Сорокоуст: монологи в просторі чорного
Виставка під назвою «Сорокоуст», про яку вже повідомляли «ЧН», триває в «чорній залі» Одеського музею західного і східного мистецтва. Це друга подібна благодійна виставкова акція членів НСХУ Лілії Климової і Марини Яндоленко, спрямована на підтримку українських воїнів, поранених на війні на Донбасі. Кошти, виручені від продажу картин, будуть передані в Одеський шпиталь.
Сорокоуст, сорокослів: сорок учасників проекту представили по одній роботі. Сакральний зміст числа 40 визначили ще в глибоку давнину. В нумерології Піфагора це число означало загрозу життю. У Скіфії, на причорноморських і придніпровських землях, тіло померлого царя сорок днів возили його володіннями, і люд прощався зі своїм правителем впродовж цього періоду, після чого, як вважали древні люди, душа покійного йшла в інші, радісніші світи.
Зараз це видається симптоматичним, адже нині саме на ці землі принесена ззовні війна, і виставка — реакція на це лихо. Організатори імпрези у преамбулі прес-релізу посилаються на символічність цього числа в Святому Письмі. Нагадаю, що в церковній службі Сорокоуст — це особлива, посилена молитва за здоров’я або упокій християнських душ.
Експозиція справляє сильне враження. Уявіть собі замкнутий темний простір кімнати, стіни якої за-драпіровані чорним, із вкрапленнями локального освітлення на окремих групах робіт. Твори майже одного формату розташовані ланкою по її периметру. У центрі цього простору розміщений екран, а за ним — монументальна, дещо плакатна, багатозначна робота Вікторії Грозивчак «Без назви». Вона — у центрі фронтальної стіни. Під нею — своє-рідний вівтар, що складається з чорного низького подіуму, на якому поставлені сорок свічок. Вони були запалені під час від-криття виставки в пам’ять загиблих у війні на Донбасі. Простір доволі де-пресивний, але й в ньому є місце для надії. Відчувається велика робота організаторів над формуванням екс-позиції.
Ця виставка — своєрідна інсталяція. Експозицію потрібно сприймати в ансамблі, також музейному просторі та контексті нашого турбулентного часу. Маємо справу з мистецтвом концептуальним, де ідея є визначальною. Представлені роботи — «на злобу дня». Мета проекту — викликати потужні емоції у глядача. Деякі картини набули майже сакрального змісту — вони творилися впродовж сорока днів.
Як сприймають митці свій час через призму невизначеної війни та загострення політичної кризи в країні? Художникам була запропонована своєрідна програма для написання твору. Потрібно було відповісти на чотири запитання: «Як почувається художник у період переоцінки цінностей?»; «Як ви почуваєте себе в час неоголошеної війни?»; «Скільки часу ми будемо перебувати у владі власних ілюзій?»; «Скільки років ми будемо поневірятися по пустелі обману, лицемірства і цинізму можновладців?»
Формат статті не дозволяє охопити всі аспекти виставки, але хотів би виділити декілька, на мій погляд, знакових творів. Про однин із них говорилося вище — це «Без назви» Вікторії Грозивчак. В ньому жорстко окреслений контур домінуючого німого обличчя; в погляді відчуваються відчай, тривожне запитання й обережна надія. Поряд — робота, яка є сучасною інтерпретацією теми «Вавилонської вежі»: над безмежним пустирем височить хмарочос, перед яким відбуваються абсурдні двобої сотень сумоїстів («Єва та сини» Артура Ізрайляна). Засудження агресії, нищення основ життя виражені в інсталяції Лілії Климової «Війна з сокровенним» — перифраз ікони «Богоматері з немовлям», представленої в загрозливому мілітарному оточенні.
Твір Лариси Дем’янишиної «На роздоріжжі» визначає для автора питання світоглядного вибору: жіноча напівфігура, що звернена у відкритий простір, представлена на тлі драматичного чорно-червоного (символ боротьби — нижня частина полотна) і просвітленого блакитно-жовтого (верхня частина), яка виражає ідею неминучого просвітлення і вселяє надію.
У контексті пошуку свого місця під сонцем сприймається психологічний натюрморт в інтер’єрі Єви Йолкіної «Роздуми про еміграцію», якою автор своєрідно висловлює реакцію на існуючий стан речей у державі, свою громадянську позицію. Чи є вихід із складної життєвої ситуації? Дивлячись на хитромудрі сплетіння застиглих напівабстрактних форм у картині-ромбі «В лабі-ринті» Ігоря Варєшкіна, здається, глядач має володіти занадто великою уявою, щоб ствердно відповісти на це запитання.
Одна із центральних картин виставки, на мою думку, твір Асі Гудименко «Сорокоуст»: зображення сорока ангелів у молитві зі свічками, де домінуючим є силует сумного ангела, напівпрозорого в світінні. Він сприймається субстанцією духовною. Дуже вдало в кольорі переданий молитовний стан: переважають золотисті та блакитні тони. Влучним є ключове колористичне рішення в картині Марини Яндоленко «Доброго ранку, Зелена пташко!», яка переносить нас у затишний і мрійливий світ дитинства. Дівчинка пише листа. Полотно побудоване на сполученні блакитних, рожевих та зелено-золотистих барв і випромінює радість та щастя.
Щоб повніше показати спектр настроїв учасників проекту, виділю роботи, в яких автори не ховаються від суворої і тривожної реальності й відкрито говорять про війну, славлячи мужність наших воїнів. Це свого роду публіцистичний живопис — картини Валерія Цоніна «Ти моє все» і Сергія Кириченка «Три танкісти. Мазута». Цікаві рішення також представили в своїх композиціях Ірина Добровецька («Весна прийде»), Жанна Дрига («Південний хрест»), Анжела Голодецька («Земля»), Марина Богайчук («Молитва»), Сергій Лиховид («Укроп»), Сергій Лучишин («Натюрморт зі свічкою і гільзою уніфікованого набою 30 калібру»), Ірина Вишневська («Жертви інформаційної війни»). Серед учасників виставки також відомі художники: Сергій Бєлік, Ігор Божко, Сергій Савченко, Микола Овсійко, Олег Недошитко, Сергій Папроцький та інші.
Ідею проекту сформулювала його співкуратор Марина Яндоленко, і її слова хотілося б навести на завершення статті: «Боже, зараз дуже потрібна твоя допомога і захист! Намалюємо молитву в Небо, отримаємо підтримку Світла і Сил небесних!».
То скільки ж років «ми будемо поневірятися по пустелі обману, лицемірства і цинізму можно-владців?» Якщо приймати запропоновану символіку чисел, то більший відтинок часу нами вже пройдено...
Володимир КУДЛАЧ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206