Найскладніша із логічних ігор
Дві яскраві події світового масштабу спонукали написати цю статтю. Одна з них вже відбулася, а іншій належить статися.
Обидві події із загадкового й привабливого світу го — образно-логічної гри, яка прийшла у сучасність із стародавнього Китаю і яку встигли назвати грою XXI століття.
Дві події
Із 3 по 6 березня в німецькому місті Баден-Баден проходив кваліфікаційний турнір на отримання професійного статусу з го в Європі.
У змаганнях взяли участь16 найсиль-ніших гравців континенту, з яких двоє українців — Артем Качановський (7-й дан) та Андрій Кравець (6-й дан). Обидва пройшли до фінального раунду, а в останній партії турніру перемогу здобув Артем Качановський (на знімку). Обидва спортсмени представляють місто Рівне.
У ці дні (по 15 березня) триває матч між комп’ютерною програмою AlphaGo і корейським професіоналом 9-го дану Лі Седолем. Він вважається одним з найсильніших гравців у світі. Призовий фонд — мільйон доларів США.
Щоб читачеві було легше оцінити значущість цих подій, спробую ближче познайомити з грою.
Правила го
Для гри в го необхідно мати дошку, розкреслену 19 лініями по вертикалі і 19 — по горизонталі. Таким чином, утворюється 361 перетин ліній. Ці перетини і є пунктами для ходів фігур. Фігури в грі го мають сочевицеподібну форму і називаються каменями, оскільки і зовнішній вигляд, і вага фігур нага-дують виточені до правильної форми предмети з гірської породи. Традиційно камені мають чорний і білий кольори.
Грають двоє. Першими починають чорні, потім хід переходить до білих, і так далі по черзі гравці виставляють камені в незайняті пункти для ходу. Початкова позиція — порожнє ігрове поле.
До цього правила додається ще одне — правило збиття каменів. Якщо камінь одного кольору обкласти чотирма каменями іншого кольору, то такий камінь вважається збитим і знімається з дошки. Якщо камені одного кольору стоять поруч, то збити їх можна тільки всі разом, забравши їх загальні вільні пункти для ходу.
Метою гри є створення невбиваних угруповань з каменів, що захищають інші пункти, в які, якщо противник і піде, то все одно втратить свої камені. Виграє той, у кого виявиться більше контрольованих пунктів. Гра закінчується, коли на дошці не залишилося корисних ходів.
Міцний горішок для комп’ютерів
Незважаючи на зовнішню простоту в правилах, гра виявилася найскладнішою з усіх настільних логічних ігор. І настільки, що мільйонні призи за розробку комп’ютерної програми, яка змогла б виграти у сильного гравця, залишалися багато десятиліть незатребуваними. Просте перебирання варіантів не змогло б вирішити завдання пошуку кращого ходу, ос-кільки всіляких позицій у партії го є число порядку 10171 (для порівняння: число позицій у шахах — 1043, так зване число Шеннона; кількість атомів у галактиці Чумацький Шлях — 1070).
Створення оціночної функції теж проблематичне, тому що для оцінки ходу гравець у го використовує безліч чинників, які складно формалізувати, наприклад, красу форм або інтуїцію.
Прорив комп’ютерного го пов’язаний з початком використання методу Монте-Карло, суть якого в тому, що на кожному ході розігрується безліч партій випадковим чином. Потужність такої програми залежить від кількості партій, що одночасно розігруються. Тому при використанні методу задіяні комп’ютерні мережі.
Останнє досягнення комп’ютерного го — це ви-граш у жовтні 2015 року програмою AlphaGo лабораторії Google DeepMind матчу проти європейського професіонала китайського походження, триразового чемпіона Європи Фана Хуея. Матч проходив на рівних. Використовувався обчислювальний кластер уз 176 відеокарт і 1202 ядер.
Успіх комп’ютерної програми пов’язаний з використанням комбінації методу Монте-Карло і нейронних мереж, що імітують роботу головного мозку та дозволяють проходити етап самонавчання. Розроблений алгоритм використовуватиметься в тому числі при створенні складного медичного обладнання, яке в змозі поставити діагноз і запропонувати методи лікування.
Історія розвитку
Вік го коливається між 2500 і 5000 роками. Зародившись у Китаї, гра поширилася в VII столітті в Корею і Японію. З Японії в кінці XIX століття вона потрапила в Європу та Америку. В Україні перші клуби го почали з’являтися в 70-х роках XX століття.
У 2013-у створена професійна ліга го Європи. До цього професійні ліги були тільки в Японії, Кореї, Китаї, Тайвані та США.
Незважаючи на бурхливий розвиток го в Європі, фаворитами в цій грі залишаються азіати. Та все ж у 2013 році українець Артем Качановський з Рівного посів третє місце на чемпіонаті світу серед любителів. Це повторення рекорду 1991 року, коли на третю сходинку п’єдесталу пошани на чемпіонаті світу серед любителів піднявся не представник Азії.
Хто переможе?
Повертаючись до матчу між найсильні-шим гравцем у го і програмою AlphaGo, можна стверджувати, що перемога над Лі Седолем означатиме серйозний стрибок розвитку для систем штучного інтелекту з глибинним навчанням — одного з найперспективніших IT-напрямків сьогодні. Сам Лі вважає, що цей матч він виграє з рахунком 4:1 або 5:0, але вже через два роки, якщо програма буде вдосконалюватися, то може їй поступитися. Більшість коментаторів віддають перевагу комп’ютеру.
Сума призу, що виділяється компанією Google, в разі перемоги програми буде спрямована на благодійні цілі.
Матч транслюється online на YouTube каналі DeepMind.
(При підготовці матеріалу використано інформацію з відкритих джерел мережі Internet)
Валерій ФУРСА.
P.S. Коли цей матеріал вже був готовий до друку, стало відомо, що комп’ютер від Google виграв у чемпіона світу Лі Седола. Як повідомляє видання The Independent, це прорив у розвитку штучного інтелекту. Оскільки гра го вважається однією з найскладніших ігор у світі, а перемога в ній залежить від інтуїції, то перемога штучного інтелекту говорить про те, що у комп’ютера також розвинена інтуїція, а не тільки підбір запрограмованих дій. Отож комп’ютер AlphaGo, представлений компанією Google, виявився тямущішим та розумнішим, ніж найкращий у світі гравець у го.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206