Переглядів: 742

Музика об’єднує покоління

Цього року весна прийшла сходинками чорних та білих клавіш. Музична вітальня Всеукраїнської спілки активного довголітня «ІТ-бабусі» запросила людей поважного віку на зустріч з прекрасною фортепіанною музикою.

Заслужений діяч культури України, професор кафедри спеціального фортепіано Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової Тетяна Шевченко підготувала чудовий весняний подарунок. На творчу зустріч, що відбувалася у гостинних стінах Музею Реріхів, прийшли люди поважного віку, які пережили Другу світову війну, та молодь — волонтери Одеського базового медичного училища. Професор кафедри спеціального фортепіано ОНМА Анатолій Кардашов неспішною розповіддю про кожного з композиторів, твори яких звучали, обережно привідчиняв завісу в світ прекрасного. Тетяна Шевченко, з властивою саме їй сміливістю, наповнювала красою музики серця всіх присутніх.

Спілкування з прекрасним почалося зустріччю з Фридериком Шопеном. «Полонез» і «Мазурка» великого польського композитора у виконанні Тетяни Шевченко одразу створили у залі піднесений настрій.

Вісім мініатюр польської композиторки Яніни Гаршті — це «Казки, написані звуками». Присутні слухали й уявляли собі «Веселий автобус», «Ляльку, що танцює», «Поїзд» тощо. Музика, яку виконувала Тетяна Шевченко, — насичена образами, барвами, емоціями. Рояль розмовляє з слухачами — іноді голосно, іноді таємничо шепоче, іноді запитує. Після такої розмови залишається одне запитання: як таке можна робити з людськими серцями? Весела, бравурна й задушевна музика, зрозумі-ла й доступна молоді та дітям, дуже сподобалася і літнім людям.

Слухаючи твори Клода Дебюссі, присутні потрапили у Францію епохи імпресіонізму. «Відображення у воді» та «Феєрверк» — це перші відчуття, швидкоплинні враження, якнайтонші відтінки людських емоцій та явищ природи. У залі панував Його Величність Звук як єдина і неповторна Реальність, у якій відобразився увесь світ.

Музика знаменитого вірменського композитора Арама Хачатуряна несе в собі гірський колорит, дух свободи, мелодія тримає у напрузі до останніх тактів і наче продовжує звучати навіть після закінчення.

Гра — легка, стрімка, дзвінка, від неї вібрує кожен нерв і кожна клітина тіла. Знаменита «Мелодія» українського композитора Мирослава Скорика прозвучала, наче молитва за Україну, задушевно, емоційно, піднесено. А його ж «Коломийка» перенесла всіх у гори ча-рівними звуками Карпат.

Далі лунала складна й особлива музика Олександра Скрябіна. «Його ранній «Експромт» та «Етюд № 42» — це гра на межі людських можливостей, вони дужі складні для виконання навіть майстерним піаністом», — підкреслив Анатолій Кардашов.

Далі звучали твори Сергія Рахманінова — «Прелюдія» і «Весняні води». Під руками талановитої піаністки оживають ноти, акорди проливаються водоспадом, світ музики стає живим і манить: пізнай мене.

Один із великих філософів сказав, що музика — це можливості величі, закладені в людській душі. Виконавська майстерність Тетяни Шевченко дозволила слухачам доторкнутися до цих можливостей і відчути їх на собі.

Під овації слухачів, «на біс» Тетяна Шевченко віртуозно виконала мелодійну «Новелу» одеського композитора Юрія Знатокова.

«Музика пробуджує в людини сильні почуття, дарує радість. Хто колись ступив на музичний шлях, не зійде з нього ніколи. Вона бере у полон. Це сильна і прекрасна залежність, яка не відпускає. І це чудово — жити у світі музики!» — зауважив Анатолій Кардашев.

Учасники зустрічі із задоволенням ділилися враженнями від почутого. Чудова музика збудила у душі кожного вир почуттів, емоцій.

— Я була здивована тим, що піаністка весь час грає без нот. Це ж наскільки потрібно жити музикою, щоб напам’ять виконувати цілий концерт! — ділиться пенсіонерка Галина Українчикова. — Моя величезна подяка та найкращі побажання виконавиці!

Лера Гугля, пенсіонерка, 76 років: «Музика — це те, що допомагає мені жити і справлятися з труднощами. Дуже сподобалася «Мелодія» Скорика у виконанні Тетяни Шевченко. Вона відлунювала десь на глибині серця».

Надія Гоменюк, пенсіонерка,

87 років: «Я вже рідко виходила з дому. Вік, самі розумієте. Діти й онуки — дорослі, всі зайняті роботою. Участь у програмі «Золота осінь людей поважного віку» змінила моє життя. З’явилися цілі, з’явився оптимізм. Я з задоволенням приїжджаю на заходи, організовані

«ІТ-бабусями». Концерт Тетяни Шевченко — це справді подія! Ця музика ще довго звучатиме у спогадах. Я ніколи в житті не чула такого виконання. Такі концерти збагачують нас, літніх людей. Хочеться жити і розвиватися далі, пізнавати нові грані буття».

«Наші зустрічі в рамках проекту «Місце зустрічі — діалог», який втілюється за підтримки фонду «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє», — це чудова можливість для людей поважного віку залишатися активними членами суспільства. Тут вони спілкуються і з ровесниками, і з молоддю, дізнаються чимало нового, отримують нові враження. Тут вони огорнуті увагою та повагою. Для них організовуються свята, для них звучить прекрасна музика», — каже керівник спілки «ІТ-бабусі» Ольга Філіппова і закликає всіх одеситів у літах приєднуватися до гурту.

Після закінчення зустрічі її учасниць студенти-медики привітали зі святом жіноцтва і весни, вручили солодкі подарунки.

Олена ВОЛИНСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net