Квіткова логістика до 8 Березня
На 8 Березня українці дарують, здебільшого, імпортовані квіти. У цей період їх найчастіше привозять із тих країн, де вже тепло і весняно або де флористика розвинена як бізнес. Дослідницький центр компанії ZAMMLER вивчив логістичний шлях квітки до рук покупців.
Отож більшість подарованих на 8 Березня квітів в Україні — імпортовані з Нідерландів, де зосереджено 60% світового ринку рослин, з аукціону Flora Holland. До речі, оборот цієї компанії, що контролює 90% ринку зрізаних квітів Нідерландів, становить 4 мільярди євро на рік. Торговельні площі квіткової біржі завширшки як 100 футбольних полів (майже 75 гектарів).
На квітковому аукціоні продаються рослини й з інших країн-експортерів: Кенії, Ефіопії, Еквадору, Німеччини, Іспанії, Італії та Бельгії, але значна частка ринку — це нідерландські красуні.
Логістичний шлях квітки починається з оранжереї, де її зрізають, вантажать у спеціальні термофургони (якщо квіти вирощені в Нідерландах) або доставляють до літака (якщо рослина їде з Кенії, Ефіопії, Еквадору чи інших країн). Щодня поставка партій квітів відбувається о 23.00.
З півночі до 5.30 їх вивантажують, розпаковують та сортують на конвеєрній лінії, де інфрачервоні датчики визначають величину пуп’янка і довжину стебла. Після автоматизованого відбору квіти відвозять у холодильні кімнати, де вони зберігаються до початку аукціону.
На голландській біржі є можливість придбати квіти одиничними коробками і палетами, проте, як правило, їх закуповують багатотонними фурами. Економічно виправдано закуповувати щонайменше машину квітів.
О 6.00 починається квітковий аукціон, який, зазвичай, триває близько чотирьох годин (для туристів він стартує на годину пізніше). Лот вивозять у зал, а на екран виводиться інформація про нього: сорт квітки, виробник, кількість, ціна. Торги за лот тривають не більше однієї хвилини.
Логістика квітів на аукціоні автоматизована: візки рухають майданчиком не люди, а автоматика — існує внутрішня система колій. Люди в цьому участі не беруть.
Щогодини на аукціоні укладають більше тисячі угод. Найактивніші торги о 9.00, а за день на біржі продають близько 200 мільйонів одиниць квіток.
«Інформацію про кожну проведену угоду на аукціоні отримують працівники складу, які починають готувати куплену партію квітів до відправки. До речі, подібні системи автоматизації складів уже впроваджені в Україні. Наприклад, наша компанія в організації складської логістики для різних груп товарів на всіх етапах використовує автоматизовану систему управ-ління складом (WMS)», — розповідає заступник генерального директора ТОВ «Заммлер Склад» Валерій Барановський.
З полудня (12.00) до 14.00 на складських приміщеннях аукціону Flora Holland квіти упаковують для транспортування і вантажать у машини для доставки за місцем призначення.
У скляних оранжереях квіти розпускаються не під променями сонця, а під світлом електричних ламп, які підтримують температуру не нижче +19. Після зрізання рослини ставлять у воду та залишають на 4 години — щоб вони отримали достатньо вологи. Щоб зрізані квіти довше «жили», воду для них попередньо пом`якшують спеціальними розчинами. Такий спосіб збільшує тривалість їх життя приблизно на 20 днів.
Україна, до речі, також вирощує квіти на експорт, проте наші розцвітають ближче до квітня, а відтак на свято 8 Березня не є конкурентами для імпортних рослин.
Показники експорту зрізаних квітів і пуп’янків з України за останні п’ять років збільшилися майже у десятки разів, і ця тенденція до зростання зберігається: порівняно із 2014 роком у 2015-у наша країна експортувала свіжих квітів майже у 7 разів більше.
Проте, за даними Державної фіскальної служби за 2015 рік, Україна експортувала квітів у 18 разів менше, ніж імпортувала (від’ємне сальдо). У зв’язку з труднощами в економіці імпорт квітів торік скоротився на 80% порівняно з 2014-им.
При цьому слід зазначити, що ціна власне на зовнішніх ринках є відносно стабільною. Падіння ринку в Україні відображає кризові явища з курсом гривні. Так, на аукціоні Flora Holland за три роки середня ціна за квітку не змінилася — 22 євроценти.
«Купувати квіти за кордоном та доставляти їх стало дорожче, — пояснює генеральний директор логістичної компанії ZAMMLER Віктор Шевченко, — проте перевага для України в тому, що багато українських квітів тепер конкурують на внутрішньому ринку. Відтак цю ситуацію можна розглядати як шанс для вітчизняних виробників квітів розширювати географію експорту».
Наталія ВІТЮК (МАЦІПУРА),
керівник дослідницького
центру ZAMMLER.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206