Переглядів: 622

Казка не лише для дітей

З презентації в Літературному музеї

Неприпустимо довго повертаються до нас імена та діяння тих, хто творив українську історію Одеси, її українську культуру. Дуже часто, на жаль, це відбувається лише завдяки старанням окремих ентузіастів, людей патріотичних і самовідданих. Людей, сказати б, скромно маломовних, непишнослівних. Кожен з них вкладає у цю справу свою посильну працю.

Наприклад, науковці кафедри історії України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова відкривають для нас часто не знані ще постаті та поширюють знання про їхні діяння. Тож на презентацію цю не міг не завітати доцент кафедри, молодий історик Олександр Музичко. І так само Тарас Максим’юк, колекціонер-до-слідник української Одеси (а такою вона була здавен), член Наукового товариства ім. Тараса Шевченка. Але, на жаль, не було помічено того дня в Золотій залі ні майбутніх педагогів зі своїми наставниками — філологів з обох університетів, ОНУ та ПНПУ, ні представників письменства, ні шкільних учителів-україністів зі своїми вихованцями…

А була-таки добра нагода. Двоє працівників Літмузею, подружжя Закіпних, зініціювали видання книжечки «Юрасів сад» — однієї з п’яти «Казок про волю», написаних Іваном Липою для свого сина Юрія та виданих ним в Одесі у 1917—1919 роках. Це, фактично, перевидання, коли не брати під увагу минулорічну публікацію казки «Юрасів сад» у «Чорноморських новинах». Отже, пані Галина взяла на себе обов’язки редактора, а пан Валерій, фаховий художник, оформив книжечку гарними малюнками. Вийшло радісно і святково. Та й сам по собі факт появи кожної книжки — це свято, бо «маємо підняти ім’я Івана Липи на належну висоту», як зазначила, і дуже слушно, Галина Дольник, очільниця Фонду Івана та Юрія Лип (до слова,

24 лютого лише там і згадали про 151-у річницю Івана Липи). Звідтіля, з тієї висоти, ці видатні особистості дають нам наснагу для утвердження української національної ідеї. І тут ще важливо сказати й про те, що допоміг у виданні книжечки Укра-їнський центр «Співробітництво», властиво, його філія у місті Тирасполі, де й відбулася перша презентація у грудні минулого року.

І можна було б, за виступом на презентації Тараса Максим’юка, ще раз нагадати про те, які то були патріотичні та наснажені люди, Іван та Юрій Липи, й чим вони уславили Одесу, бо тут ще, на жаль, недосить знають про них. Та, видається, добре знають це ті владоможці, котрі лукаво позбавляли цього славного імені одну з вулиць на Ближніх Млинах, де жила родина Лип. Тож треба домагатися повернення цій вулиці безпричинно відібраної назви. А ще мають знайтися такі ж рішучі та наполегливі люди, щоби повернути славне ім’я Івана та Юрія Лип дитячій бібліотеці №8 по вул. Богдана Хмельницького, так само відібране у неї міською владою кілька років тому. У цьому сенсі вельми доречною видається презентація книжечки «Юрасів сад» ще й у цій бібліотеці — із запрошенням керівництва центральної мережі дитячих бібліотек міста.

Книжка адресована дітям — передусім. Добірна українська мова, гарне оформлення, а найперше — глибокий патріотичний зміст матимуть добрий виховний вплив на юних читачів. Та, видається, вельми корисною вона буде і для батьків — отримають неабиякий духовний пожиток для себе. А може, бага-тьох зацікавить творчість Івана та Юрія Лип, їхні життєписи, й вони допевняться, що Одесу таки штучно прив’язують до імперського воза.

І хотілось би дуже, щоби ті учні одного з ліцеїв міста, котрі в очікуванні презентації спілкувалися суціль російською мовою, хоч і прийшли у вишиванках, щоби вони, коли прочитають цю та інші подібні книжки, розмовляли одне з одним українською. Мабуть, тоді вже можна буде сказати з певністю, що Іван та Юрій Липи, і багато інших славних українців таки повернулися в Одесу.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net