Переглядів: 516

На всіх — один відсоток

Дехто кепкує: «Чому це нашу планету названо Земля, якщо 70 відсотків її поверхні вкриті водою? Логічніше було б наректи її планетою Вода чи Океан».

Справді, води багато, але якої? 97,5 відсотка від усього об’єму — солона. Відповідно, прісної залишається лише 2,5 відсотка. Але більше половини її перебуває в замерзлому стані — у крижаних шапках та льодовиках. І тільки один — замисліться — тільки один відсоток від загального обсягу вважається питною водою.

Зважмо й на те, що у ХХ столітті використання води збільшилося у шість разів і темпи росту її споживання більш ніж удвічі перевищують темпи приросту населення. Від нестачі води сьогодні потерпають 700 мільйонів людей у 43 країнах, особливо африканських, де становище близьке до катастрофічного. Соціологи вважають, що до 2025 року з цією проблемою зіштовхнуться понад три мільярди землян.

А що ж у нашій країні? Директор Київського еколого-культурного центру, заслужений природозахисник України Володимир Борейко каже: «Сьогодні Україна із 120 країн світу посідає 165-е місце щодо за-бруднення води». Державні стандарти води, пояснює еколог, були розроблені ще у 1980-х. За час, що минув, з’явилося чимало шкідливих хімічних речовин, вміст яких у воді не контролюється. Ось і ви-ходить, що чисту питну воду мож-на знайти лише у сільських криницях та й то не всіх. А воду з крана в Києві Володимир Борейко називає делікатно: «помірно забруднена».

Не можна сказати, що для поліп-шення ситуації нічого не робиться. Робиться і навіть дуже багато. Звіти природоохоронних організацій сповнені обнадійливих цифр. Водночас наші чиновники, коли йдеться про сьогочасну вигоду, забувають про святу мету охорони матінки-природи. Подивіться на «лисі» Карпати: як вирубувався у горах ліс, так і вирубується. Он і Куяльницький лиман вирішили наповнити морською водою, бо на річці, яка живила його, понабудовували стільки дамб, повикопували стільки ставків, що фактично зупинили її стік. Щороку маємо проблему на Дністрі, бо у верхів’ях енергетики збудували для своїх потреб водосховище і гальмують попуск води, від чого страждають плавні у пониззі й постає загроза єдиному джерелу питної води для такого мегаполіса, як Одеса.

А тепер на Дністрі збираються спорудити ще п’ять ГЕС. Отакої! Звичайно, отримати дешеву електроенергію і дорого її продати — справа вигідна. Зароблених коштів, можливо, й вистачить на те, щоб спорядити експедицію до Антарктиди, зачепити там якийсь айсберга та відбуксувати до Одеси як джерело питної води. Але ж чи дотягнемо?

Валентин ЩЕГЛЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net