим світлим волоссям виглядала тендітною билинкою ковили, що гнеться від найменшого подиху вітру.
В Одеській обласній лікарні п’ятирічній Альоні Курочці поставили діагноз: порок серця. Для мами Віки це прозвучало як постріл. За одну мить перед нею пролетіло все життя, пов’язане з її дитиною, — як важко її народжувала, як пішов із сім’ї батько, коли Альоні було лише дев’ять місяців, як донечка сказала «мамо» і зробила свої перші кроки… Що буде тепер?
Гроші в дім — хороша прикмета
Власниками багатоквартирних будинків їхні мешканці стали понад 20 років тому, коли в Україні пройшла приватизація житла. Бо ж тоді приватизовувалися не лише самі квартири, але й приміщення спільного користування: горища, підвали, сходи тощо. І відповідальність за їх утримання вже тоді мала лягти на мешканців. Однак реформа не була доведена до кінця. Й досі багато хто достеменно не знає, за що відповідає, і цілковито покладається на державу. Мовляв, саме вона повинна опікуватися багатоповерхівками, утримувати їх, ремонтувати.
Сьогодні впроваджується нове законодавство, яке регулює утримання та управління житлом, де чітко зазначено, що всіма цими питаннями мають займатися співвласники багатоквартирних будинків. І саме їм тепер належить вирі-шувати, яким чином оплачувати всі ці роботи та послуги.
На захисті Вітчизни
Ще чотири бойові катери
У Києві 7 квітня на заводі «Ленінська кузня» відбулася урочиста церемонія закладання чотирьох малих броньованих артилерійських катерів проекту 58155 для Військово-Морських сил України.
— Сьогодні, у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, для Міністерства оборони та Збройних сил теж є блага вість — ми закладаємо чотири бойові катери для нашого флоту, — за-значив перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський. — Це дуже важлива подія, тому що не може бути незалежною країна, у якій не будуються кораблі.
Без обмеження швидкості
У Німеччині ведеться будівництво швидкісної, вільної від автомобілів веломагістралі завдовжки 101 кілометр.
За даними Німецького національного велосипедного клубу (ADFC), у країні вже існує близько 200 довгих велосипедних маршрутів загальною протяжністю понад 70 тисяч кілометрів.
Німецькі автобани відомі тим, що на них відсутні обмеження швидкості. Тепер цю тенденцію можуть продовжити велосипедні автобани.
Наслідуючи приклад країн Північної Європи, Німеччина будує вільне від автомобілів велосипедне шосе — Рурську веломагістраль, відому і як RS1. Будівництво дороги має бути завершене до 2020 року, вона з’єднає десять міст.
До речі, задоволення це не дешеве — один кілометр дороги обходиться в майже 2 мільйони євро.
Новий імідж Сахари
У Сахарі створюється найбільша у світі сонячна станція. Сьогодні це 500 тисяч 12-метрових параболічних дзеркал, розташованих у 800 рядів.
Усі дзеркала через кожні кілька хвилин повертаються за Сонцем, щоб отримати від нього максимум енергії. У фокусі кожного з них встановлена труба, якою тече синтетична олія. Вона нагрівається до температури близько 400 градусів за Цельсієм і перетворює воду на пару, яка спрямовується в електро-генератор, що виробляє енергію. Оскільки олія не встигає охолонути і ще 7—8 годин продовжує давати пару, станція працює і вночі, і коли хмари затуляють Сонце. Тобто, фактично, цілодобово.
Норвегія пересідає на велосипед
Норвегія, яка налічує лише 5 мільйонів жителів, планує інвестувати майже мільярд доларів у модернізацію своєї велосипедної інфраструктури.
Якщо конкретніше, то йдеться про 923 мільйони доларів для створення 10 широких, двосмугових велосипедних шосе, які проходитимуть через усю країну і навколо дев’яти найбільших міст.
Нові велосипедні доріжки зв’яжуть міста із передмістями, розширюючи мережу захищених велосипедних маршрутів за межами міських центрів, у приміській і сільській місцевості. Ключовим компонентом плану є скорочення шкідливих викидів транспорту на 50 відсотків.
З власного — на громадський
У півсотні польських міст запровадили частково або повністю безкоштовний проїзд у громадському транспорті, ще в десяти — займаються ліквідацією квитків.
Одні міста ввели безплатний проїзд для всіх громадян (Голенюв, Косьцежина, Любін, Полько-віце, Томашув-Мазовецький, Єленя Гура), другі — тільки для безробітних (Жешув, Радом, Гданськ, Красник), треті — для окремих маршрутів (Жори, Кельце, Легьоново, Лазіска-Гурне), деякі — для інвалідів (Люблін), ще інші — для молоді до 22 років (Колобжег) тощо.
Море хвилюється
На тлі загального розчарування владою, підігріта потужною хвилею критики в жанрі «гірше ніколи не було», на нашому дворі розцвітає політична криза. Не пригадаю такої винахідливої лайки. Втім, мова не про неї, а про те, як ця криза вплине на й так повільний перебіг реформ.
ДЛЯ громадянина, який живе в Україні останні
25 років, кризи, тим більше політичні, — повсякденне явище. Але заштовхувати цю кризу в звичайну політичну текучку — небезпечна помилка. Ми переживаємо цілком типовий, однак від цього не менш небезпечний симптом імовірної зміни етапів революційного процесу.
Українська революція, в якій ми живемо і ще житимемо невідомо скільки років, — не метафора, а цілком адекватне, працююче поняття, яке пояснює, що з нами відбувається. Революції — доволі численні, добре вивчені їх типи, ознаки, котрі їм передують, перебіг революційних процесів, їхні політичні й економічні цикли.
Два Якови з Одеського піхотного
9 лютого (27 січня за старим стилем) 1918 року трагічно загинули від рук більшовицьких бандитів два генерали війська Української Народної Республіки, які разом колись навчалися в Одеському піхотному училищі, — два Якови: Яків Григорович Гандзюк і Яків Васильович Сафонов. На той час Яків Гандзюк був командиром Першого українського стрілецького корпусу, а Яків Сафонов — начальником штабу цього корпусу.
Військова ситуація, що склалася тоді в Україні, була вкрай драматичною. Двома напрямами — із заходу та північного сходу — на Київ з боку червоної Росії насувалася більшовицька орда, підтримувана всередині місцевими комуністами-колабораціоністами. Але якщо зі сходу героїчні юнаки-студенти під Крутами не в змозі були протистояти ворожій навалі, то на південно-західному напрямку більшовики дістали несподівану й рішучу відсіч від «залізних» полків Якова Гандзюка. Два полки першої дивізії корпусу міцно тримали в своїх руках Шепетівку, Рівне та Здолбунів, друга дивізія, опираючись на залізницю Жмеринка — Козятин, роззброїла цілий гвардійський корпус у складі двох дивізій піхоти та дивізії кінноти, яким командувала відома більшовичка Бош. Цей корпус прямував через Жмеринку на Київ. Таким чином, аж до того моменту, коли український уряд покинув Київ, частини Першого українського стрілецького корпусу давали гідну відсіч наступові численних більшовицьких частин на нашу столицю.
Ще не класик, але вже й не початківець
Група науковців з Університету майбутнього в Хакодате (Японія) створила робота, здатного писати літературні романи.
Твір, написаний роботом, відправили на літературний конкурс, організований японським фантастом Сатосі Хасе. Усьо-го в творчому змаганні взяли участь майже півтори тисячі робіт, 11 з яких написали роботи. Однак до фіналу вдалося вийти лише роману робота з Університету майбутнього.
І хоч цей роман не переміг, Сатосі Хасе вважає його гідним нагороди, оскільки, порівняно з іншими творами, написаними роботами, він добре структурований. Поки що роботу бракує лише креативності, яка дозволить вийти за рамки завдань, поставлених людиною.
Оцифровані фонди
Державний архів Одеської області активно оцифровує власні фонди. Інформацію розміщують на своєму сайті. Сьогодні у вільному доступі вже є фонди дорадянського і радянського періодів та років Незалежності, частина метричних книг. У перспективі — матеріали колишнього партійного архіву.
Робота над електронним архівом Одещини розпочалася в 2002 році зі створення інформаційної сторінки на веб-порталі облдержадміністрації, інформацію продублювали в Києві на веб-порталі Державного комітету архівів України. У процесі розміщення інформації щодо своєї діяльності одеські архіваріуси виявилися першими в країні. У 2003-у Держархів Одещини створив власний веб-сайт. Почалася робота з його наповнення. Окрім інформації щодо графіку роботи, структури, керівництва, з’явилися перші описи наявних фондів, відомості науково-довідкового характеру.
Мільйони хвилин, що об’єднують
У вівторок в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського відбулася презентація поетичної збірки Євгена Франківа «15 мільйонів хвилин».
Автор з Рівненщини завітав до Одеси у рамках всеукраїнського туру. Євген Франків — громадський діяч, працює у сфері освіти, займається музикою, подорожує і ще має багато інших захоплень, які почасти й надихають його поетичний дар. Серед віршів збірки «15 мільйонів хвилин» є такі, що змушують замислитися, а є й іронічні, що викликають добру посмішку на обличчі читача. Це поезія, яка об’єднує.
«Прочитайте тую славу»
Цими днями у бібліотечці історичного клубу «Холодний Яр» у серії «Видатні українці» вийшла посмертна збірка поезій Ольги Страшенко «Прочитайте тую славу».
У збірці вміщено поезії про діячів Визвольного руху різних епох, починаючи від XVII ст. до українсько-російської війни на Донбасі 2014—2016 років. Автор — лауреат літературних премій ім. Василя Симоненка та ім. Юрія Горліса-Горського Ольга Страшенко. Упорядник-редактор Роман Коваль.
Наймініатюрніша книжка
Наймініатюрніша у світі книга має назву «Кобзар». Вона майже у 19 разів менша від найменшої японської книжечки і має площу 0,6 кв. мм.
Виготовлена книжка з пелюсток безсмертника. На торці сірника можна розмі-стити сім подібних «Кобзарів», а в маковому зерні — три. Книгу легко протягнути крізь вушко голки або сховати у віях. Незважаючи на мікроскопічну величину, на сторінках «Кобзаря» ніде не порушена архітектура віршів, нема жодного переносу рядка. Товщина букв у середньому 0,0035 мм. У книзі — 12 сторінок, на кожній — 8 віршованих рядків. Дві сторінки — з ілюстраціями: портрет Тараса Шевченка та копія малюнка «Батькова хата».
На створення цього шедевру, занесеного до Книги рекордів Гінесса, Микола Сядристий потратив чотири місяці наполегливої щоденної праці. Побачити «Кобзаря», як і решту шедеврів майстра, можна у Музеї мікромініатюр на території Києво-Печерської лаври.
Чорнобиль: трагедія і знак
Мені довелося бути у Києві 29—30 квітня 1986 року, через три дні після страшної аварії у Чорнобилі. Моє відрядження було до Інституту напівпровідників. Там я й узнав про аварію.
Збуджені співробітники Інституту напівпровідників бігали до сусіднього Інституту ядерних досліджень, де на прохідній можна було пройти радіометричний контроль. У багатьох з них виявилося радіо-активно забрудненим «заднє місце» на штанах: для евакуації людей з Чорнобиля на площу імені Тараса Шевченка використовували рейсові міські автобуси Києва. Ніхто не здогадався навіть помити сидіння автобусів після поїздок до Чорнобиля. На підприємствах і в установах прилади радіометричного контролю переважно виявилися несправними.
Вночі було видно заграву чорнобильської пожежі. З репродуктора в готелі лунали оптимістичні повідомлення, що в Білорусії успішно відбувається оранка полів. При цьому називався рівень ра-діоактивності на цих полях, який у тисячі разів перевищував допустимі норми... Першого травня в Києві пройшла (на забрудненому радіоактивним пилом Хрещатику) святкова демонстрація...
Патрульна поліція: погляд ізсередини
В офісі управління патрульної поліції у місті Одесі, що на Академіка Корольова, 5, громадські діячі та журналісти минулого четверга, 7 квітня, обговорювали з правоохоронцями, як ефективніше розповідати у ЗМІ про їхню роботу. На зустрічі були присутні редактори та журналісти провідних одеських телеканалів, газет та інтернет-ресурсів, що висвітлюють цю тематику.
Нагадаємо, патрульна поліція виконує функції з підтримання публічного порядку і забезпечення безпеки на вулицях міста і на дорогах, а також запобігання злочинам через ведення автомобільного та пішого патрулювання.
Як боротися зі стресом?
На думку медиків, сьогодні нервовий стрес є одним з найпоширеніших захворювань, які характеризуються підвищеною дратівливістю і тривожністю.
Від стресу та його наслідків не застрахований ніхто. Що ж можна йому протиставити? Куди і до кого звертатися? З цими питаннями ми звернулися до фахівця — кандидата медичних наук, доцента Олени ВЕНГЕР.
— Олено Петрівно, які причини виникнення стресу?
— Нервовий стрес найчастіше виникає у ситуаціях, які людина не може вирішити власними силами. Основні його симптоми — це свого роду реакція організму на численні подразники, що мають як позитивний характер для людини, так і негативний.
Панацея від безпліддя?
Дослідники Каліфорнійського університету виявили механізм, який запускає запліднюючу здатність сперматозоїдів.
Цілком можливо, знайдене джерело чоловічого безпліддя і спосіб розробки універсальних контрацептивів, які підійдуть обом статям.
Механізм, виявлений ученими, — це рецепторний білок, який реагує на жіночий гормон прогестерон, що вивільняє яйцеклітини або ооцити — кінцеву мету будь-якого сперматозоїда. Тисячі рецепторних білків розташовуються на поверхні хвоста сперматозоїда, і коли той наближається до яйцеклітини, прогестерон активує рецептор і запускає процес проникнення сперматозоїда крізь її оболонку. Якщо прогестерон не активує білок-рецептор, процес запліднення не відбувається.
Відкриття, сподіваються науковці, дозволить створити універсальний контрацептив, який зможуть використовувати обидва партнери.
Статус і статки супроти дітей
Коли соціальний статус людини підвищується, її здатність до розмноження падає. Таку заяву зробили дослідники Університету Еморі (США).
Автор дослідження доктор Пол Хупер заявив, що мегаполіси з розвиненим ринком праці, в яких ведеться інтенсивна конкуренція за робочі місця, мають найбільш виражене зниження демографічних показників. На думку фахівців, конкуренція за соціальний статус є одним із найважливіших чинників низької народжуваності в сучасному світі.
Вчені б’ють на сполох: соціальний статус для сучасної людини є значущішим, ніж продовження роду. А доктор Хупер додає: багато хто із землян переймається кількістю матеріальних благ, не надаючи значення наявності дітей.
Тарантул-знеболювач
Мільйони людей живуть із хронічними і невропатичними болями завдяки сучасним знеболювальним препаратам. Однак такі засоби нерідко мають седативні побічні ефекти і можуть бути досить небезпечними для людини.
Отрута зеленого перуанського оксамитового тарантула, якому вчені присвоїли кодову назву Protx-II, здатна пригнічувати больові відчуття. Це робить токсин ідеальним «кандидатом» на роль ефективного болезаспокійливого. Відкриття, зроблене науковцями Університету Квінсленда (Австралія), було представлене на 60-й щорічній зустрічі Біофізичного товариства у Лос-Анджелесі.
Морква проти онкології
Дослідження фахівців американського центру Breast Cancer Now засвідчило, що жінки, які отримують з їжею велику кількість каротину, менше схильні до розвитку кількох видів раку молочної залози.
Багато каротину міститься у моркві, шпинаті, червоному перці, в інших овочах. Річард Беркс, старший науковий співробітник Breast Cancer Now, заявив, що раніше вже було відомо про цілющі властивості моркви та інших продуктів, які містять каротин. Уведення їх до раціону допомагає не тільки запобігти раку, але й підтримати здорову вагу.
Живе 3D-серце
Фахівці Університету Торонто (Канада) розробили нову технологію для побудови тривимірних моделей серця й печінки, що зможуть функціонувати нарівні з натуральними органами.
Технологія AngioChip є потужним засобом виявлення і тестування нових матеріалів, придатних для створення органів за допомогою 3D-принтера. Створені за новою технологією органи є тривимірною структурою із точною копією внутрішньої будови серця або печінки і містять усі кровоносні судини.
Наш прорив у математиці
Український математик Марина В’язовська знайшла вирішення проблеми укладання куль в евклідовому просторі. Над рішенням цієї задачі вчені працювали кілька століть, повідомляє http://vidia.org з посиланням на Forbes.
Науковці вивчають укладання куль з 1611 року. Німецький математик Йоганн Кеплер припустив, що найщільніше укладання однакових за розміром куль у просторі — пірамідальне упорядкування (так розкладають апельсини в магазинах). Незважаючи на простоту цієї задачі, її рішення з’явилося лише в 1998 році, коли американець Томас Хейлс довів гіпотезу Кеплера для трьох вимірів за допомогою математичних аргументів і складних машинних обчислень.
Космічна сирота
Вчені виявили поблизу нашої Сонячної системи екзопланету-мандрівницю, або ж «планету-сироту».
Незважаючи на гігантські розміри небесного тіла, його вік становить лише 10 мільйонів років, тобто ду-же молодий за галактичними масштабами, пише ресурс Iflscience. Планета перебуває у стані вільного польоту крізь космос, оскільки не обертається навколо жодної зірки. І все ж вона розташована на відносно близькій відстані до Землі — якихось 95 світлових років.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206