№ 23-24 (21700-21701) субота 12 березня 2016 року
Надія САВЧЕНКО: «Проти неправди є одна зброя — правда!»
Білоруська письменниця, лауреат Нобелівської премії Світлана Алексієвич: «Я захоплена Надією Савченко. Це дійсно людина, яка захищає свою Вітчизну, справжній солдат. Особливо це зрозуміло в Білорусі, де була партизанська боротьба. Ми знаємо, що це таке, коли величезна держава навалюється на іншу, не підготовлену до війни. І тоді все залежить від мужності окремих людей, їх готовності до пожертв, піти воювати. Вони думали, що це баба, а це виявилася справжня Жанна д’Арк. Це символ боротьби українського народу».
Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко: «Надія Савченко — це Герой і гордість України, людина з незламним духом, фантастичною любов’ю до України і надзвичайним патріотизмом».
Потрібен реалізатор
На вітринах торговельних точок час від часу з’являється табличка «Потрібен реалі-затор». Зрозуміло, що зі зміною продавця за прилавком в магазині не зміниться асортимент товарів і ціни залишаться такими ж. Ми можемо розраховувати на те, що замість колишнього нас обслуговуватиме нова людина. І тільки. Але про що це я? А про те, що за прилавок нашої держави, схоже, стане новий прем’єр-міністр.
Сорок євро в європейській країні
Про те, що новому очільникові українського уряду доведеться реалізувати колишню політику, вже не соромляться говорити вголос. Реальний прем’єр-міністр України, точніше прем’єр-міністри, залишаться на місці. Це — виконавчий директор Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард і президент Сполучених Штатів Америки Барак Обама. Від першої повністю залежить фінансова підтримка нашої країни, від другого — політична і військова підтримка з боку наймогутнішої держави на глобусі.
Шевченкова провесінь
9 березня Україна вшанувала 202-у річницю від дня народження нашого генія Тараса Шевченка. А 10 березня минуло 155 років, як перестало битися його серце.
У день народження біля пам’ятника Кобзареві в Одесі зібралися городяни, представники обласної та міської влади, військових підрозділів, громадських організацій і партій, духовенство. Після покладання квітів, військового салюту та урочистого маршу почесної варти штабу Південного оперативного командування на вшанування пам’яті Великого Українця відбулася акція на підтримку Великої Українки — Надії Савченко, над якою у цей день продовжувалося московське судилище.
Архіваріуси на валізах
На спільній прес-конференції голови обласної ради Анатолія Урбанського та директора Державного архіву Одеської області Володимира Левчука йшлося про врегулювання ситуації, яка склалася довкола установи.
Анатолій Урбанський нагадав, що доля архіву не вирішувалася понад тридцять років. Будівля Бродської синагоги, в якій він нині розташовується, є історичною та релігійною цінністю, але перебуває в аварійному стані. Владі та громадськості потрібно вжити всіх необхідних заходів для збереження цієї пам’ятки архітектури (на жаль, ні в архіву, ні в облради коштів на це нема).
Сокіл у клітці, або Автопортрет у листах на тлі Владімирського централу
«Правду про те, ким був її Батько, Наталя Осьмак дізналася тільки 1992 р., коли до її рук потрапив перевиданий у Львові 8-й том Літопису УПА — «Українська Головна Визвольна Рада». Відтоді почала розшуки документів про Батька і зробила все, щоб його ім’я і його життя, «сповнене тихого героїзму, мужності і трагізму», посіло гідне місце в нашій пам’яті», — це слова із передмови Михайлини Коцюбинської до книги «Кирило Осьмак: автопортрет у листах на тлі Владімирського централу».
Наступного тижня пані Наталя, презентуючи шість сотень сторінок своєї праці в Одесі, розповість про донедавна замовчувану й відтак малознану постать нашої історії. «Сокіл у тюремній клітці» — так влучно про очільника УГВР та його долю висловилася, рецензуючи книгу, Емма Бабчук.
Послухати розповідь авторки, одержати відповіді на свої запитання і придбати книгу з автографом Наталки Осьмак одесити зможуть 18 березня у читальному залі бібліотеки ім. М. Грушевського (вул. Троїцька, 49/51) о 13.00, і в редакції газети «Чорноморські новини» (пл. Б. Дерев’янка, 1) о 18.30. А 19 березня — у «Книгарні-кав’ярні» (вул. Катерининська, 77) о 16.00.
Холодно, ще й магнітна буря
Наступного тижня на Одещині очікується хмарна з проясненнями погода, опади малоймовірні. Щоправда, у вівторок місцями можливий дощ, а в північних районах — навіть зі снігом.
За розрахунками синоптиків, тиждень буде досить некомфортним — холодно та ще й колючий, переважно північно-західний, вітер.
У південних районах області у другій половині тижня повітря прогріватиметься до 8—10 градусів. На решті території вночі очікується від нуля до плюс 4, вдень — 4—8 градусів тепла.
Окрім того, наступного тижня метеочутливим людям слід бути обережними зі здоров’ям: 16—20 березня очікуються геомагнітні збурення.
Татарбунарський цугцванг
Про непросту сесію Татарбунарської районної ради, на якій більшість депутатів проголосувала за недовіру голові райдержадміністрації Олегові Білинському, ми розповідали у матеріалі «Татарбунарська багатоходівка» (див. «ЧН» за 3 березня). А 4 березня в приміщенні Одеської облдержадміністрації відбулася прес-конференція керівництва ОДА та самого Олега Білинського (на знімку) щодо ситуації в районі.
Зустріч відкрила заступник голови ОДА Соломія Бобровська. Вона зазначила, що оголошення недовіри голові Татарбунарської райдержадміністрації Олегові Білинському депутатами райради — не найкращий спосіб ведення діалогу. «Хочу запевнити і громаду, і голів РДА, що буде створена наша внутрішня комісія, яка проведе аудит роботи керівників райдержадміністрацій, і, повірте, заходи, яких ми вживатимемо до голів, будуть набагато жорсткішими, ніж просто недовіра районних рад. Окрім того хочу ще раз заспокоїти громадськість і ще раз закликати всіх до діалогу», — наголосила посадовець.
Як живеш, об’єднана громадо?
Більше самостійності — більше й відповідальності
Кілька місяців минуло з часу створення на Одещині майже двох десятків об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Чим живуть сьогодні там люди, які плани будують, яку підтримку мають від держави та які труднощі долають? Про це лідери ОТГ розповідають у коротких інтерв’ю, запропонованих Одеським офісом реформ з питань децентралізації (директор — Юлія Молодожен).
Ми уже надавали слово головам Балтської та Біляївської міських територіальних громад (див. «ЧН» за 3 березня). Сьогодні продовжуємо знайомство з очільниками ОТГ.
Транспортна «революція»: одеський варіант
Департамент транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху Одеської міськради поді-лився планами на нинішній рік. Як обіцяють чиновники, громадські пасажироперевезення вийдуть на цілком новий, європейський рівень.
Зміни розпочнуться з автобусів. Передбачається повністю оновити їхній зовнішній вигляд і технічні спроможності. Поступово. Спочатку — на третині, а згодом (до березня 2017-го) і на всіх інших міських маршрутах. Для цього нинішнього місяця проведуть тендер на обслуговування 35 зі 120 маршрутів, на яких у травні—червні закінчується термін дії контрактів з компаніями-перевізниками.
Точка росту для аграріїв
Найбільша у світі хімічна компанія BASF та Міжнародна фінансова корпорація (IFC), член групи Світового банку, розпочали спільний проект «Точка росту» — інтенсивну освітню програму для аграріїв України.
У межах проекту, що втілюватиметься впродовж сезону 2016 року, наші агрономи отримають нові знання і навички з управління сільськогосподарським підприємством, підвищення його ефективності та прибутковості.
Перший хоспіс
Для людей, які перенесли інсульт і потребують сторонньої допомоги та догляду, на території Одеської міської клінічної лікарні №3 будується відділення хоспісної паліативної допомоги.
Про це на брифінгу розповів директор департаменту охорони здоров’я міської ради Ігор Шпак. Будівельні роботи обійдуться громаді обласного центру майже в 9 мільйонів гривень. Уже освоєно півтора мільйона, за які прокладено каналізацію, водопровід та придбано ліфти.
Замовлення на військових медиків
Одеський національний медичний університет внесено до переліку профільних закладів, у яких готуватимуть офіцерів медичної служби запасу, інформує прес-служба Міноборони України.
У відомстві визнали, що ліквідація військових кафедр у більшості вищих навчальних медичних закладів негативно позначилася на готовності військово-медичної служби нашої армії.
Підготовка майбутніх офіцерів запасу медичної служби Збройних сил України в Одесі розпочнеться вже з 1 вересня 2016 року.
Для зручності інвалідів
В Одесі, по вулиці Колонтаївській, 8, «Ощадбанк» відкрив нове відділення, спеціально обладнане для обслуговування людей з особливими потребами.
Пандус, зручні стійки, столи, розсувні двері, просторі приміщення, вбиральня, обладнані голосовим модулем касові вузли, спеціальні кнопки для людей, що мають проблеми із зором, інші зручності дозволяють відвідувачам вільно почуватися у відділенні банку й отримувати там потрібні послуги. Окрім того, заклад запросив на роботу людей з інвалідністю, які допомагають клієнтам у залі користуватися банкоматом і терміналом.
Увесь колектив відділення «Ощадбанку» пройшов спеціальне навчання зі специфіки обслуговування такої категорії клієнтів. Уже цього року установа планує відкрити подібні відділення на житломасивах Котовського і Таїровському.
Наші в Парижі
Одеська дизайнерка одягу Юлія Паскаль, випускниця будівельно-архітектурного університету, за-прошена для участі в Паризькому тижні моди.
Одяг, створений Юлією, вирізняється цікавими національними орнаментами, натуральними тканинами та простим кроєм, що надзвичайно цінується майстрами.
Колекція авторського одягу, яку буде продемонстровано в Парижі, присвячена світу рослин і морю, в яке закохана дівчина.
Духовна подорож, мета якої — Пасха
Із понеділка, 14 березня, упродовж семи тижнів для кожного православного християнина триватиме час покаяння, час духовного подвигу й очищення своєї душі від накопичених гріхів, пороків та пристрастей.
Людина, що збирається вирушити в дорогу, мусить знати мету своєї подорожі. Так і з Постом. Піст — це насамперед духовна подорож, а мета її — Пасха, «Празник з-поміж празників». Чи треба пояснювати, що Пасха — це незміримо більше, аніж щорічне ознаменування і вшанування минулої події?
Красна у Саврані весна
Той, хто хоче працювати, шукає способів виконання поставлених завдань, а хто ні — шукає причин для виправдання своєї бездіяльності. Цей вислів спав на думку, коли спостерігала за заходом «Ой, весна красна», який в один із березневих днів організував викладацько-учнівський колектив Савранського професійно-технічного аграрного училища під керівництвом Яро-слави Жирун.
У зв’язку зі змінами в законодавстві профтехосвіта нині переживає не найкращі часи. Нинішня невизначеність потягнула за собою низку проблем, зокрема фінансових. Але якщо у декого опустилися руки, то колектив Савранського ПТАУ вирішив: коли не вистачає грошей — їх необхідно заробляти самим. Для цього почали активізувати всі наявні можливості і ресурси. Скажімо, завдяки зусиллям дирекції та трудового колективу значно збільшилася кількість послуг, які в рамках ліцензованих професій училище надає населенню. От і коли на базі Осичанського лісництва працювала «Резиденція Святого Миколая», Савранське ПТАУ не пропустило й цієї нагоди — виставило на продаж свою продукцію.
Сестри Тельнюк: «Молитва - це те, що нам нині необхідне»
Заслужені артистки України Леся і Галина Тельнюк, відомі як сімейний дует «Сестри Тельнюк», напередодні відзначення чергової річниці від дня народження Т.Г. Шевченка втілили нову програму «Мій Шевченко». 4 березня вона була представлена на сцені Одеської філармонії з Національним одеським філармонійним оркестром під орудою запрошеного диригента, народного артиста України Володимира Сіренка.
Виконанню кожного концертного номера передував конферанс. Це прерогатива Галини Тельнюк. Ведуча зізналася, що після серії концертів їх «Шевченкіани» містами України (Хмельницький, Чернівці, Львів, Тернопіль, Ужгород, Харків) вони раді черговій зустрічі з одеситами, тим більше, у супроводі такого уславленого філармонійного оркестру. Публіка, переважна більшість якої обізнана з творчістю цього дуету, влаштувала артистам надзвичайно теплий прийом.
Музика об’єднує покоління
Цього року весна прийшла сходинками чорних та білих клавіш. Музична вітальня Всеукраїнської спілки активного довголітня «ІТ-бабусі» запросила людей поважного віку на зустріч з прекрасною фортепіанною музикою.
Заслужений діяч культури України, професор кафедри спеціального фортепіано Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової Тетяна Шевченко підготувала чудовий весняний подарунок. На творчу зустріч, що відбувалася у гостинних стінах Музею Реріхів, прийшли люди поважного віку, які пережили Другу світову війну, та молодь — волонтери Одеського базового медичного училища. Професор кафедри спеціального фортепіано ОНМА Анатолій Кардашов неспішною розповіддю про кожного з композиторів, твори яких звучали, обережно привідчиняв завісу в світ прекрасного. Тетяна Шевченко, з властивою саме їй сміливістю, наповнювала красою музики серця всіх присутніх.
Колеги позаздрили знову
Як правило, на свята і після них вітально передзвонюємося з колежанками, однокурсниками, що проживають в інших регіонах, цікавимося про життя-буття одне одного. А яке воно, здебільшого, нині на пенсії...
Та щоразу помітно відчуваємо добру заздрість, коли розповідаємо про чергові свята, зустрічі, які влаштовує нам правління Одеської обласної організації Національної спілки журналістів України. Справді невтомний наш Юрій Работін на приємні несподіванки, аби ті зустрічі були цікавими, змістовними, не казенними, аби кожен був помічений, відзначений добрим словом. На жаль, таким не можуть похвалитися наші колеги з інших регіонів. Та й у нас так було не завжди...
«Незабутня Квітка»
Через недогляд у передньому номері «ЧН» ми поквапилися написати, що концерт «Незабутня Квітка» відбудеться «сьогодні», хоч, насправді, до нього ще три тижні. Отож із задоволенням повідомляємо, що потрапити на цікаве музичне дійство, яке водночас буде ще й благодійною акцією зі збору коштів на томограф для онкохворих, зможуть усі охочі.
5 квітня о 18.00 в Одеському національному академічному театрі опери та балету відбудеться благодійний концерт пам’яті неповторної співачки Квітки Цісик.
Життя - це героїчний проект
Бібліотека «Кафедри Євгена Акимовича» щойно поповнилася ще одним вельми цікавим виданням — «Українська традиція». Знайома, правда ж, назва? Так, зовсім недавно, у січні, цей нарис-дослідження друкувався в «Чорноморських новинах» і тепер ось вийшов окремою книжкою. Втім, у ній вміщені ще дві праці кандидата філософських наук, доцента Одеського національного економічного університету Є.О. Акимовича, які також знайомі читачам «ЧН», — «Вибір долі» та «Хвиля наша — переможна!».
Вітаємо нашого шанованого автора з черговим вагомим доробком і пропонуємо вашій увазі передмову до видання та уривки з розділу «Спогади про молодість».
Спогади про молодість
- Розмова — це обмін думками, а не емоціями.
- Існують дві правди — правда душі та правда тіла. Й вони мають між собою, на жаль, мало спільного.
- Земне життя — єдине, що є в людини, і тому вона має максимально реалізувати себе «тут і зараз». У цій тотальній (повній) реалізації, втіленні власних здібностей, нахилів та бажань і є справжнє призначення людини. Натомість соціальна нереалізованіcть людини є злочином особистості перед собою, вона наповнює власне життя не своїм, а позиченим у безглуздя змістом.
Від доброго кравця все до лиця
Твоє ім’я в історії рідного краю
Був у мене в шкільні роки товариш, Анатолій Кравченко, або, як ми його називали поміж собою, Толя Крах. Він не ображався, коли ми кликали його на прізвисько, бо й до нас зверталися за нашими. Вчителі сварили за це, бо добре знали, що їм також ми давали прізвиська. Образливих серед них не було: ми поважали вчителів, а прізвиська були, скоріше, даниною традиції, яка з давніх часів побутує в Україні, коли поруч з іменами і прізвищами поширені й вуличні прізвиська. Уникнути цього процесу неможливо, тому вчителі не тримали на нас серце. Але час від часу журили.
Пригадую загальношкільні збори, на яких директор обурено проголошував з трибуни до нас, учнів: «Як ви можете поважного вчителя називати «Казаном»? «Поважний вчитель», сидячи у першому ряду прямо перед своїм «захисником», уїдливо зауважив: «Це, ясна річ, погано. Але й «Кривий» не краще», натякаючи на прізвисько самого директора. Кумедність ситуації викликала в залі сміх. Сміялися всі. Особливо вчителі — вони сміялися, як маленькі діти: весело, до сліз, з підгикуванням. Ситуація, мабуть, нагадала їм їхнє дитинство і ті прізвиська, якими вони послуговувалися в той час.
Станіслав КОНАК. Візит
Візит
(міні-комедія)
Сценка з можливої зустрічі трьох геніїв
Дійові особи:
Світлана Йовенко — українська, твердять, одна з небагатьох геніальних поетес геніальна поетеса.
Незнайомець — поет світового рівня, не зразу упізнаний.
Сергій Коваль — український, твердять, геніальний сатирик і пародист.
Автор — з’ясується під час дії п’єси.
Коментатор — актор.
Дослідник слова
Щоб писати про цього чоловіка, треба освятитися, вмочити перо в життєдайний потічок, набрати повні пригорщі небесної голубіні, пройнятися красою й благодаттю рідної землі. І тільки тоді збагнеш таїну його творчості!
Мова — про Олексу Сергійовича Різникова, чудову людину, добродушного вусаня, одеського поета, прозаїка, мово-знавця. Пишу, а він стоїть перед очима — сивочолий красень, яки й емоційно, на-тхненно читає напам’ять свої поезії й одразу захоплює й чарує будь-яку аудиторію.
Ну і в кого було краще?..
8 Березня, звісно, святкують усюди, в тому числі й у всіх районних будинках культури Одещини. Та в Саврані захід «Жінка року», приурочений цій даті, пройшов, напевно ж, найкраще. Чому? Та тому, що все було неординарно, неочікувано, інтригуюче. Тому, що жінки у нас найкращі і глядачі найдоброзичливіші. Але повідаємо про все детальніше.
Поміж людей розповідають, що коли засновувалось село Гетьманівка, гетьман, створюючи серед розкішних лісів поселення, почав звозити сюди звідусіль найгарніших юнаків та дівчат, які згодом одружувалися. У них народжувалися здорові, сильні, красиві малюки. Особливою вродою відзначалися дівчатка. Вони зростали, виходили заміж і розселялися по всьому району. От і маємо найкращих в області жінок. Тому і захід на їхню честь мав бути найліпшим. А беручи до уваги те, що слабка половина людства (з чим можна посперечатися) полюбляє всілякі сюрпризи, то необхідно було задовольнити їхні забаганки.
Квіткова логістика до 8 Березня
На 8 Березня українці дарують, здебільшого, імпортовані квіти. У цей період їх найчастіше привозять із тих країн, де вже тепло і весняно або де флористика розвинена як бізнес. Дослідницький центр компанії ZAMMLER вивчив логістичний шлях квітки до рук покупців.
Отож більшість подарованих на 8 Березня квітів в Україні — імпортовані з Нідерландів, де зосереджено 60% світового ринку рослин, з аукціону Flora Holland. До речі, оборот цієї компанії, що контролює 90% ринку зрізаних квітів Нідерландів, становить 4 мільярди євро на рік. Торговельні площі квіткової біржі завширшки як 100 футбольних полів (майже 75 гектарів).
Найскладніша із логічних ігор
Дві яскраві події світового масштабу спонукали написати цю статтю. Одна з них вже відбулася, а іншій належить статися.
Обидві події із загадкового й привабливого світу го — образно-логічної гри, яка прийшла у сучасність із стародавнього Китаю і яку встигли назвати грою XXI століття.
Дві події
Із 3 по 6 березня в німецькому місті Баден-Баден проходив кваліфікаційний турнір на отримання професійного статусу з го в Європі.
Година для майбутнього
Всесвітній фонд природи (WWF) знову запрошує українців приєднатися до «Години Землі». Як уже повідомляли «ЧН», акція, яка об’єднує всіх, кому небайдуже майбутнє планети, цьогоріч відбудеться 19 березня. Отож наступної суботи о 20.30 мільйони людей по всьому світу на годину вимкнуть світло в домівках та на робочих місцях. Приєднатися до них може кожен з вас.
Нагадаємо, «Година Землі» була започаткована в Сіднеї у 2007 році, коли 2 мільйони людей вимкнули світло у своїх домівках. У 2008-у вже понад 50 мільйонів людей у всьому світі долучилися до акції. У 2009 та 2010 роках кампанія охопила більше 4500 міст у 128 країнах . Усі рекорди побив 2015-й: до «Години Землі» приєдналися понад 7000 міст у 172 країнах, у тому числі 55 міст та містечок України.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206