№ 22 (21699) субота 5 березня 2016 року
Морквина перед носом
Говоримо про корупцію і реформи — думаємо про безвізовий режим з Євросоюзом. Говоримо про Мінські угоди — пам’ятаємо про можливе ослаблення економічних санкцій Заходу щодо Росії. Однак виконання Мінських угод, боротьба з корупцією в Україні та повільне просування реформ не пов’язані напряму з питаннями скасування віз та ослаблення санкцій.
Інтереси та цінності
По обидва боки українсько-ро-сійського фронту, на континенті й за океаном, рішення приймаються не на підставі гасел, заяв і логіки. Баланс інтересів тут вищий за міжнародне право, а заради негайної вигоди допустимо за прийнятною ціною продати принципи, які вважалися непорушними. Тому для українських парламентарів їхати в Брюссель з відкритим серцем і розповідати в Європарламенті про добрі наміри — просто втрачати час.
Де перепропишеться архів?
Позиція Державного архіву Одеської області, громадської ради при держархіві та громадської ініціативи «Друзі архіву» щодо ситуації, пов’язаної з рішенням Одеської обласної ради від 19 лютого 2016 року.
1. Понад 70 років юридичною адресою Державного архіву Одеської області є вулиця Жуковського, 18 (будівля колишньої Бродської синагоги). З 1980-х років приміщення — в аварійному стані. У 2003-у руйнування будівлі значно посилилося. З того ж, 2003-го, керівництво держ-архіву постійно ставить питання про необхідність переведення установи у нове приміщення.
Останніми роками це стало ще нагальнішою потребою, бо вичерпані площі архівосховищ, немає можливості подальшого формування Національного архівного фонду, перебування у будівлі небезпечне для людей і документів.
Незламний борець
Цієї весняної пори дев’яностий день народження відсвяткував незламний борець за волю України, колишній вояк ОУН-УПА, учасник Кенгірського повстання Володимир КАРАТАШ.
Народився Володимир Михайлович 2 березня 1926 року в селі Розділ Голованівського району нині Кіровоградської, а тоді — Одеської області у селянській родині. 17-літнім юнаком став членом ОУН. Був стрільцем у сотні «Сталевого», що діяла в місцевостях Гайсин, Умань, Теплик, Гайворон, Ульянівка, Голованівськ. За активну участь у боротьбі за волю України був засуджений німцями до розстрілу. Батька гестапівці розстріляли у Голованівську, на польському цвинтарі. Йому був 41 рік. Володимир врятувався. Та згодом був заарештований контр-розвідкою «СМЕРШ» і заочно засуджений ОСО до 8 років позбавлення волі. Йому було 24 роки.
Культура як основа консолідації
У четвер відбулося урочисте вшанування цьогорічних лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. Щоправда, не всі достойники цього дня насоло-джувалися заслуженою славою й увагою: кінорежисер Олег Сенцов, один із п’ятірки лауреатів, у той час продовжував свій шлях, вготований «старшим братом», із сонячного Криму кудись у зону вічної мерзлоти. Чи не символічне повторення доль двох українських Синів? Вирок одному — у казахські степи, іншому — в малолюдні простори Сахи. Й обом — без права реалізувати свій талант, яким нагородив їх Господь.
Під час вручення Шевченківської премії чотирьом лауреатам Президент Петро Порошенко висловив упевненість у тому, що Олег Сенцов обов’язково повернеться в Україну. «Я переконаний, такий день, коли Олег Сенцов повернеться з російської неволі, обов’язково настане», — заявив глава держави й побажав йому від усіх українців якнайшвидшого повернення: «Ми всі його дуже чекаємо.
Велич слова Кобзаря
Напередодні 25-річчя Незалежності України стануть відомі підсумки загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання». У передсвяткові серпневі дні до Одеси приїдуть фіналісти цього популярного мовного марафону не тільки з різних куточків нашої держави, а й зарубіжні учасники. Як свідчать практика і результати попередніх 16 конкурсів, серед творчих доробків обов’язково очікувана незглибима шевченківська тема. Адже постать і творчість Кобзаря, його візіонерство, філософська і провидницька могуть його націєтворчих, україноцентричних помислів і діянь привертають увагу наших сучасників — і тих, хто утвердив нашу новітню державність, і тих, хто народився у суверенній Україні, і тих, хто нам симпатизує та допомагає утверджувати прагнення жити в сім’ї народів вільної Європи.
На початку 2000-х маршрути конкурсу пролягали до західних, північних, східних і центральних областей. Найвищу емоційну наснагу відчували лауреати й органі-затори під час відвідин пам’ятних шевченківських місць, меморіальних комплексів, при покладанні квітів до монументів чи стел. Кожна зустріч, світлина на згадку, набуток нових знань і вражень ставали підтвердженням ємності й актуальності гасла «Українська мова — мова єднання». Бо в усіх куточках країни знаходимо і прочитуємо шевченківські заповіді втілювати українську мрію про свободу, народні ідеали правди.
Теплий, але похмурий
За розрахунками Українського гідрометцентру, нинішній березень буде десь на 1—2 градуси теплішим, ніж зазвичай.
Середньомісячна температура коливатиметься у межах 4—8 градусів, максимально повітря прогріва-тиметься до плюс 15. Щодо опадів, то вони очікуються у межах норми.
Наступного тижня синоптики обіцяють відносно теплу, але переважно похмуру погоду. До середи буде хмарно з проясненнями, вночі 5—8, вдень 10—14 тепла. У другій половині тижня стане про-холодніше — вночі до +6 градусів, вдень до +12, можливі дощі.
Стрінуті в класах літа
Золото під землею і в душі
…Відбійний молоток вгризався в пласт вугілля й один за одним відколював уламки твердої породи. Вибійник Степан Лебеденко знав, що країні, ослабленій Другою світовою, як повітря, потрібне паливо, яке не випадково назвали чорним золотом. Він виконував і перевиконував норми видобутку, як тоді казали, був стаханівцем. А повернувшись з виснажливої зміни додому, загрубілими руками брав білий шмат полотна, голку, чорні та червоні нитки, і душа його враз сповнювалася радістю від вишиваного казкової краси орнаменту. Ще не існувало «Пісні про рушник» (1959) і не співали «Два кольори (1964), де «червоне — то любов, а чорне — то журба», але Степана охоплювали ті ж зворушливі почуття. Певно, цей потяг до прекрасного, прищеплений матір’ю, давав йому сили відпрацювати на шахті Донбасу більше десятка років.
Там, у вугільному краї, Степан, уродженець села Петро-Євдокіївка, знайшов своє кохання — Валентину, з якою повернувся в рідний край. Бог дав їм троє діток: Миколу, Любов і Наталію. І всі у цій сім’ї перейнялися вишиванням. Господар мережив рушники, мати — дитячі сорочечки, а діти — серветки….
Нафталінові символи
Термін «пропаганда» походить від організації, створеної у XVI столітті папою Григорієм XV під назвою «Конгрегація де пропаганда». Завдання цієї організації передбачало поширення певної віри (католицької) на певній території. І сьогодні, через п’ять століть, сенс пропаганди не змінився. Це також поширення віри, вірувань, переконань, стереотипів на певних територіях з певною метою.
На відміну від своїх «сестер» — реклами чи агітації, які також є методами маніпуляції свідомістю, пропаганда — більш прихована і впливає не лише на емоційну сферу, як реклама, чи на сферу розуму — як агітація, а бере в полон і розум, й емоції одночасно, і її іноді важко виявити.
«Шовковий шлях»: геополітичні пристрасті
Закінчення. Початок у номері за 3 березня.
Слід зауважити, що в Росії не в захопленні від ідеї будівництва згаданої нової залізниці з Пекіна до Москви через Казахстан, побоюючись, що в цьому випадку більші частини Транссибу та БАМу залишаться незадіяними й використовуватимуться переважно для внутрішніх перевезень, а це навряд чи забезпечить рентабельність цих магістралей.
Транссиб і БАМ давно фізично й морально застаріли і терміново потребують кардинальної модернізації, на проведення якої до 2020 року передбачається виділити 562,4 млрд руб. Однак надходження цих коштів по-стійно затримується, і поїзди по Транссибу та БАМу продовжують рухатися «повільно і сумно» зі швидкістю 15 км/год. Й, очевидно, ще довго так рухатимуться. Саме тому китайці разом з казахами, азербайджанцями, турками й українцями змушені шукати альтернативні шляхи за маршрутом Китай — Європа в обхід Росії.
Лише час усе виправить
Цьогоріч виповнюється 120 років композиторові, чия творча доля незмінно пов’язана з поезією Тараса Шевченка, з народнопісенним набутком, мистцем, котрий неодноразово звертався до творчості українського письменства, тогочасного новатора в композиторстві, першопрохідця в доти не знаних українським музичним мистецтвом жанрах.
Музична творчість цього мистця має дотичність і до Одеси. У роках 1920-х—1930-х його вельми цікавила тема українського історичного етносу та героїзація особистості в кінематографії. Писав музику до кінофільмів «Тарас Шевченко» (Одеська кінофабрика, режисер П.І. Чардинін), «Назар Стодоля» та «Устим Кармелюк» (обидва поставив на Одеській кіностудії режисер Г.М. Тасін). Незавершеною залишилася робота цього мистця над сценарієм та лібрето за одноактною п’єсою Я.В. Апушкіна «Одеський вальс», за творами відомих українських письменників…
Зерна школи Амосова
Інститут серця МОЗ України визнано найкращим на теренах країн СНД. Про це заявила QHA Trent — британська незалежна акредитаційна організація, що надає медичним закладам послуги стандартизації та акредитації операційної і клінічної діяльності відповідно до міжнародних стандартів. Інститут серця першим на пострадянському просторі отримав міжнародну медичну акредитацію QHA Trent.
До Інституту серця, що у Києві, везуть сьогодні найскладніших хворих із гострим інфарктом, судинними та серцевими патологіями з усієї України. І щодня десятки хірургів борються за життя наших співвітчизників. «Серце» клініки — це п’ять операційних, що нагадують космічну станцію. Вони оснащені найсучаснішим обладнанням, дають можливість виконувати операції, про які кілька років тому навіть не можна було мріяти.
Суперниця
Ївга звичним рухом чистила картоплю на кухні, але її увага була прикута до вітальні: там чоловік якось притишено, майже нечутно, розмовляв по телефону. Після обговорення з колегою якихось виробничих проблем, він раптом з підозрілою зацікавленістю спитав: «А як там наша Марічка?.. Вона приходила сама чи разом із залицяльником?.. Насправді?.. А що ж вона пила?..» Ця тема від майже байдужого «Ну то й привіт їй від мене!» до шокуючого «А де ж вона ночувала?» раз по раз варіювалася впродовж останнього місяця у таємному, як здавалося Ївзі, режимі.
«Ого! Уже «свято» й на нашій вулиці», — приречено подумала Ївга.
Депресивна пошесть
Близько 46% українських жінок відзначають у себе порушення сну, а 44% — хронічну втому.
Такі дані загальнонаціонального опитування щодо ставлення жінок до здорового способу життя озвучив голова правління асоціації «Українські центри нових технологій здоров'я» Владислав Сила.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206