Переглядів: 783

Як живеш, об’єднана громадо?

Більше самостійності — більше й відповідальності

Кілька місяців минуло з часу створення на Одещині майже двох десятків об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Чим живуть сьогодні там люди, які плани будують, яку підтримку мають від держави та які труднощі долають? Про це лідери ОТГ розповідають у коротких інтерв’ю, запропонованих Одеським офісом реформ з питань децентралізації (директор — Юлія Молодожен).

Ми уже надавали слово очільникам кількох об’єднаних територіальних громад (див. «ЧН» за 3 та 12 березня). Сьогодні продовжуємо розпочате знайомство.

Лариса КОРНОВАН-МОЙСЕЄНКО, тузлівський сільський голова (Татарбунарський район):

— Що не кажіть, але людям непросто усвідомлювати, що саме вони є господарями на своїй землі, а не приставлене до кабінетів та телефонів начальство, що громада — то велика рушійна, а не лише робоча сила. Та сьогодні, вважаю, через відсутність належної законодавчої бази для регулювання діяльності об’єднаних територіальних громад відносини з районною владою залишаються досить напруженими, адже вони звикли вирішувати все за нас. Тепер голос громади прорізається, і я бачу бажання наших людей щось змінювати.

Непросто нам усім зрозуміти й те, що самостійність вимагає від нас і великої відповідальності. Скажімо, освітня субвенція з державного бю-джету забезпечує потребу нашої школи на цей рік лише на 70%. Думаємо, де взяти решту, на чому зекономити і на чому заробити.

Уже встигли закласти новий декоративний парк у центрі громади; за вигідною ціною замовили енергозберігаючі вікна та двері для будинку культури села Весела Балка; взяли на баланс Тузлівської сільської ради дитсадок «Віночок» та загальноосвітню школу-ліцей, організувавши харчування початкових класів за рахунок громади.

Б’ємося над вирішенням проблеми покращення медичного обслуговування людей. Лікарня, до якої ми приписані, розташована за 54 кілометри, у райцентрі. Пішки не дійдеш, а в негоду навіть кіньми не доберешся. По розбитій дорозі часто до нас не може доїхати і «швидка». У селі діє сімейна амбулаторія, але без нічного стаціонару, що вкрай не влаштовує мешканців громади похилого віку, які звикли «лежати в лікарні». Вони на це по-стійно скрізь скаржаться. Думаємо, як вирішити це питання.

А загалом, наша територія, на якій допоки ладу нема, досить перспективна, адже її географічне розташування, можна сказати, унікальне. Ми хочемо сповна використати таку перевагу, для початку отримавши допомогу від міжнародних донорських організацій, двері яких для нас сьогодні відчинені. Але й самі вже почали думати головою та щось робити.

Валентина ТИМЧУК, червоноармійський сільський голова (Березівський район):

— Мене запитують: а що конкретно змінилося, відколи створена ОТГ? Бюджет змінився! Якщо раніше ми ледве стягувалися на 700 тисяч, то цього року очікуємо не менше 3,2 мільйона гривень. А гроші — це можливість для розвитку, а не лише ресурс для проїдання. Причому ми самі, а не хтось сторонній, вирішуватимемо, куди вкласти зароблену чи заощаджену копійку.

Із хорошими думками я йшла до людей, не втомлюючись пояснювала, що об’єднаною громадою господарювати вигідніше, спокійніше і що вже не буде вороття до розрухи та зневіри, серед яких ми жили впродовж останніх років.

У населених пунктах провели загальні збори громадян, вислухали проблеми, які потребують негайного вирішення, склали план дій з благоустрою територій. Люди вносили до попередніх планів чимало слушних коректив.

Особисто мене це радує, оскільки без зацікавленості людей, без їхньої безпосередньої участі в житті громади мені мало що вдасться зробити.

До слова, рішенням сесії сільської ради затверджено програму со-ціально-економічного та культурного розвитку громади на цей рік.

Поділюся хорошою новиною: вже маємо свій центр первинної медико-санітарної допомоги, який взяли на баланс. Також на балансі всі заклади освіти та культури.

Микола МАЙДЕБУРА, красносільський сільський голова (Комінтернівський район):

— Процес об’єднання територіальних громад уже рушив країною, нехай і не так активно, як очікувалося. Я людям казав, що гірше вже не буде, а ось наскільки стане всім нам краще — залежить винятково від нас самих.

Принагідно хочу процитувати Генрі Форда: «Зібратися разом — це є початок. Триматися разом — це є прогрес. Працювати разом — це є успіх!»

Що серед перших наших позитивів? Власна дохідна частина бю-джету збільшилася майже втричі. Відносини з районною владою у нас, на відміну від інших ОТГ, складаються непогано, до нас ставляться з розумінням та по можливості допомагають. Що нам ділити? У кожного є свій шмат роботи і перелік повноважень, які треба виконувати.

Місцеві освітяни вже відчули на собі переваги об’єднання, оскільки сільська рада виплачує їм надбавку  за педагогічний стаж у розмірі 20%, тоді як Комінтернівська райдержадміністрація виплачувала 15%. Ми подбали про те, щоб дітки пільгових категорій (учні 1—4 класів) добре харчувалися у школі. Для цього я особисто уточнював перелік продуктів, серед яких уже є свіжа риба, дієтичне м’ясо, молоко, фрукти та овочі.

Коротко про кілька проблемних моментів. Сьогодні катастрофічно бракує кваліфікованих кадрів, тому значно збільшилося навантаження на працівників апарату сільської ради.

До нашого гурту приєдналося село Свердлове, де ми ніяк не можемо організувати вибори старости. Все відкладаємо, хоча це неправильно.

Негайного капітального ремонту вимагає приміщення адміністративного центру, який надаватиме чималий перелік послуг місцевому населенню. Непередбачувано багато часу займає оформлення документації, придбання комп’ютерної техніки та програмного забезпечення для центру, акредитація його в Мін’юсті, навчання адміністраторів тощо.

Думаємо над тим, як розжитися на шкільний автобус. Одне слово, обживаємося потихеньку.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net