Переглядів: 570

Французький слід в історії Іллінки

В історії старовинного села Іллінка, що у Біляївському районі, вдалося знайти і французький слід. Тут у середині ХІХ століття мешкали вихідці з Франції — вдова графа Ілінського та її племінник, з якими пов’язана низка цікавих історій.

Засновник села Іллінки й неподалік розташованої Августівки — граф Йосип Август Ілінський, сенатор і відомий політичний діяч XVIII—XIX століть, після розлучення з першою дружиною y 1804 poцi спричинив свого роду галас у суспільстві: він зустрічає в Санкт-Петербурзі актрису-француженку на прізвище Крак, у яку закохується і привозить до свого маєтку Романів на Волині, де поєднується з нею шлюбом.

Tа скандал цим не обмежився: незабаром молода дружина — обґрунтовано чи ні — була звинувачена y подружній зраді й ув’язнена в окремій кімнаті графського палацу, від якої довгий коридор, прикрашений колонами, помаранчевими деревами і квітами, вів до маленького віконця в каплицю, щоб графиня могла слухати проповіді й молитися за прощення гріхів. Отці-єзуїти, однак, наполягли на жорсткішому покаранні — переведенні графині до монастиря у Вільно, що й було зроблено. Багато місяців поспіль благав побожний граф єзуїтів поблажливості, поки, нарешті, не отримав дозволу на повернення дружини.

На цей день був призначений урочистий бал, запрошені гості з усієї округи, влаштована ілюмінація, феєрверк і гарматна канонада. На під’їзді до маєтку графиню очікувала позолочена карета з великими скляними вікнами, запряжена шестіркою коней. Дорога була ілюмінована смоляними бочками і лампами. Граф зустрічав її в парадному сенаторському мундирі з усіма нагородами, при дзвоні дзвонів і громі гармат.

Після його смерті в 1844 році похила графиня Ілінська оселилася в Іллінці, та, певно, мешкала часом і в Одесі, де залишила слід у благочинній діяльності.

В Іллінку до графині переїхав і її племінник — пан Тріко. Жан Тріко, або, як його прозвали на місцевий лад, Іван Іванович Тріко, був сином французького негоціанта, якого за сварку з російським офіцером засудили на заслання до Сибіру.

У роки своєї юності, у Франції, Жан Тріко вступив на службу до графа де Кастелляна викладачем його дітей. Юнак закохався в красуню-дочку графа і втік з нею з палацу. Розгніваний батько не пробачив цієї втечі, зрікся дочки і позбавив її спадщини.

Після укладення шлюбу молода сім’я подалася до Санкт-Петербурга, де Іван Іванович працював ви-кладачем французької мови у першій школі для сліпих дітей, a з грудня 1815-го, до речі, за рекомендацією графа Ілінського, став гувернером і викладачем французької мови у Царськосільському ліцеї. Про цей період його життя розпо-відають такий анекдот.

О.С. Пушкін, тоді учень ліцею, мав намір поїхати до Петербурга, що за ліцейськими правилами було суворо заборонено. Не отримавши дозволу від пана Тріко, Пушкін з ліцейським приятелем Кюхельбекером мчать в окремих екіпажах до Петербургa. Навздогін за ними вирушає і Тріко. A в тi часи на шляхах до міст стояли застави, і поліцейські опитували проїжджих, хто вони й куди прямують. «Хто ви такий?» — запитали у Пушкіна. «Олександр Однако!» — відповів поет. Постовий записує прізвище і піднімає шлагбаум. Через кілька хвилин до застави під’їжджає Кюхельбекер. «Як звати?» — «Григорій Двако!». Незабаром з’являється і Тріко. «Прізвище?» — «Тріко». У підсумку бідолаха Тріко просидів до з’ясування особи цілу добу під арештом.

І все ж з Пушкіним у Тріко збереглися хороші стосунки. Загалом Тріко дуже поважали учні ліцею, про що свідчать спогади колишніх ліцеїстів.

У наступні роки Тріко став автором відомої граматики французької мови, продовжував викладацьку діяльність у Царськосільському ліцеї та інших навчальних закладах.

Під час однієї із зустрічей з уже зрілим Пушкіним Тріко обговорює з ним план свого твору. У 40-х роках ХІХ століття за станом здоров’я Тріко із сім’єю переїздить на південь.

Дочки його, за спогадами Чижевичa, мали в Одесі славу ви-знаних міськиx красунь. На останньому етапі свого життя Іван Іванович Тріко мешкав в Іллінці, куди переїхав до своєї тітки.

Олександр СОЛОДЕНКО,
краєзнавець.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net