«Хто першим сюди прийде...»
Інвестиційний форум «Перспективи розвитку морських торговельних портів України» відбувся в Одесі 1 квітня
Група компаній Fleiman Group спільно з Комінтернівською районною державною адміністрацією провела інвестиційний форум, на якому презентували проект новіт-нього зернового експортного терміналу для морських портів України. Мета форуму — створити професійну комунікаційну платформу для відкритого публічного обговорення між представниками державних та міжнародних організацій, українських банків, логістичних та консалтингових компаній, а також інвесторами задля виходу на новий рівень розвитку портової галузі нашої країни.
Учасників форму привітав голова Одеської обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі. У вступному слові він, зокрема, сказав:
— Традиційно вважалося, що Україна економічно тримається на важкій індустрії, металургії, великих заводах, гірничодобувних комплексах, вугільних шахтах. Але у світі відбулися зрушення, перехід від економік сировинних до економік високотехнологічних. Уперше це сталося на початку 1990-х, коли різко впали доходи добувних економік, у час розпаду СРСР. А вдруге це відбувається зараз. Не всі економіки, орієнтовані на ресурси, готові. Росія, наприклад, взагалі не готова, країни Близького Сходу — не готові. Україна за своїми трудовими ресурсами, за іншими своїми критеріями, які у нас є, точно готова, якщо проводити правильну політику.
У ХХІ столітті країни витягує не важка індустрія, при всій повазі до людей, які працюють у цій галузі. Її треба зберігати, розвивати, модернізувати. Важко зберегти те, що було розраховане на іншу економічну модель. Але, водночас, там, де логістика, там, де хаб (з англ. hub — центр діяльності — Прим. Авт.), де є трудові ресурси, інтелектуальні ресурси, де є кухня і вино, такі місця будуть притягати світ у ХХІ столітті. Усе це є в Україні і в Одесі. Одеса та область за всіма параметрами є головним українським локомотивом. Колись локомотив України був традиційно зі сходу, з індустріальних районів. Враховуючи специфіку теперішнього світу, вважаємо, що локомотив ми перечепили, його зачепили спереду, ми йдемо в цьому напрямку. Одеса повинна тягти Україну до кращого майбутнього. Для цього треба, щоб локомотив добре керувався, щоб йому не ставили палиці в колеса, треба, щоб був справний механізм.
Ми зробили деякі речі, які могли зробити самі. Знайомий бізнесмен — француз, який займається туризмом, подякував, що він прийшов у центр надання послуг і зареєстрував бізнес за лічені хвилини. Такого раніше не було. Ми показали, як це може виглядати. Друге, що ми намагаємося зробити, а нам відчайдушно заважають, — спростити митне оформлення. Це значить, що всі вантажі повинні рухатися швидко. Ми все підготували, добудовуємо новий термінал, є вся законодавча база. Оголосили конкурс, і при-йшло багато молодих людей, котрі справді хочуть працювати інакше. Тут знову великий спротив. Ми відправили навчатися наших нових митників у Маямі та Сінгапур. Вони повернулися і сказали, що нічого незвичайного там не робили, а те, що робили, — то звичайний здоровий глузд. Нічого там не вигадують — так повинно бути. У нас же все не на здоровий глузд. Потрібно повернутися до здорового глузду. Це обов’язково буде.
Інфраструктура. Ми вклали достатньо коштів, щоб цього року зробити дорогу Одеса — Рені. Це ще не буде автобан. Але ми працюємо з потужними донорами, щоб почати проектувати автобан. Це буде головна транспортна артерія не тільки для Одещини, а й для всієї України, один зі стратегічних шляхів на Євросоюз. Нарешті запрацював залізничний маршрут з Китаю через Середню Азію, Кавказ й Одесу на Захід Європи і на Північ Європи. Були проблеми з залізничним тарифом, але ми їх владнали. Ця дорога буде прибутковішою, ніж інші альтернативні шляхи. Для нас це гео-політичний прорив. І я ним пишаюся, бо це нові можливості для Одеської області.
Зараз іде штучна маніпуляція портовими адміністраціями, щоб одним давати привілеї, а іншим створювати великі труднощі. Ми будуємо термінал, а тут уже існує термінал з дуже підозрілими інвестиціями. Я відкритий для бізнесу, якщо вкладаються гроші і створюються робочі місця — я тільки за. Я лише проти, коли маніпулюють й іншим не дають працювати. Ні в кого не може бути монополії. І ні в які ворота не вміщається нібито поновлення судом на посаді колишнього прокурора Одеської області, одного зі стовпів корупції Стоянова. В Україні нема місця для цього. Нема місця «кришуванню», рекету, здирництву, час уже від цього відходити. Тут є люди, яким прокуратура блокувала будівництво переправи через Дунай. Чому блокувала — сама до кінця не могла пояснити. Ми від цього відійшли і ніколи не повинні повертатися.
Деякі найняті люди полюбляють говорити: «Реформатори поїдуть, а нам треба залишатися в Одесі. Давайте будемо залишатися одеситами». Повна нісенітниця! А хто такі одесити? Це одні з найбільш підприємливих, відкритих та розумних людей у світі. А для них одесити — це Стоянови, це «понятія», «міжсобойчики», «договорняки»? Але ж Одесу як місто будували іноземні реформатори! Це закладено в крові, в генетичному коді людей. Потенціал — неймовірний!
Коли я казав про кухню та вино — це частина великої культури. У нас є кілька десятків кілометрів найкращих, поки що нерозвинутих, пляжів у Європі. Коли ми приймемо закон про ігорний бізнес, там можна буде збудувати диво. Одеса має перетворитися у світовий центр багатьох речей. Бо це великий бренд, це світовий бренд. Ніколи за всю історію Одеси за один короткий період не писалося стільки позитивних статей, відгуків, репортажів про це місто, як за останній час. Чи це не досягнення? Це вже за рік після подій
2 травня, коли сюди насильно нікого не можна було притягти. Все це даватиме результат: розвиток бізнесу, логістики, туризму, нових виробництв, залучення нових трудових ресурсів. Тут найпідприємливіші робочі ресурси, бо 100 тисяч жителів Одеси постійно працюють у морі, в міжнародних судноплавних компаніях, а це означає, що мислення великої частини населення Одеси абсолютно міжнародне, в контексті світових тенденцій. Це та перевага, коли в тебе ім’я, бренд.
Хто тут просуватиме бізнес, тому не має бути жодних перепон, жодних корумпованих прокурорів. Я буду серйозно порушувати це питання в Києві на зустрічі з президентом України. Повернення назад не може бути. Одесу не можна здавати, бо Одеса і є майбутнє України. Не можна віддавати старій корумпованій системі, вона повинна відмерти сама по собі, але, звичайно, за нашої допомоги. Ми наведемо порядок до кінця і доведемо те, що почали. Подивіться, де ми розташовані? Яка географія! В Одеському аеропорту цього року введуть у дію новий термінал та нову злітну смугу. Сюди літатимуть з усіх кінців світу. Це — нові інвестиції, враховуючи зарплати тут та кваліфікацію тут, географію тут і те, які довкола нас сусіди, — це абсолютно природний хаб для майбутнього розвитку Одеси та всієї України.
Хочу привітати наших друзів з Туреччини, Азербайджану та європейських країн. Це Клондайк, хто перший сюди прибіжить, хто перший розвиватиме логістичний бізнес, той і буде отримувати найбільший прибуток. Бажаю успіхів у роботі, ми ще неодмінно зустрінемось.
Записав Володимир ГЕНИК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206