Переглядів: 622

Відлуння історії у боротьбі за суверенність

Нещодавно інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку», який діє при Одеській національній науковій бібліотеці, організував зустріч з відомим політологом Адріаном Каратницьким (Нью-Йорк, США). Тема лекції: «Мазепа як метафора: відлуння історії у боротьбі сучасної України за суверенність». Після лекції відбулася панельна дискусія, в якій взяли участь науковці, журналісти, студенти вишів, бібліотекарі та представники громадськості.

Адріан Каратницький — американець українського походження, проживає в Нью-Йорку, працює старшим науковим співробітником аналітичного центру «Атлантична рада США», а також є керівником програми «Українсько-північноамериканський діалог». У 1993—2004 роках обіймав посаду президента Freedom House.

Через постать і діяння гетьмана Івана Мазепи Адріан Каратницький акцентував увагу на подібності та відмінностях історичної ситуації початку XVIII ст. та нашого часу, назвав фактори, які, на його думку, визначають складову сучасних подій. Однією з центральних була тема з’ясування витоків ранньої концепції української державності й «русского мира» та ролі у їх ви-творенні української еліти, в тому числі духовенства, зокрема щодо останнього — Феофана Прокоповича.

Серед подібностей з нинішньою ситуацією політолог виділив прагнення суверенності, об’єднання країни, багатовекторність зовнішньої політики України часів Мазепи, пошук альянсу із Заходом, ставку на старшину (своєрідний олігархат), їх утягнутість у співпрацю з Росією через певні економічні важелі тощо. Військові дії, які велися тоді на території України, присутність іноземних військ, на думку Адріана Каратницького, викликає паралелі з теперішніми подіями в зоні АТО. «Гібридна війна» — це теж винахід минулого.

Серед відмінностей боротьби за утвердження державності часів Гетьманщини і сучасного моменту лектор назвав значно вищу нині консолідацію українського суспільства як реакцію на російську агресію. Інша відмінність історичної ситуації стосується ролі самої Росії, яка в часи Петра І динамічно розвивалася і міцніла, тоді як зараз, на думку політолога, спостерігається тенденція до її економічного послаблення, що, зрештою, веде до втрати нею статусу наддержави. Україна ж дедалі більше відрізнятиметься в позитивному сенсі від Росії, вважає Адріан Каратницький. Тут виник демократичний російськомовний дискурс, і цей фактор може впливати на країни з російськомовним населенням. Потрібно, щоб український наратив ставав потужнішим, особливо в російськомовному середовищі. Запорукою успіху України є консолідація і посилення громадянського суспільства, поборення корупції, готовність самим вирішувати свої проблеми, адже за Україну ніхто цього не зробить.

Після лекції впродовж години Адріан Каратницький відповідав на запитання аудиторії, які охоплювали широкий спектр проблем глобальної політики, міжнародних відносин України зі світом, перебігу президентської виборчої кампанії в США і пов’язаних з цим можливих корекцій зовнішньої полі-тики Сполучених Штатів, здатних вплинути на безпеку України. Полі-толог також поділився своїми міркуваннями щодо розвитку в Україні конституційного процесу.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net