Переглядів: 827

Сестри Тельнюк: «Молитва - це те, що нам нині необхідне»

Заслужені артистки України Леся і Галина Тельнюк, відомі як сімейний дует «Сестри Тельнюк», напередодні відзначення чергової річниці від дня народження Т.Г. Шевченка втілили нову програму «Мій Шевченко». 4 березня вона була представлена на сцені Одеської філармонії з Національним одеським філармонійним оркестром під орудою запрошеного диригента, народного артиста України Володимира Сіренка.

Виконанню кожного концертного номера передував конферанс. Це прерогатива Галини Тельнюк. Ведуча зізналася, що після серії концертів їх «Шевченкіани» містами України (Хмельницький, Чернівці, Львів, Тернопіль, Ужгород, Харків) вони раді черговій зустрічі з одеситами, тим більше, у супроводі такого уславленого філармонійного оркестру. Публіка, переважна більшість якої обізнана з творчістю цього дуету, влаштувала артистам надзвичайно теплий прийом.

Схоже, що в Одесі «Сестри Тельнюк» уже мають свою аудиторію, хоча переконаний, що того вечора зал міг бути заповнений щільніше. Приємно зауважити, що серед палких прихильників їхнього таланту — й представники обласної держадміністрації, які по завершенні концерту піднесли виконавицям розкішний букет квітів.

Головний меседж програми — показати нам Шевченка-пророка і патріота, який жив Україною; зрештою, життєлюба, чоловіка, спраглого кохання й сімейного затишку. Це не той шаблонний, похмурий борець «за класову справедливість», образ якого культивувала радянська пропаганда, хоча тиранію і національне гноблення Шевченко ненавидів понад усе.

Своєю черговою програмою «Наш Шевченко» «Сестри Тельнюк» продемонстрували, який ще великий невикористаний музичний пласт таїться у віршах Кобзаря, подавши власну музичну інтерпретацію його поезій. Із вісімнадцяти виконаних музичних творів п’ятнадцять написані Лесею Тельнюк, з яких тринадцять — на слова Тараса Григоровича. Тут і гімн, і молитва, і ліричне замилування. В музичному сенсі маємо поєднання акаде-мічної і рок-музики, медитативної мелодекламації і речитативу, імпресіоністичних підходів, а також джазу і народного співу (голосіння) та надзвичайно яскравої картинності («Тече вода з-під явора»). Образна картинність характерна й для «сріблястого» твору «Садок вишневий коло хати», написаного нашим видатним сучасним композитором Валентином Сильвестровим і присвяченого цьому дуету. Він викликав справжні овації. Мабуть, це найяскравіший номер програми, поряд з гімном весні (рок-балада «Радуйся, ниво неполитая!», музика Л. Тельнюк). Останнім розпочинався концерт. На велеречивий жест Валентина Сильвестрова сестри відповіли власною посвятою композиторові.

Твори, створені Лесею Тельнюк, — це зближена тональність, це й поліфонія двох голосів у поєднанні з прекрасним оркестровим супроводом (аранжування для оркестру Олексія Баженова); це ритміка, експресія й картинність. У багатьох творах, написаних нею, споріднена звукова палітра, схожі прийоми вираження і, як було сказано, близька тональність. У них цікаві паузи. Адже мовчання — це теж музика. Ці міні-п’єси, якщо можна так сказати, більше, на мою думку, виграють в окремому, а не в послідовно-програмному виконанні.

Галина Тельнюк також виступає як поет («Вір мені»). Якщо у Лесі високий і ліричний голос, то Галина є володаркою глибокого, з густим тембром, і в дуеті він провідний. Ця програма, водночас, і мінорно-лірична, й пафосна. На концертному майданчику обидві співачки були одягнені в чорні сукні, поверх яких напівпрозора легка одіж — біла у Лесі й червона у Галини.

Особливістю запропонованої «Сестрами Тельнюк» Шевченкіани, як уже мовилося, є прочитання Пророка у контексті нашого часу. Так, твір «І мертвим, і живим…» був написаний за кілька днів до розстрілів на Майдані. Це якесь містичне передчуття і виражена громадянська позиція автора, якому болить за Україну. Якщо робити певні акценти, то я, на власний розсуд, виділив би такі, в тому числі вже згадувані, твори: «Радуйся, ниво неполитая!» («Ісайя, глава 35 — Подражаніє»), «Тече вода з-під явора», «Мені однаково…», «Поставлю хату…», «Псалми Давидові» та «Все упованіє моє…» — інтродукція до поеми «Марія», написана у 2015 році. Одну з пісень дуету на вірші Тараса Шевченка артистки пропонують виконувати в українських РАГСах — «Росли укупочці!..» — своєрідний гімн сімейному щастю в рок-інтерпретації.

Крім чотирнадцяти пісень з альбому «Наш Шевченко», у програму концерту були включені популярні пісні з репертуару «Тріо Мареничів» та за авторства Володимира Івасюка (того дня був день народження уславленого композитора). На завершення прозвучало кілька творів як реакція на наше неспокійне і тривожне сьогодення: «Повертайся живим» (слова І. Цілик, музика Л. Тельнюк), згадана вже «Вір мені» та пісня на слова Оксани Забужко «Рядок з автобіографії», які ще більше посилили контакт між виконавицями й слухацькою аудиторією.

У цій концертній програмі ми отримали щирий дарунок — своє-рідний «Вінок Шевченкові» від нового покоління, вихованого на його безсмертній поезії, яке прагне до її нового прочитання. Для Одеси, в якій Шевченко, за деякими даними, мріяв жити і яка опосередковано вплелася в його біографію, це знаковий момент.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net