Переглядів: 857

Будьмо гідними їхнього подвигу

Уранці 20 січня біля пам’ятника Т.Г. Шевченку та встановлених там портретів Героїв Небесної Сотні відбулася жалобна церемонія покладання квітів.

Керівники області та міста, представники громадських організацій і політичних партій, військові та духовенство, школярі і студенти зібралися тут, аби вшанувати пам’ять тих, хто віддав своє життя, щоб Україна і ми, в ній сущі, жили гідно, за цивілізованими правилами в європейській системі можливостей і цінностей.

Молодь із державними прапорами на плечах, яка, власне, принесла портрети героїв, віддаючи шану їхньому подвигу, стала на коліна. Хвилина мовчання. На очі мимоволі навертаються сльози, а в пам’яті вихором проносяться відблиски палаючих шин, постріли спецназівських снайперів, розпач людей, на чиїх руках помирають побратими, кращі з кращих...

За кілька годин по тому одесити збираються перед головною адмінбудівлею області. Тут, навпроти центрального входу, на місці, де згодом має постати меморіал Небесній Сотні, відбулося закладання й освячення пам’ятного каменя.

На превеликий жаль, церемонію затьмарив скандал. Усе починалося з прапорів. Активісти ВО «Свобода», а представників цієї партії, як відомо, в когорті Героїв Небесної Сотні найбільше, дорікнули команді ВО «Батьківщина», що, мовляв, останні занадто багато підняли знамен своєї політсили і що не гоже у такий день аж так активно піаритися. Ці закиди обурили «Батьківщину», стараннями якої й було закладено камінь та узгоджено питання про місце майбутнього меморіалу. Але справжньою іскрою у цій напруженій атмосфері послужив виступ голови обласної ради Анатолія Урбанського, який почав виголошувати промову ро-сійською. «Говоріть державною мовою!» — зажадали від нього. Та очільник депутатського корпусу не придумав нічого кращого, як заявити, що української він не знає (?!), і припинити свій виступ.

Емоційна промова заступника голови облдержадміністрації Соломії Бобровської, котра поді-лилася власними переживаннями, винесеними з Євромайдану, в якому брала безпосередню участь, вгамувала пристрасті. Слова, виголошені першим заступником голови облради, очіль-ником обласної організації ВО «Батьківщина» Олегом Радковським, цілком розрядили ситуацію, повернули дійству пам’ятно-врочисту атмосферу.

Однак наступний промовець — голова Одеської міської організації «Батьківщини» Григорій Гриншпун — у затихаюче багаття пристрастей добряче хлюпнув гасу, почавши з того, що, мовляв, українською розмовляю добре, але говоритиму «мовою всіх одеситів», перейшов на російську. І це, природно, не могло не спровокувати нового витка напруги. «Не за те віддали свої життя Герої Небесної Сотні, не за це гинуть на сході кращі сини України, щоби в Одесі зневажали державну мову й послуговувалися мовою окупанта», — обурювалися одні. «Да какая разница на каком языке разговаривать? И среди участников Евромайдана, и среди наших воинов русскоговорящих много», — парирували інші. Дійшло мало не до рукоприкладства. І лише гучний голос єпископа Одесько-Балтської єпархії УПЦ КП отця Марка, який закликав присутніх схаменутися й дослухатися до розуму і серця, зупинив протистояння. (Втім, уже у віртуальній площині, в соціальних мережах, опоненти пішли значно далі в своїх «аргументах». Дійшло до того, що захисників української мови мало не в нацизмі звинуватили. Називається, приплили.)

Сама ж церемонія освячення пам’ятного каменя закінчилася спільною молитвою і покладанням квітів.

Меморіальні заходи завершилися в Одесі акцією «Палаюча пам’ять одеситів», яка пройшла ввечері на Потьомкінських сходах і площі біля Дюка. Городяни, передусім молодь, зокрема учні «Греківки» і морехідного училища, запалили більше двох тисяч свічок та лампадок, виклавши з них на сходах слова «Герої Небесної Сотні», пронесли над ними велетенський плакат із зображенням перших трьох жертв розстрілів на Майдані — Сергія Нігояна, Михайла Жизневського і Романа Сеника.

На великому екрані, встановленому на Приморському бульварі, показували фільм про події грудня 2013-го — січня—лютого 2014-го, звучали українські пісні, що стали музичним символом Революції Гідності, а також написані на честь Героїв.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net